Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли директива на ЕС за минимална работна заплата?

| обновено на 12.05.21 в 12:19

Изработването на директивата на ЕС за минималната работна заплата се превърна в една от разделителните линии в Европейския парламент. Определят я като „най-важният социално-политически проект в ЕС за това десетилетие“ и жалон по пътя към по-социална Европа. За други тя е безсмислена. 

На 27 април в Комисията по заетостта бяха изслушани докладчиците по темата, които представиха своите предложения по директивата. Според евродепутата от ДПС/група "Обнови Европа" Атидже Алиева-Вели, която също се включи в дебата, рамката на директивата и основата е добра, остава да се направят предложенията така, че механизмът да е работещ и да започнат преговорите между съвета, комисията и парламента по директивата:  

"По темите, които разделят самите политически групи, първо, това е правното основание за издаването на една такава директива. Северните държави имат работещи модели и са против въвеждането на такава директива. Освен това упоменаването на конкретни проценти като 50% от средната и 60% от медианна заплата се счита за тема, която е "червена линия" за част от политическите групи в парламента, но считам че можем да постигнем съгласие и трябва да го постигнем , защото в противен случай директивата ще бъде обречена. Това, за което настояваме ние е, да има реалистичен текст, който да не противоречи на европейските договори. Разковничето по темата е тук. Според редица правни експерти посочването на конкретен процент от средната или медианна заплата  е недопустимо." 

Важна цел, заложена в директивата, е достигането на колективно трудово договаряне до 70%, добави Алиева-Вели. 

Директивата би помогнала за преодоляването на кризата, създадена от пандемията в много сектори, смята регионалният председател на "Подкрепа" Иван Костадинов:

"Според мен са едни добре изразени намерения, защото стандартът на живот и заплащането в ЕС е доста различно между страните членки, което означава, че ако се стигне до унифициране на минималната работна заплата, трябва да се изравни и стандарта на заплащане. Мисля, че на този етап е рано това да се случи, но не означава, че не трябва да се работи в тази посока. Добрите намерения в един момент се превръщат в добри изпълнения и това ще бъде облечено в законова форма. Минималната работна заплата в България е 320 евро, в Люксембург е над 2 000 евро." 

Какъв е времевият хоризонт за работата по директивата, посочва евродепутатът Атидже Алиева-Вели 

"Ще започнат преговорите между различните групи в парламента, надяваме се компромисните текстове да бъдат ясни по-бързо, за да може да гласуваме текста на директивата и тя да бъде приета по-бързо. Това предложение за заетостта може да бъде най-важното в сферата на заетостта за този мандат на парламента, но може да бъде и съвсем безполезен документ, ако преговорите бъдат блокирани." 


Подробности в звуковия файл.

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 70% от сделките с имоти у нас последните 10 г. - платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни. Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с недвижими имоти се осъществяват с..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Какво е бъдещето на рекламата в туризма?

Социалните мрежи са модерното място за реклама дори и в туристическия бранш. Тематичен форум за дигиталните услуги, които могат да предложат хотелите в страната, се проведе в Бургас. Присъстваха представители на администрацията, туристическия сектор и маркетинг експерти. Не се залага достатъчно на маркетинга в сектора, стана ясно..

публикувано на 03.04.25 в 16:00

Министър Мирослав Боршош: България има всички условия да бъде целогодишна туристическа дестинация за немския пазар

Потенциалът на България да се утвърди на германския пазар не само като лятна морска дестинация, но и като място за културно-исторически, здравен, еко и спортен туризъм, бяха основните акценти в среща, която проведоха министърът на туризма Мирослав Боршош и главният управител на Германо-Българската индустриално-търговска камара (ГБИТК) Соня Миклау...

публикувано на 03.04.25 в 08:39

БАК настоява за спиране на източването на големите язовири и осигуряване на вода за поливане

За нормално протичане на поливния сезон настояват от  Българската аграрна камара. Според нейни представители той е застрашен, тъй като водата от язовирите се ползва за производство на електроенергия. От организацията настояват за спешни мерки и заплашват с протестни действия. В изготвена декларация очертават проблемите и част от решенията им. Даваме..

обновено на 01.04.25 в 16:55

Повишават се минималният и максималният осигурителен доход

От днес се повишават минималният и максималният осигурителни доходи. Минималната база за начисляване на социалните осигуровки вече е 1077 лева, включително за самоосигуряващите се, земеделските стопани и тютюнопроизводителите, а максималната е с ръст от 350 лева и достига 4 130. Новите параметри са част от тазгодишният бюджет на Държавното обществено..

публикувано на 01.04.25 в 08:05

Последен ден за ползване на данъчна отстъпка

Днес изтича срокът за плащане на данъка върху доходите на физическите лица с 5% отстъпка от сумата за довнасяне. Такова задължение имат хората, които не са заявили пред платеца на дохода, че искат и през четвъртото тримесечие на миналата година да им бъде удържан налогът авансово.  За да се възползват от тази възможност, трябва до..

публикувано на 31.03.25 в 09:30

Министър Боршош: Започва работа по създаването на туристическа полиция

Министърът на туризма Мирослав Боршош даде заявка в Бургас, че започва работа по създаването на туристическа полиция. В морския град той се срещна с представители на институциите и кметове, за да провери подготовката на Южното Черноморие за Лято 2025. Официалното откриване на туристическия сезон за Черноморието ще бъде с плажно парти на 31 май..

публикувано на 30.03.25 в 17:39