Българското национално радио чества 100-годишнината от рождението на патриарха на нашия фолклор Коста Колев с юбилеен диск и празничен концерт. Дни преди рождената дата на легендарния музикант, БНР издаде албум с негови произведения.
Диригентът на Оркестъра за народна музика на БНР Димитър Христов представи диска. Той благодари на генералния директор на БНР Андон Балтаков за реализацията му и на Българска музикална асоциация за инициативата.
Маестро Христов разказа за живота на Коста Колев и работата му в Радиото, за създаването на Оркестъра във вида, в който съществува и до днес, за образоването на музикантите и синхронизирането на инструментите. "За българската музика Коста Колев е това, което е Иван Вазов за българската литература – патриарх," каза Димитър Христов.
"За българския оркестър Коста Колев е това, което е Бетовен за класическата музика," допълни фолклористът Румяна Цинцарска.
"Той работеше с устрем и любов и създаде всичко значимо и важно. Коста Колев не изискваше приемственост и последование. Той сам си ги извоюва, защото беше пълен със знание и можене. Свиреше по селски събори и със сватбарски орекестри, а дирижираше в зала "България".
Националното радио работеше със солисти и инструменталисти от цялата страна и създаваше национален репертоар.
По негов пример се създадоха оркестрите към радиостанциите в Пловдив, Стара Загора, Ямбол, Благоевград и т.н., които извадиха съкровища от техните региони," каза Цинцарска и обобщи: "Днес Оркестърът за народна музика на БНР е съставен от по-съвършени и много по-образовани музиканти. Димитър Христов оживява миналото в съвременната естетика, като запазва оркестъра на Коста Колев. Това е естетиката на Коста Колев, която е напълно приета. Защото в неговия оркестър имаше приемственост."
Съпругата на Коста Колев Мария Лешкова, известен изпълнител и диригент, разказа спомени за големия музикант: "Искри излизаха от него! Беше неуморен и всичко постигаше с лекота, любов и такт към изпълнителите."
Дискът "Коста Колев" е първият, издаден от БНР, с негова авторска музика. Албумът съдържа 19 произведения, селектирани от Златния фонд на БНР от Ваня Монева и Димитър Христов.
Записите са направени между 1964 и 1992 г., а произведенията са изпълнени основно от Ансамбъла за народни песни, чийто наследник днес е Оркестърът за народна музика на БНР.
Други произведения са изпълнени от Балканджийската група, Леновската група и Белоземската група. Повечето записи са дирижирани от самия Коста Колев, но са включени и такива, дирижирани от Стефан Мутафчиев, Добрин Панайотов и Михаил Йорданов.
Солисти са емблематични изпълнители като Костадин Варимезов, Михаил Маринов, Румен Сираков, Стоян Величков, Петко Радев и Иво Папазов, както и самият Коста Колев на любимия му акордеон.
Концепцията на диска е той да представя основно инструменталното творчество на Коста Колев, както и няколко вокално-инструментални творби.
Маестро Димитър Христов връчи първия диск на ректора на НМА "Проф. Панчо Владигеров" проф. д-р Сава Димитров с пожеланието примерът на Коста Колев да достигне до бъдещите музиканти.
Проф. Димитров посочи символиката в съвпадението на времето, в което честваме 100-годишния юбилей и на Коста Колев, и на Националната музикална академия, която легендарният музикант е завършил.
"Приех, още като декан, като моя мисия в НМА да се изучават фолклорни специалности. Знаково е, че юбилейният ни концерт преди дни започна с изпълнение точно на фолклорните специалности с произведение на Коста Колев," каза проф. Сава Димитров.
Вторият юбилеен диск беше връчен на Ценко Минкин, председател на Съюза на българските композитори, в който Коста Колев е членувал.
"Трябва да се поклоним на делото му и да поздравим БНР, че съхранява, развива, спазва и опазва традициите на първите музикални уредници в Радиото Димитър Ненов и Боян Икономов, към които можем да причислим и Коста Колев," каза г-н Минкин.
На 27 май Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов ще почете 100-годишнината от рождението на Коста Колев със специалния празничен концерт "Люлка се люля".
Билетите за концерта бяха разпродадени за часове, затова музикалният празник ще бъде предаван директно в профила на БНР във Фейсбук на 27 май от 19.00 часа.
Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..
В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града. Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..
В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за..