Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София обсъждат дали Корал да стане защитена зона

скрийншот от експертизата

Разширение на Защитената зона „Ропотамо“ се обсъжда днес на Националния съвет по биологично разнообразие. От предложението става видно, че тя би включила освен земите зад плаж „Корал“, но и части от с. Лозенец и близките къмпинги. Информация за процедурата трудно се намира и местните власти не са уведомени за тази инициатива. 

Информацията за подобна процедура е оскъдна и трудно се намира на страницата на екоминистерството, ако не се търси конкретно тя. Обсъждането на разширението е включено в дневния ред на провеждащото се днес заседание на националния съвет, който е структура именно към държавното ведомство. Подробности има в публикувана „Експертиза природни местообитания“ на територия близо 106 хектара, в района на плаж Корал относно включването ѝ в защитена зона Ропотамо. Тя е изготвена от гл.ас. д-р Калина Пачеджиева – Катедра Екология и опазване на околната среда и носи логото на Биологическия факултет към СУ „Свети Климент Охридски“. Възложител е Гражданското сдружение „Да запазим Корал“, представлявано от Атанас Русев.

В документа се посочва, че през юни месец е изготвено теренно проучване на района, което включва обследване на растителността и природните местообитания. Границите на територията са къмпинг Юг (на север), залива „Мечата дупка“ (на юг), Черно море и главният път Бургас – Царево. Констатирани са няколко местообитания, различни видове дюни (подвижни, зараждащи се, облесени и затревени).

В заключението на експертизата пише:

В изследваната територия в района на плаж Корал върху относително малка площ е съхранено голямо хабитатно разнообразие с висока природозащитна стойност. Установените природни местообитания са от национално и европейско значение за опазване. В района имат разпространение общо 10 местообитания от Приложение 1 на Закона за биологичното разнообразие и Директивата за местообитанията, които са хабитати на редки растения и животни. Към момента територията няма никакъв природозащитен статус. Въз основа на проведеното изследване считам за необходимо и целесъобразно включването ѝ в защитена зона BG0001001 Ропотамо по Директивата за местообитанията. Това ще гарантира опазването на ценен природен комплекс по силно засегнатото от урбанизация Черноморско крайбрежие и ще позволи реализирането на устойчив природосъобразен туризъм“

Прави впечатление, че единственото изразено становище, което е включено в днешния ред на човек от региона, е на областния управител проф. Мария Нейкова. В него тя посочва, че няма възражения за разширение на зоната. Становище на Община Царево няма, а от администрацията заявиха, че нито са били информирани за подобна инициатива от някого, нито са знаели за стартирането ѝ.

Становище има и от Министерството на земеделието, храните и горите. Оттам не се противопоставят на разширението на зоната, но посочват, че има конфликт с редица заинтересовани страни и възможни проблеми. Например:

„Част от териториите, обект на предложението за разширяване на защитената зона, попадат в предоставен за стопанисване ловен район на Сдружение на ловците и риболовците „Лебед“, гр. Бургас и ловна дружина гр. Китен, като значителна част от поземлените имоти в района, представляващи земеделски земи и хранителна база за дивеча, са собственост на частни лица. В този контекст предложената в подт. 8.19 забрана за ловностопанска дейност е неприложима, доколкото дивечът се стопанисва по ловностопански райони, включващи всички видове собствености върху територията“

От министерството препоръчват да се организира широко обществено обсъждане и със собственици на поземлени имоти в региона, както и да се направи допълнително проучване, за да се определелят различните интереси.

И така се създава усещането, че тези процедури вървят някакси „на тъмно“ и местните хора и общности са изпуснати от тези процеси и те текат без тяхното знание, а ще бъдат уведомени… в последствие. Въпросът е кога ще разберат и какви ограничителни режими може да бъдат въведени за задния им двор, въпреки че в един документ пишеше, че частната собственост е неприкосновена.

БНР – Бургас изпрати конкретизиращи въпроси към МОСВ, след което ще търсим позициите и на страните по този заформящ се казус.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава ремонтът на пътя през Дюлинския проход

Продължава основният ремонт на 34,1 км от път III-906 през Дюлинския проход, информират от АПИ. В момента се извършват изкопни дейности, оформя се земното легло, полага се геотекстил и се извършват дренажите, нужни за изграждане на отводняването. Полага се трошен камък, необходим за новата конструкция на пътя. Работи се по оформянето на скатовете и..

публикувано на 18.09.24 в 17:02

Акция по пътна безопасност се проведе и в Сливен

По повод инициативата „Ден без загинали на пътя“ КАТ-Сливен днес извършва 24-часов контрол на пътя. Целта на този тип контрол е да се популяризира идеята за нула загинали при пътнотранспортни произшествия поне за един ден. В усилията за подобряване на безопасността по пътищата се включиха Български червен кръст и Регионалната здравна инспекция. Акцията..

публикувано на 18.09.24 в 16:58

Бургас отбеляза Европейския ден без загинали на пътя с открит урок

Днес отбелязваме Европейския ден без загинали на пътя. Целта е поне за ден шофьорите да са отговорни и концентрирани зад волана.  В двора на Музикалното училище в Бургас се проведе открит урок по безопасност на пътя. Инициативата е на бургаската полиция, Община Бургас, БЧК и РИОСВ.  Малчуганите от първи до четвърти клас имаха възможността да..

публикувано на 18.09.24 в 16:49

МС реши: Всички небитови потребители на ток могат да получат компенсации

Всички небитови потребители ще могат да получат компенсации за разходите за скъпия ток до края на годината, реши правителството като промени програмата за компенсации. За изпълнението ѝ ще са необходими над 500 милиона лева. Еврокомисията даде „зелена светлина“ за подпомагането. Очаква се МС да одобри компенсация на разходите на бизнеса за ток..

публикувано на 18.09.24 в 15:55

В Бургас ще има Център за специализирана грижа за лица с увреждания и техните семейства

Община Бургас ще кандидатства за изпълнение на инвестиция „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа, и специализирани социални услуги за лица с увреждания“. Крайният срок за подаване на това предложение е 31 октомври, става ясно от докладната записка, разгледана в постоянната комисия по..

публикувано на 18.09.24 в 15:29

До седмица избират фирмата, която ще строи обхода на "Меден Рудник"

До седмица ще бъде избрана фирмата за изграждането на обхода на най-големия комплекс на Бургас "Меден Рудник". Очаква се разрешителното за строеж, обяви кметът Димитър Николов.  Търси се строител на южния обход на жк „Меден рудник“ "Почти 95% от трасето се намира в заблатени участъци, в тежък район за строителство. Не бих казал, че има..

публикувано на 18.09.24 в 13:40
снимката е илюстративна

Бургас изгражда професионален полигон за млади шофьори

Бургас ще изгради професионален полигон за пътна  безопасност. Заявката направи кметът Димитър Николов в днешния Ден без загинали на пътя. Съоръжението ще се намира в землището на кв. „Черно море“ на изхода на Бургас в посока Каблешково. Нужни ли са полигоните при обучението на новите шофьори? „Този комплекс ще има задачата да обучава, да..

публикувано на 18.09.24 в 12:47