Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По проект на Община Бургас:

Етнографският комплекс "Ченгене скеле" вече е отворен

Три експозиции и бистро с традиционни рибарски рецепти ще посрещат туристите

3
Снимка: Община Бургас




Най-древният поминък по морето - рибарството и историята на уникалното рибарско селище „Ченгене скеле“ край Бургас оживяват в голям етнографски комплекс. Проектът на Община Бургас бе реализиран с финансиране по ОП „Региони в растеж“ и Програмата за морско дело и рибарство. Амбицията е комплексът да стане притегателно място за наши и чужди туристи, подобно на остров Света Анастасия.

До дни предстои откриването, но и в момента комплексът е достъпен за посетители, съобщи управителят Нанко Георгиев:

„Комплексът е почти завършен. До 10 дни предстои да отвори и бистрото, където ще предлагаме традиционни рибарски ястия. Освен изключително красивия ландшафт, който се получи, има изградена детска площадка с много съоръжения. Кафенето работи, както и трите експозиционни къщи.“

Бургаският художник и сценограф, визуален артист, известен с интерактивните си инсталации в музея на Остров Света Анастасия и летище Бургас Венелин Шурелов прие предизвикателството на Община Бургас да структурира и създаде визия на етнографската сбирка. Тя е разделена тематично на въвеждаща част в исторически и археологически план, озаглавена „Понтос Евксинос“-гостоприемно море, акцент върху рибарския занаят като умения-рибарство, мрежарство, гмуркане, кулинария и сбирка „Свят от предмети“, за попълването на която общината се обърна към жителите на Бургас. Най-любопитните експонати посочи Шурелов:

„Имаме медуза горгона, няколко сечени от римската колония монети, експонати, свързани с рибарство-куки, тежести, котви. Имаме дарение, част от зъб и челюст на мастодонт, който кротичко си е пасял в бургаския залив. Добавихме навигационни апарати и уреди.“

На потомственият рибар Гошо Димов ще се разчита да води демонстрациите в комплекса:

„Плетенето на мрежи почти изчезва като занаят. Сега вече се правят с машини, а навремето е било поминък. Цяла зима жените в Несебър, Созопол и в Бургас рибарските жени са плели мрежи. Ще покажем и как се възстановява мрежа от подводен камък, големи кораби и делфини, които през нашите мрежи минават като през паяжина.“

Димов сподели, че би препоръчал в менюто на бъдещото бистро да бъдат включени мидите на тенекия и рибената чорба с черноморски риби.  


Повече чуйте в звуковите файлове. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва земеделски форум край Балчик

Тридневният земеделски форум "Ден на полето" предстои да бъде открит днес. Събитието, организирано от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите, има за цел обмен на опит между земеделски производители, агрономи търговци на селскостопанска техника. Платформата на земеделското изложение е разположена върху 100 декара, в близост до Балчик. Сред основните..

публикувано на 22.07.25 в 10:00
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30