ЕК представи пакет от предложения, с цел намаляване емисиите от парникови газове с повече от 50% до 2030-та година. Една от мерките е свързана с адаптирането на домовете и сгради за по-екологично бъдеще и в изпълнение на Европейския зелен пакт.
С подобрената директива за енергийна ефективност ще се въведе индикативен принос на държавите-членки, на ниво ЕС. Това коментира Драгомир Цанев, изп. директор на Центъра за енергийна ефективност:
„Европейската комисия активизира изключително много действията си по отношение обновяването на сградния фонд и подготовката му за амбициозните климатични цели, както до 2030 г., така и в по-дългосрочен период до 2050 година. Миналият месец влезе в сила Европейският климатичен закон, който постави юридическото изискване да имаме нулеви въглеродни емисии. Сградният сектор е един от най-големите генератори на тези емисии. затова дейностите са насочени предимно към него. Сградният сектор влезе и в европейската система за търговия с емисии, което е много ясен сигнал за инвеститорите, че развитието в тази сфера тепърва предстои. Нашите политики все още сякаш изостават, както на национално равнище, така и на общинско. Тази година очакваме нещо много важно, което ще промени практиката в сградния сектор като цяло, а това е поставянето на задължителни изисквания за енергийна ефективност и стандарти за постигане на тези спестявания при обновяването на сгради.
В България все още се работи със стандарти, които са доста стари и не отговарят на съвременните тенденции. На всички ни е известно, че обновяваме сградите си до енергиен клас „С“, който е далеч от разходно оптималните нива. У нас все още не е влязло в сила изискването за строителство на почти нулево енергийни сгради при всяко ново строителство. нещо, което по директива трябваше да факт, но все още не е отразено в нашата подзаконова нормативна уредба. Неща, които колкото и да ги отлагаме, по-добре да ги възприемем, а не да се противопоставяме. България е във фактическо нарушение на директивата за енергийните характеристики, защото тази дефиниция за почти нулево енергийна сграда, макар и съществуваща само на хартия, не е все още част нито от Закона за устройство на територията, който постановява минималните изисквания чрез Наредба 7, нито част от Закона за енергийната ефективност. Затова проектанти и инвеститори не са длъжни да се съобразяват с нея. Това е нещо, породено и от липсата на добри практики. Трябваше още от 2010 година, когато знаехме за това изискване да се опитаме да подтикнем както публичните, така и частните инвеститори да демонстрират ползите от този вид строителство.
В България сме ограничени и от по-ниските ни доходи в сравнение с останалите държави от Европейския съюз. Причината е, че доходита се част от уравнението, когато говорим ча инвестиции в сградния сектор. Няма как да не сме ограничени от по-ниските си доходи, но ако се замислим в малко по-дългосрочен план, спестяванията в рамките на жизнения цикъл сградата или на проекта за сградно обновяване ще генерираме, те ще ни дадат този допълнителен финансов ресурс, който ще ни позволи да постигнем по-високи критерии и в крайна сметка по-добро качество“, посочи още експертът.
Изложбата "90 години БНР - Радиото на поколения българи" беше открита в Мраморното фоайе в сградата на медията. Експозицията е с фото и архивни документи от фондовете на Държавна агенция "Архиви" и Българската телеграфна агенция. На събитието беше представен официално и новият брой на изданието на БТА - списание ЛИК, озаглавен "БНР 90 години..
Малките потребители от дневния център за деца с увреждания „Св. Николай Чудотворец“ посетиха центъра за социална рехабилитация и интеграция към Сдружение „Социален център Бургас“ и Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания- 3, съобщават от общината. Със съдействието на ръководителя на кукерската група „Каваклии“ в кв. Долно..
Еврозоната, помощите за украинските бежанци и войната там, ковид-19 са най-често срещаните теми по, които наблюдаваме дезинформация. Около това се обединиха участниците в кръгла маса на тема: „Свобода на медиите и плурализъм. Негативните ефекти от дезинформацията за ЕС в региона”. Меморандум за сътрудничество срещу фалшивите новини обедини всички..
Предстои реформиране на дома за стари хора в Средец. Ще бъде запазен капацитетът на услугата, като след дни потребителите ще бъдат извозени и настанени в общинското общежитие в града докато се извършва цялостното реновиране. Маргарита Стойчева от дирекция "Икономическо развитие" в общината посочи: "Приключили са обществените поръчки, избран е..
Тодор Стамболиев отново е избран за обществен посредник на Бургас. Той започва третия си мандат с подкрепата на 37 общински съветници, които гласуваха за него на днешното заседание на местния парламент. Четирима се борят за поста обществен посредник на Бургас В надпревара за поста бяха допуснати още трима кандидати – юристите Калина..
Засега Бургас няма да има картинг писта. След близо час дебати Общинският съвет отхвърли предложението за отдаване под наем на терен в местността Росенец за изграждането на писта с електрически картинги. Ще има ли Бургас писта с електрически паркинги Предложението бе във връзка със заявено от фирма инвестиционно намерение за изграждането на..
В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на заседание днес. От администрацията като вносител на предложението мотивират поскъпването от 1.30 на 2 лева с натоварения трафик в централна градска част и като една от мерките за освобождаване на..
В Бургас вече ще се плаща 2 лева на час за паркиране в синя и зелена зона. Това решиха общинските съветници след продължили час и половина дебати на..
Тодор Стамболиев отново е избран за обществен посредник на Бургас. Той започва третия си мандат с подкрепата на 37 общински съветници, които гласуваха за..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това..