Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недостиг на спасители и това лято по Черноморието (обновена)

| обновено на 29.06.21 в 13:28
Снимка: Радио Бургас

Липса на спасители ще има и през това лято по Черноморието. Причината е, че много млади спасители отиват да работя в чужбина или си намират постоянна работа и напускат професията, това коментира Васил Алексиев, специалист по водно – спасителна дейност към БЧК – Бургас. Той съобщи че, 40 души са преминали обучителните курсове преди началото на сезона, като тези които са завършили повечето са си намерили места, а при други курсът им е заплатен от концесионер и те отиват да работя при него.

„Това лято се наблюдава тенденцията много от спасителите да заверяват разрешителните си и за море, и за басейн. Такова нещо не е имало до сега! Случва се, защото на много места заплатите се изравниха, а всеки ще предпочете работа на басейн от няколко квадрата и с 20 – 30 души вътре, вместо плаж с 200 – 300 души, от тук идва този отлив на спасители на море към басейните.“

Заплащането на месец за морски спасител е средно 1000 – 1200 лева, като сумата зависи и от категорията на плажа и от това дали концесионерът осигурява нощувка и храна, съобщи още Васил Алексиев.

„Студентите, които през лятото работят като спасители, като завършат, си намират целогодишна работа. Друга част заминават като спасители в чужбина – в Гърция, в Германия. Има и такива, които заминават по програма в Америка. Така има непрекъснат отлив от професията.“

Според Васил Алексиев концесионерите трябва да помислят за стимули за задържане на спасителите, като им осигуряват по-добри условия за работа. Не трябва да се забравя, че хората от тази професия се грижат за спасяването на човешки живот!

52 спасителни поста има осигурени по плажовете на Слънчев бряг за това лято през месеците юли и август. Като на всеки от 1 юли ще има по 2 спасители. 22 поста има на Слънчев бряг – Север, 21 на Централен и 9 има на Слънчев бряг – юг. Това е изискване, което концесионерът е спазил, категоричен е управителят на плажовете Кирил Спасов.

„Все по трудно се намират спасители за плажовете. Дефицитът е сериозен и дори наемаме морски спасители от чужбина. Проблемът е, че трудно се наемат на работа чуждестранни граждани. Държавата трябва да облекчи тази процедура! За концесионерите на големите плажове, спасителната дейност е голям разход от който не може да се спести! “

Наемат се спасители от Украйна, Полша, Чехия, Русия, за да се компенсира липсата на местни кадри. Според Кирил Спасов държавата трябва да се намеси и да подпомогне усилията на концесионерите в обезпечаването на безопасността на плажовете.

Апелираме към държавата да се облекчи визовия режим и издаването на разрешенията за работа на чуждите граждани, особено що се отнася до спасители за море от страните извън Европейския съюз!“

Спасов посочи, че за активните месеци юли и август на един от големите плажове в Слънчев бряг са осигурени 54 спасители. Разходите за заплати на концесионера за водно-спасителна дейност са 200 – 250 хиляди лева за сезон.

Повече може да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слаб летен сезон отчитат таксиметровите шофьори в Бургас

Нерегламентираният превоз е един от факторите за слабия сезон при таксиметровите шофьори в Бургас, отчита Снежана Никова. Тя е председател на Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България за морския град.  Тя посочи, че в момента се работи на дъмпингови цени, които са наказуеми: „Ако някой иска да ни осъди, ще..

публикувано на 17.09.24 в 12:20

Официално стартира ремонтът на пътя между Царево и Лозенец (СНИМКИ И ВИДЕО)

Първа копка за старта на ремонта на пътя между Царево и Лозенец се състоя днес. Възстановителните дейности ще включват цялостна подмяна на асфалтовата настилка и изграждане на вело- и пешеходни алеи . Това ще наложи временна организация на движението и поетапни затваряния на пътя в участъка между Гробищния парк на Царево и Оазис. Отец..

обновено на 12.09.24 в 16:21

Обучение за земеделски производители от Бургас, Ямбол и Сливен на 18 септември

Министерство на земеделието и храните ще проведе обучение за земеделски производители в страната за изискванията по интервенциите от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023-2027 г., свързани с плащане на площ и животни. Срещите се организират от Звеното за управление на Националната ОСП мрежа. По време на..

публикувано на 12.09.24 в 11:49

Успешен морски сезон. Остават въпросителни за наемането на чужденци от трети страни

Близо 2 милиона лева трябва да бъдат осигурени, за да се увеличи капацитетът на консулските ни служби в трети страни извън ЕС, от които България чака работници в сферата на туризма. Това заяви  бившият служебен министър на туризма, а сега секретар в президентството Илин Димитров. По думите му, отсега трябва да е ясно, че за облекчаването на..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Първа копка за цялостен ремонт на пътя между Царево и Лозенец

Първа копка предстои днес за старта на цялостния ремонт на пътя между Царево и Лозенец. Церемонията е от 10:30 в участъка около гробищния парк. Тази седмица стартираха аварийно-възстановителните работи по стария път, преминаващ край е Арапя и с.о Оазис. Ремонтът налага временна организация на движението.

публикувано на 12.09.24 в 08:12

Шефът на "Морска администрация" -Бургас е назначен за зам.-министър на транспорта

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев по предложение на министъра на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, считано от днес кдп Живко Петров е назначен за заместник-министър на транспорта и съобщенията. Живко Петров е магистър по корабоводене във ВВМУ „Н. Вапцаров“, Варна. От март 2022 г до момента, както и от 2007 г до..

публикувано на 11.09.24 в 20:01

Рестрикции в общините Средец и Карнобат заради огнище на шарка по овцете в Ямболско

Институциите вземат превантивни мерки за недопускане на шарка по дребните преживни животни в област Бургас след констатираното огнище на заболяването сред 135 овце в обект в ямболското село Войника.  В общините Средец и Карнобат се забранява придвижването и транспортирането на възприемчиви животни и продукти от тях в и към населеното място.  Всички..

публикувано на 11.09.24 в 16:34