Родители се обявяват срещу онлайн обучението, в новосъздадено обединение „Да запазим училището като средище за децата“. За два дни са се включили в групата в социална мрежа 2500 души.
В писмо до държавните институции родителите искат присъствено начало на учебната година, в противен случай ще има протести. Това обясни за БНР Бургас Магдалена Абаджиева, инициатор на групата:
"Избрахме това име „Да запазим училището като средище за децата“, защото лично за мен обстановката е много важна за развитието на децата. Ние сме извървели много дълъг път, за да стигнем днес дотук да имаме сгради, в които децата да прекрачват прага на класните стаи, процес на цивилизация. Наши възрожденци, мислители, общественици, които са работили още през XIX век това да се случи. Първото светско училище е било открито от Найден Геров в Копривщица. Това се забравя, с лека ръка се загърбват всичките тези години, които сме изминали, за да доведем децата си до класните стаи. Това лично мен много ме разгневи. До момента, само за два дни от създаването на групата сме вече 2500 души, категорично заявявам, че сме в пъти повече. Много колеги, българисти, преподаватели, учители и родители ни подкрепят. Като езиковед и доктор по филология за мен, като човек, който се занимава от години с опазването на българския език е важно да се запази връзката между децата, книгите и писането на ръка. Работили сме много в тази посока, да ограмотяваме децата, че още преди компютрите, клавиатурите и тези устройства, нашите книжовници са преписвали книги на ръка. Важно е това да продължи, самите деца да пишат, да държат писалките в ръцете си, защото неприсъствието им в клас, нарушеният ритъм на общуване, на човешката мисъл и писане ограничава много умствените способности на децата. Запасът от думи се намалява. Не могат да структурират изречения и не могат да изразяват своите чувства и желания. Ограничава се художественото мислене и въображението на децата. Те трябва да имат обстановка, която припознават като своя, да разговарят по коридорите в училище в междучасията, да имат тяхната среда на общуване, също загърбването на часовете по изкуства. Музиката и рисуването изобщо не съществуват, което е огромен спад за културното развитие като цяло на нашето общество. Физкултурата, физическото състояние на децата, те са с много лоши показатели като физическо състояние. Къде отидоха онези нормативи, които ние покривахме по бягане, висок скок и т.н. Дете, което не се движи по цял ден какво здраве ще има, и никой не мисли какво ще се случи с децата, които са затворени по домовете си като затворници. Психическото състояние също трябва да се има предвид, защото децата са пред нервен срив, аз съм родител на дете, което миналата година беше в 7 клас. Знам какво беше да се подготвим за матурите. На 14 години казва моето дете, че не иска да живее по този начин ограничено, то иска да се види със съучениците си.", обясни още Магдалена Абаджиева.
Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..
Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година. Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..
Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика..
Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд..
Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge..