Въвеждането на еврото в България може да доведе до поскъпването на цените на стоките, за сметка на доходите. Това коментира финансистът Димитър Чобанов, който е икономист от Института за икономика и политики към УНСС. Този сценарий се е случил в Словакия през 2009 година след влизането им в Еврозоната.
Има редица положителни ефекти от евентуалното въвеждане на еврото като парична единица в страната ни.
"По-ниски транзакционни разходи. По-висок кредите рейтинг за българската държава и бизнеса, по-ниски лихвени проценти по кредитите.
Това ще насърчи вътрешното търсене в икономиката, което ще доведе до по-бързо покачване на цените", смята Чобанов.
Така цените на стоките ще се сближат с тези на другите европейски държави. А това води и до повишаване на темпа на инфлация, категоричен е икономистът.
"България, в момента, е далеч от средно европейските нива на цените. Последните данни на ЕВРОСТАТ показват, че българските цени са над 50% по-ниски от средните за Европа"
А дали и заплатите ни ще достигнат тези на другите европоейци – това зависи от други фактори.
"Зависи от общата икономическа политика, която ще бъде предприета преди и след самото въвеждане на еврото. Тези решения трябва да бъдат съобразени с фискалната политика. Възможно е да имаме такива рискове, които да доведат до факта този процес на инфлация да се отрази не толкова добре на населението."
А това ще доведе и до ситуацията в Словакия след приемането на еврото:
"Икономика, която преди това е вървяла много добре и е била сред добре представящите се, след присъединяването вече не може да отбележи такива успехи."
Финансистът Димитър Чобанов е категоричен, че българските власти, правителството и централната банка са длъжни да извършат много подробна оценка на ползите и разходите от въвеждането на еврото.
И напомня, че приемането ни в Европейското семейство ни задължава да приемем еврото, но никъде не е написано кога трябва да се случи това.
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..