Екип от бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ участва в международен проект заедно с още шест партньорски организации от 4 черноморски държави. Това са България, Румъния, Украйна и Молдова. Една от целите е разработване на платформата LeNetEko, която ще следи за замърсяване на водите на Черно море от вливащите се в него реки от България. Той се реализира по Оперативна програма за трансгранично сътрудничество "Черноморски басейн" 2014-2020. Финансовите средства се осигуряват от Европейския инструмент за съседство, Европейския фонд за регионално развитие и Инструмента за предприсъединителна помощ. Общият бюджет на програмата е в размер на над 53 942 456 евро. Проектът„Създаване на консолидирана обучителна мрежа за съвместен мониторинг и контрол на околната среда в Черноморския басейн 2” е спечелен по втория кол на програмата, обясни координаторът от страна на учебното заведение професор Ирена Марковска:
Общата цел на проекта е да консолидира усилията и да активира обществата в държавите в Черноморския басейн чрез прилагане на екологичен мониторинг за подобряване на състоянията на делтите на реките, които се вливат в Черно море.
Специфичните цели на проекта са подобряване на контактите между страните и обмен на добри практики в областта на образованието за екологичен мониторинг. Съвместно укрепване на сътрудничеството и разширяване на съвместната база от знания и информация, необходими за справяне с общите предизвикателства в опазването на околната среда на речните и морските системи.
Проектът обхваща пет работни пакета, той е насочен към младите хора и ангажирането им с опазванетго на околната среда, подчерта професор Марковска. Общата му стойност е 773 хиляди евро, като 92 % от тях са осигурени от ЕС, средствата за университета са 120 хиляди евро.
Ще бъде създадена и обучителна програма, като най-важното е създаването на специализираната платформа LeNetEko, на която ще се качват резултатите от замърсяванията на реките, поясни доц. д-р Никола Тодоров:
Ние ще я изработим, ние вкарваме информацията относно замърсяванията, като се надяваме след време такава информация да могат да вкарват и други хора. Реките в България са 7, предложили сме ги, защото смятаме, че тяхното състояние трябва да бъде проследявано. Те или са важни водоизточници за градовете или минават през защитени територии. Данните ще ги вземаме от Басейнова дирекция Варна, платформата ще е безплатна за ползване.
Платформата ще спомогне работата на Пристанище Бургас, защото ще бъде осъществяван мониторинг на много по –голяма морска територия. Този проект ще допълни друг, който реализираме в момента, заяви изпълнителният директорът на порта бургас Диян Димов:
Имам предвид Украйна, Румъния, Молдова и България. Не е тайна, че основните замърсители на Черно море са реките. Тази картина от интернет ще покаже какво можем да направим ние, за да бъдат взети мерки от замърсителите. Най-важно е биоразнообразието и за тези, които посещават Черно море, то да бъде наистина синьо море.
Проектът е с продължителност 24 месеца и трябва да приключи през юли 2022 година.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Модернизиране на пречиствателните съоръжения и внедряване на нови технологии за разграждане на замърсителите и неутрализиране на неприятните миризми реализира „Лукойл Нефтохим“ по 3-годишен екопроект. Инвестицията е за близо 2,5 млн. евро, осигурени с европейско финансиране. Досега рафинерията използва около 400 000 куб. м. вода от..
Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, която се прилага за първи път у нас. Това заяви министърът на земеделието и храните по време на XII-ия Национален агро семинар “Следващата селскостопанска революция“. В рамките само на една година..
Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози. Това заявиха от "Булгаргаз" по време на общественото обсъждане на цените. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.
Новите цени на водата и ВиК услугите за следващата година, които предвиждат от поскъпване с 19 процента в Сливен до поевтиняване с 15 на сто в Добрич, ще бъдат обсъждани в Комисията за енергийно и водно регулиране. Регулаторът ще има и друго заседание днес, на което ще се разгледа предложението на Булгаргаз за близо 8-процентно увеличение на природния..
Съветниците на Средец актуализираха днес капиталовата програма на общината за настоящата година.Това бе една от точките в дневния ред на 18-тото заседание.Почти протоколно и без дебати бяха гласувани повечето докладни. Част от тях бяха за п риемане на актуализиран план за интегрирано развитие,п ромяна на годишния план за ползване на дървесина..
500 кв. км ще включва територията на морския резерват Маслен нос. Това стана ясно на среща, организирана от община Приморско, на която експерти от Грийнпийс представиха основните параметри на предложението им за обявяването на най-големия морски резерват в страната. Обхватът му ще бъде от нос Агалина до Лозенец, като зона от 2 мили от брега на..
Среща в Приморско по внесеното от Грийнпийс България искане за обявяване на първия изцяло морски резерват в страната предстои от 14 часа в общината. Внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват Домакин е кметът Иван Гайков като се очаква да се включат и кметовете на Созопол Тихомир Янакиев и на Царево..
Модернизиране на пречиствателните съоръжения и внедряване на нови технологии за разграждане на замърсителите и неутрализиране на неприятните..
Започва приемът от днес на заявления за подкрепа на нови земеделски стопани в рамките на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони,..
Почти 11 процента ще е поскъпването на природния газ през декември до 76 лева за мегаватчас без такси и налози. Това заявиха от "Булгаргаз" по време на..