Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли Бургас Кръвен център?




Бургас може да има Кръвен център още с актуализацията на бюджета и така да бъде решен един дългогодишен проблем на областта. Заявката е политическа. В града функционира единствено Отделение по трансфузионна хематология към УМБАЛ-Бургас, а обработката на кръвните продукти се извършва в центъра в Стара Загора. Усилено в посока разкриването на Кръвен център работят съвместно Община Бургас и РЗИ. 

Ще направим всичко възможно Бургас да има Кръвен център отново, заявки в морския град депутатът от коалицията ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син. Той посочи, че това е приоритет на партията „Гергьовден“ за региона и уточни, че в разгара на туристическия сезон необходимостта е осезаема:

"В момента в Бургас и района сигурно има над 1 млн. души. Да не се налага да научим по неприятния начин колко е важно да има Кръвен център в самия град. Има прекрасна база, предоставена от общината, много добри доктори. Единственото нещо, което трябва да се направи е с актуализацията на бюджета да се предвиди сума за още няколко щата, които да дадат възможност да има сертифициран Кръвен център тук."

Въпреки че въпросът се повдига периодично вече две десетилетия, решение все още няма. Дилов-син коментира:

"Не установих някой да се съпротивлява умишлено, както е, например, с асистираното здравеопазване -там има ясен лобистки интерес. С който сме говорили казва-как може да няма Кръвен център в Бургас. А се оказа, че не е някакъв специален акт, просто актуализацията на бюджета казва толкова щата, толкова пари."

Бургас има нужда от Кръвен център, но затова ще са необходими законодателни промени, коментира директорът на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски:

"Със закон е определено колко кръвни центрове трябва да има в България. Има нужда и от пари за закупуване на апаратура. Един Кръвен център не е Отделение по трансфузионна хематология, той съдържа в себе си минимум 3 отделения, в които са разпределени различни дейности. Повече територия е необходима, повече персонал. Но не мога да ви кажа дали това може да стане само с една актуализация на бюджета." 

3 милиона лева ще трябва да бъдат осигурени за ремонт само на сграден фонд и за оборудване, за да бъде разкрит Кръвен център, показват разчетите. 

Преди повече от две десетилетия Кръвният център в Бургас е закрит. При определянето на местоположението им у нас са се вземали предвид няколко фактора, сред които броя на болничните заведения и наличието на медицински университет. Условия, на които Бургас не е отговарял на времето, но сега са изпълнени. Един от аргументите на искането за разкриване на Кръвен център е натовареността на отделението през летния сезон, когато Бургаска област увеличава населението си три пъти.

640 сака с кръвни продукти са минали през хематология през юли, 686 са кръводарителите. Екипът е от 30 души-лекари, сестри, лаборанти, фелдшери, посочва медицинската сестра Янка Калушева:

"Тъй като не сме център, кръвта се съхранява в хладилници и в определени дни, обикновено през ден, се транспортира от РЦСХ  Стара Загора, където се обработва и след това се връща отново при нас готова за преливане. 7 са големите лечебни заведения на територията на Бургас, отделно обслужваме Карнобат, Айтос и другите населени места в областта." 

Катастрофите през лятото с пострадали, нуждаещи се от кръвопреливане утежняват работата на отделението, добавят оттам.

Повече чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сливенска болница се включва в инициативата "Щедрият вторник"

По случай " Щедрия вторник"  от днес до 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause.  Болниците, които ще участват в кампанията, са  МБАЛ „Хаджи Димитър“, Сливен ,  МБАЛ „Света София“, София; МБАЛ Хигия,..

публикувано на 03.12.24 в 09:05

Дарители ремонтират Второ детско отделение в УМБАЛ Бургас

Дарители ремонтират стаите във Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас. Кампанията е организирана от Радостин Колев, чието дете е било пациент тук. Той е строителен предприемач, а към каузата са се присъединили негови близки. Една от стаите вече е готова. Стените, таваните са шпакловани и пребоядисани, както и радиаторите и тръбите. Подовите первази..

публикувано на 02.12.24 в 12:01

Нова платформа ще помага за наблюдение на недостига на лекарства в ЕС

Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа  за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да..

обновено на 01.12.24 в 13:47
Архив

Мобилни кабинети за тестове за ХИВ и хепатит в бургаските университети

Отбелязваме Световния ден за борба срещу СПИН. По този повод в Бургас на 2 декември /понеделник/ и 3 декември /вторник/ ще работи мобилен кабинет за безплатно и анонимно изследване с бързи тестове за ХИВ, хепатит В и С.  Утре кабинетът ще бъде разположен в сградата на Медицинския университет и ще работи от 10 до 12 часа. А във вторник ще бъде..

публикувано на 01.12.24 в 11:06

Бургас отбелязва Световния ден за борба със СПИН с мобилни лаборатории за анонимно изследване

За поредна година Община Бургас ще отбележи 1 декември – Световния ден за борба със СПИН. Общинската дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“ съвместно с РЗИ, БМЧК, Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ и БСУ ще проведат различни дейности за повишаване на информираността на младите и хората в повишен риск за начините на предпазване от..

публикувано на 29.11.24 в 13:48

Над 96% от децата в България имат поне един кариес

Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..

публикувано на 27.11.24 в 13:04

Ямболска област: Два пъти по-висока от средната за страната заболяемостта от грип

Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип  в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева  и допълни, че резултатите от направените..

публикувано на 26.11.24 в 16:17