Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Диво къмпингуване" само срещу една каравана с документи*

След години чакане за изготвянето на наредба, която да регламентира т. нар. „диво къмпингуване“, кръгли маси и становища и трима министри на туризма, проектонаредба за тази дейност вече е качена за обществено обсъждане. Правилата за разпъване на палатка обаче налагат повече ограничения, отколкото да дават свобода и да покриват термина „диво“.

Въпросната наредба е лятна морска наредба. Тя е само за черноморското крайбрежие и покрива зоните „А“ и „Б“ от него. Но не цялото крайбрежие. Местата за разполагане на палатки, кемпери или каравани трябва да са извън територията на морските плажове, на пясъчните дюни и на категоризираните къмпинги. И не само. Подобни места може да се използват единствено в периода 1 май – 30 септември, гласи още проекта на наредбата. Обособяването на местата за временно разполагане става със заповед на кмета на съответната община и ще е за срок до 3 години.

А къде можете да си сложите палатка? В поземлен имот, до който има транспортен достъп, в горски територии или земеделски земи, в незастроени имоти, които са в урбанизирани местности. Може да са държавна, общинска или частна собственост. Но!

Не може да са в границите на резервати, природни забележителности, поддържани резервати и защитени местности.

И оттук започва сериозна бюрокрация. Обособяване на подобни места за разполагане на палатки, каравани и кемпери, се извършва от собственика на имота или негов упълномощен представител. Но който и да е той трябва да предостави един кемпер с документи:

1. В общината се внася заявление, в което трябва да има данни за имота – идентификатор, площ, трайно предназначение на територията, начин на трайно ползване, местоположение, срок за ползването ѝ като място за палатки. Към заявлението трябва да има и следните документи:

2. Документ за собственост

3. Съгласие от собственика и/или договор за наем

4. Скица от кадастралната карта

5. Ситуационен план на имота, където ще се разполагат

6. Правила за ползване на мястото

7. Становище от пожарната

8. Становище и от здравните власти.

И не на последно място:

9. Писмо или решение от екоинспекцията

Съответната общинска администрация има  7-дневен срок да разгледа документите за тяхната пълнота и 14-дневен срок да издаде заповед. С нея може да се разреши или да се откаже, като това също е придружено със сериозно количество документация.

Неделима част от този бюроктатичен начин на летен релакс е и ситуационният план. В него трябва да има вход; зона за придвижване на превозни средства; зона за паркиране; зона за самите палатки и каравани; зона за химически тоалетни; зона за контейнери; както и места за палене на огън, ако това не е забранено. Въпросният план се разработва от специалисти – проектанти. Отделните зони в него също трябва да отговорят на определени изисквания и отстояния. Химическите тоалетни, например, трябва да са минимум 1 за 30 души и да са на не по-малко от 5 метра от палатките.

Но това не е всичко!

Човекът или фирмата, на които е разрешено да обособят подобни места, трябва да осигурят охрана; регистрация на палаткуващите; почистване; извозване на отпадъци; да следят как и къде се пали огън….

Наредбата днес е качена за обществено обсъждане на страницата на МРРБ, а срокът, в който се приемат становища, е един месец.

В мотивите към нея се посочва:

„Очаквани резултати от прилагането на наредбата – да се отговори на обществената потребност за обособяване на места за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и в зона "Б" по ЗУЧК извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, при осигуряване на минимални здравни, хигиенни и противопожарни изисквания и изисквания за опазване на околната среда

Само че е спорно доколко ще се отговори на обществената потребност и на коя част от обществото точно. Защото тези тежки, тромави и съпроводени със солидно количество документация процедури, някакси не се връзват с представата да отида за една седмица и да си опъна палатката някъде. Или за един ден. Остава впечатлението, че подобна наредба би облагодетелствала собственици на пустеещи земи край морето, които вместо да правят паркинг (каквато е тенденцията от известно време), ще си направят къмпинг, но без да отговарят на изискванията за къмпинг. И пак ще е законно.

-----------------------
*Текстът е авторски коментар.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

НАП: До 200 лева данък могат да се възстановят след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП.  Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...

публикувано на 07.02.25 в 10:30

Инвеститори искат концесия за минералната вода в село Стефан Караджово

Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..

публикувано на 07.02.25 в 09:10

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30