Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Водолази отбелязаха с гмуркане 100 години от потъването на "Мопанг"

3
Потъналият през 1921 година американски кораб „Мопанг”
Снимка: БГНЕС

Потъналият преди 100 години товарен американски кораб "Мопанг" край Созопол вече е археологически обект и не подлежи на изваждане.


Причината е, че е защитен от законодателството. Корабът има и много кратка история,  построен е през 1920-та година в корабостроителница в Ню Джърси. Пренася товари за белогвардейците, като при курс от Истанбул към северната част на Черно море попада на мина край Созопол и потъва на 30 юни 1921 г. Според Конвенцията на Юнеско за подводното културно наследство, след навършването на 100 години, този кораб остава там, където е и се превръща в подводна туристическа атракция, сподели Найден Прахов, директор на Центъра за подводна археология в Созопол:



"Хубавото в тази история при потъването на кораба е, че няма жертви. Това ни дава възможност да отбележим това събитие - превръщането му в археологически обект. Този голям кораб е дълъг около 100 метра и широк 14 метра, птъва точно срещу Созопол. А през лятото на 2018 година изплуваха мазни петна от останалото гориво в резервоарите на кораба. Получиха се пробойни, които предизвикаха това. Сега вече този кораб е защитен като културен паметник и не подлежи на изваждане. Общо на дъното на морето са регистрирани около 60 такива кораби", допълни Найден Прахов.

Още преди да бъде обявен за археологически обект "Мопанг" е считан за атракция от водолазите, защото е на достъпна дълбочина. Подобно и на товарния кораб "Родина", потънал също край Созопол, а всеки потънал кораб си има своята история, както всеки един човек си има своята съдба, сподели Стоян Димитров от дайвинг център "Синхрон":


"Корабът е запазен в цялата си дължина. Има пробойни в предната си част, където се е натъкнал на мина. Преди 7 години имаше една акция от определена фирма за изваждането му за скрап. Тогава всички водолази се обединихме, заедно с намесата на медиите, срещу този вандализъм, защото методът беше не водолазен, а с кран да бъде изтеглена колкото се може повече метална част от дъното. Тогава още не знаехме, че има останало гориво в резервоярите. Така предотвратихме екологична катастрофа ако беше разрушен корпуса на кораба,но пък малко по-късно имаше разлив, което стана през 2018 година. Температурата на водата на тази дълбочина от 30 метра беше много висока, може да бъде наречено това аномалия, защото бяха 24 градуса, което предизвика и разлива през нитовете. Бяха взети съответните мерки, и беше отстранена тази неизправност в кораба. "Мопанг" е привлекателен, защото е подходящ за гмуркане.", допълни Димитров.

За да отбележат 100-годишнината от потъването на кораба повече от 30 водолази организираха гмуркане до новият археологически обект.  



След обявяването на кораба за археологически обект, достъпът до него автоматично бива затруднен, твърди  Владимир Живков, включил "Мопанг" в своя книга, съдържаща 77 потънали кораби по българското крайбрежие на Черно море: Причината е, че за гмуркане от водолазите, ще бъде нужно разрешение на Морска администрация:

"Има пробойна, през която може лесно да се прониква в кораба. Сега е и археологически обект, което наистина затруднява гмуркането. Това може да се превърне в една доходна атракция. Корабът може да бъде обработен, така, че да стане безопасен за водолазите. Едно спускане под вода не стига за да се опознае един потънал кораб. А тази атракция може да се превърне в доходен подводен туризъм, така както това се случва в много други държави", обясни още Владимир Живков. По думите му, въпрос на време е да излезе и допълнената версия на книжния формат „Карта на потъналите кораби по българското Черноморие, в която ще бъдат описани около 200 обекта, които са атракция за водолазите. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалната градина за възрастни с деменция "Грижовник 2" работи при пълен капацитет

"Има мит че хора занимавали с интелектуален труд не страдат от деменция, но това не е вярно. Повечето от жените в социалната градина са работили точно в такива сфери, но също страдат от заболяването, което за съжаление е нелечимо. Нужно е хората повече да знаят за това заболяване! Питат ме често сега ли са се увеличили болните от него, но такива..

публикувано на 24.11.24 в 17:30
архив

Приказна светлинна украса за Коледа в Бургас

Бургас се подготвя за Коледа. Украсата тази година ще бъде още по-красива и мащабна, в момента се поставят светещите елементи по централната улица „Александровска“, доукрасява се елхата на пл. Тройката. Обновяват се и светещите елементи по главните пътни артерии на града.  "И тази година целта е тук да е най – красивата празнична украса в..

публикувано на 24.11.24 в 15:30

Иманярски легенди от сливенския край

Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..

обновено на 20.11.24 в 14:54

платена публикация
Как да разпознаем качествените детски дрехи?

Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..

публикувано на 19.11.24 в 11:30

Унгарският посланик Миклош Борош - майстор в приготвянето на пастети и почитател на българската баница

Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура".  Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..

публикувано на 17.11.24 в 13:00

Кампанията "Да украсим Бургас" даде началото на 18-ото си издание

Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..

обновено на 16.11.24 в 17:10

Слука споходи ловците в Малко Търново

След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни.  В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..

публикувано на 14.11.24 в 12:32