Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зрелостният изпит по български език и литература започва в 8 часа (ОБНОВЕНА)

| обновено на 19.05.21 в 07:51

Само двама болни от COVID-19 дванадесетокласници в страна няма да могат да се явят на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Те са с положителен тест за коронавирус към вчерашна дата. Други двама ученици, които са под карантина като контактни, ще могат да положат изпита.
Матурите ще се проведат в над 5000 зали. Ангажирани са повече от 15 000 квестори. До трима родители от всяко училище ще могат да проследят изпита чрез инсталираните камери.

Подалите заявление да се явят на държавния зрелостен изпит по български език и литература в бургаска област са 3034 абитуриенти, съобщи началникът на Регионалния инспекторат на образованието Виолета Илиева:

"Всичките тези ученици са разпределени в 37 училища и са определени 323 зали. За провеждането на изпита са ангажирани 894 квестори. За провеждането на изпита са спазени всички противоепидемични мерки, както и най-малко два входа."

В Бургаска област няма карантирани ученици, които да се явяват на матурата. Шестима от подалите заявления са със специални образователни потребности, уточни Илиева.


За първи път във всичките 28 регионални управления на образованието са изградени локални центрове за видеонаблюдение в реално време, което дава възможност за дистанционен мониторинг във всички изпитни зали в съответната област. Зрелостниците ще бъдат допускани до изпит и срещу служебна бележка в електронен формат (на телефон). Документът за самоличност (лична карта, паспорт или свидетелство за управление на МПС) обаче е задължително да бъде представен в оригинал.
49 373 ученици са подали заявление за участие в държавния зрелостен изпит по български език и литература. По традиция изпитният материал ще се генерира рано сутринта в деня на изпита. Това е станало днес малко преди 5:30 часа. 
Зрелостниците могат да ползват химикалка, която пише с черен цвят, молив и гума, а за изпита по математика – също линия, пергел, триъгълник. Изисква се всеки от тях да има защитна маска за носа и устата, също и прозрачен плик, в който да постави личните си вещи, а по желание и защитни ръкавици. Може да носи лични средства за дезинфекция.
Всички изпити продължават четири астрономически часа. Задължителната матура по български език и литература е разделена на три модула: първи с 30 затворени въпроса с по четири възможни отговора, втори с 10 въпроса, които изискват свободни отговори, и трети, при който се очаква създаване на есе или интерпретативно съчинение по зададена тема върху изучавано литературно произведение.
Задължителният втори държавен зрелостен изпит е разделен на два, съответно на три модула в зависимост от предмета. Ученикът може да излезе от изпитната зала след приключване на работата върху съответния модул и запечатването на попълнените листове в плик, когато модулът е с продължителност 60 или 90 минути. Когато модулът продължава 120 или 150 минути, може да се излиза от залата след изтичане на първите 90 минути.

Общо 49 122 зрелостници са пожелали да положат втори задължителен изпит на 21 май 2021 г. От тях 13 066 са пожелали да заменят изпита по втори предмет с държавен изпит за придобиване на степен на професионална квалификация. Държавните зрелостни изпити по желание ще се проведат по график от 26 до 31 май т.г.
Следващата изпитна сесия ще се проведе през август т.г. – достатъчно рано, за да е възможно кандидатстване във висши училища. В 41 университета ще се приемат студенти с резултати от матурите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надграждат образователната инфраструктура в община Несебър

Основното училище „Св.св.Кирил и Методий“ в село Равда разполага с класна стая на открито, съобщи Община Несебър, след като з авърши изпълнението на проекта за “Изследователски център на открито”.  Той разполага с кътове с различно оборудване и функционални зони, чрез които се способства обучението на децата в три направления: преживявания на..

публикувано на 05.11.24 в 12:30
Проф. д-р Галин Цоков по време на лекцията му пред студенти в Бургас.

МОН поиска между 15 и 20% ръст на учителските заплати през 2025 г.

Увеличение на учителските заплати с 15% до 20% през 2025 година е поискало Министерството на образованието и науката от Министерството на финансите в рамките на обсъждания на проекта за държавен бюджет за догодина. Това съобщи министърът на образованието проф. д-р Галин Цоков в Бургас, където днес изнесе лекция на тема „Образование 5.0“..

публикувано на 04.11.24 в 17:28
Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков

Просветният министър ще изнесе лекция в университет "Проф. д-р Асен Златаров"

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков ще изнесе лекция в Бургас на тема "Образование 5.0", с което се включва в инициативата "Един академичен час". Пред студенти от университета "Проф. д-р Асен Златаров" министърът ще представи как се развива образованието в Европа и по света,  и ще коментира основни предизвикателства пред нашата..

публикувано на 04.11.24 в 08:12

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

публикувано на 04.11.24 в 07:44

Над 700 абсолвенти получиха дипломите си от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“

Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието се състоя в спортна зала „Бойчо Брънзов“ в присъствието на роднини и приятели на дипломантите. Своето образование финализираха студенти от всички..

публикувано на 02.11.24 в 14:41

Интерактивна библиотека отвори врати в училището в Равда /СНИМКИ/

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..

публикувано на 01.11.24 в 12:34

Айтоски ученици продължават да проучват родния си край

Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..

публикувано на 01.11.24 в 09:10