Изработването на директивата на ЕС за минималната работна заплата се превърна в една от разделителните линии в Европейския парламент. Определят я като „най-важният социално-политически проект в ЕС за това десетилетие“ и жалон по пътя към по-социална Европа. За други тя е безсмислена.
На 27 април в Комисията по заетостта бяха изслушани докладчиците по темата, които представиха своите предложения по директивата. Според евродепутата от ДПС/група "Обнови Европа" Атидже Алиева-Вели, която също се включи в дебата, рамката на директивата и основата е добра, остава да се направят предложенията така, че механизмът да е работещ и да започнат преговорите между съвета, комисията и парламента по директивата:
"По темите, които разделят самите политически групи, първо, това е правното основание за издаването на една такава директива. Северните държави имат работещи модели и са против въвеждането на такава директива. Освен това упоменаването на конкретни проценти като 50% от средната и 60% от медианна заплата се счита за тема, която е "червена линия" за част от политическите групи в парламента, но считам че можем да постигнем съгласие и трябва да го постигнем , защото в противен случай директивата ще бъде обречена. Това, за което настояваме ние е, да има реалистичен текст, който да не противоречи на европейските договори. Разковничето по темата е тук. Според редица правни експерти посочването на конкретен процент от средната или медианна заплата е недопустимо."
Важна цел, заложена в директивата, е достигането на колективно трудово договаряне до 70%, добави Алиева-Вели.
Директивата би помогнала за преодоляването на кризата, създадена от пандемията в много сектори, смята регионалният председател на "Подкрепа" Иван Костадинов:
"Според мен са едни добре изразени намерения, защото стандартът на живот и заплащането в ЕС е доста различно между страните членки, което означава, че ако се стигне до унифициране на минималната работна заплата, трябва да се изравни и стандарта на заплащане. Мисля, че на този етап е рано това да се случи, но не означава, че не трябва да се работи в тази посока. Добрите намерения в един момент се превръщат в добри изпълнения и това ще бъде облечено в законова форма. Минималната работна заплата в България е 320 евро, в Люксембург е над 2 000 евро."
Какъв е времевият хоризонт за работата по директивата, посочва евродепутатът Атидже Алиева-Вели
"Ще започнат преговорите между различните групи в парламента, надяваме се компромисните текстове да бъдат ясни по-бързо, за да може да гласуваме текста на директивата и тя да бъде приета по-бързо. Това предложение за заетостта може да бъде най-важното в сферата на заетостта за този мандат на парламента, но може да бъде и съвсем безполезен документ, ако преговорите бъдат блокирани."Подробности в звуковия файл.
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..