Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Приморско няма да има фондация за опазване на черната мида

| обновено на 07.09.21 в 09:10

В Приморско няма да се учреди  фондация, чрез която да се реализира иновативен метод  за възстановяване и развитие на черната мида. Експерименталният опит може да се осъществи чрез местната рибарска група. Това е решението на провелото се днес обществено обсъждане. До него се стигна след бурни спорове  и разискване на предложението на общината. Срещата  се проведе след като на общинска сесия през зимата, идеята на  кмета Димитър Германов не беше одобрена и беше предложено да се проведе обсъждане, на което да присъстват и учени, които застават зад инициативата.

Днес в залата на читалище“ Самообразование“ присъстваха д-р Димитър Беров,  океанолог към Българска академия на науките, д-р Йордан Господинов, генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море, Крикор Сренц, председател на водолазен клуб „Нептун“ Пловдив и доц. Д-р Любомир Кендеров- хидробиолог, преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Иновативният метод е в екологосъобразна технология за улов и изкуствено засаждане (по водолазен способ) на маломерни екземпляри от черна мида върху потенциално подходящи и близки до естествени местообитания подводни скални масиви и плитки крайбрежни рифове, с цел разширяване ареала на вида в акваторията на Приморско.


Основният мотив за реализирането на инициативата е ,че черната мисда е на изчезване. Една от причините е увеличения брой на рапаните. Кметът Германов отбеляза:

На места я няма сто процента, на други 80%, на трети на 70%.Методът би могъл да даде възможност да се разсели мидата по места ,където отстъства.Това са дървени рамки , с различни параметри.Отгоре ще се сложи юта,зебло, те ще се сложат на места, където все още има черна мида.

Ако методът сработи, той може да се прилага и на други места по Черноморието.Средствата ,които ще са необходими, са съвсем малко, а водолази  ще участват безвъзмездно.

Според  Димитър Германов,идеята за създаването на общинска фондация е администрацията да контролира процеса. За мен е важно да се реализира опитът, защото черната мида изчезва, подчерта кметът:

Необходимо е ,обаче, за  да се осъществи инициативата да има юридечиско лице, което да получи разрешението от институциите.


ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


Не сме против идеята, а против създаването на фондация , обясниха на срещата местните рибари. Те бяха категорични :

Не желаем поредния експеримент, експериментални полета да има някъде другаде.Може да го реализират някъде другаде, ако има резултат, да го направи и ние.

Причината за изчезването на черната мида е химията, която е във водата.Спрете да изхвърляте химиите през реката!

Знаем, че всичко е с комерсиална цел. Убедени сме. Предните проекти ги видяхме.

Рибарите попитаха дали там, където ще бъдат положени съоръженията ще може да се преминава с лодки и кой ще контролира дейността.

Здравко Василев обясни:

Всички сме много резки, защото сме си патили от случилото се в зарива Мирос. Тогава пак беше представено така, едно добро намерение да се постави началото на една нова индустрия тука, която ще се отрази на туризма . Изсипа се бетон по дъното, шамандури, това унищожи целия залив, като възможност за риболов.Експериментът беше обявен за абсолютно провалил се.Едва сега започнаха да се възтановяват рибните пасажи.

Лично аз ще ви предоставя  лодка,ако вие/ Дмитър Германов/ дойдете с нас, да  направим експеримента, след една година - две, като  видим, че експериментът е добър , може да седнем пак и да го обсъдим.Предварително да създаваме фондация, която не знаем откъде ще се финансира, пък откъде ще вземе парите ,изморени сме от това! Изморени сме като хора, които освен, че се опитват да работят в това море, и да го пазим!

Ние сме ви партньори, но не и по този начин!

Фондация нама да бъде предложено да бъде създадена, обобщи Димитър Германов, защото има притеснения по нейните намерения. За мен е важен крайният резултат.

Ще се коментира как чрез рибарското сдружение може да бъде изпълнен опита да се спаси черната мида.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Прекъсвания на сигнала на БНР-Бургас в Елхово в четвъртък

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни в четвъртък , излъчващ програмата на радиото. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта  binar.bg.

обновено на 22.08.24 в 06:30

Проектират пречиствателно съоръжение в Синеморец

Проектират пречиствателно съоръжение в Синеморец. Това става възможно след подписано споразумение за финансиране между  министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова - Касабова и к метът на община Царево Марин Киров. От Общината припомнят, че обектите с подписани вече споразумения за финансиране са: пътят за..

публикувано на 21.08.24 в 17:14

Ремонт на важни пътни отсечки искат в община Руен

За проблеми с две пътни отсечки в община Руен алармира кметът на общината Ахмед Мехмед. Разбит от тежкотоварния трафик, пренасочен от Айтоския проход е пътят Руен-Просеник-Страцин. В лошо състояние е и участък от прохода в отсечката от село Ябълчево до град Айтос. „Там е много сериозно положението, има пропадания. Нашите депутати, чрез..

публикувано на 21.08.24 в 12:04

Отличиха четирима помогнали на тежко пострадал в катастрофа

Четирима граждани с награди от полицията за спасяването на човешки живот. Те са се озовали в “правилното време” на местопроизшествие със самокатастрофирал автомобил в близост до Несебър.  Мъж е с опасност за живота след катастрофа на входа на Несебър (ОБНОВЕНА) Поздравителни адреси и тематични предметни подаръци получиха журналистът Цеца..

публикувано на 21.08.24 в 10:08

Земетресение е регистрирано тази сутрин между Хасково и Ямбол

Тази сутрин е регистрирано земетресение на територията на страната. Трусът е бил с магнитут 2.3 по скалата на Рихтер, на дълбочина от 6 км.,  в района между Хасково и Ямбол. Това показват данните за сеизмичните събития регистрирани в секция „Сеизмология“ към Националния институт по геофизика, геодезия и география (НИГГГ) - БАН. 

публикувано на 21.08.24 в 08:52

Безводието в Ямболско продължава

Продължава кризата с безводието в Ямболска област. Десетки села са на  воден режим, в други изобщо няма вода от месеци. Критична е ситуацията в община Стралджа. Там до 24 август е в сила бедствено положение за 20 населени места, а от администрацията искат удължаване с още месец. Как хората в региона се справят с липсата на вода в 40- градусовите..

публикувано на 21.08.24 в 07:15

Пътят Карнобат-Шумен продължава да е опасен за движение

Една година след протеста на 4 сунгурларски села заради състоянието на пътя Карнобат-Шумен все още не е завършило обещаното изкърпване, алармираха жителите им. Цялостен ремонт през 2025 година и изкърпване на 40 000 кв метра от пътя през август 2023 г. бе ангажиментът, който след недоволството на живеещите в селата Прилеп, Лозарево и Вълчин,..

обновено на 20.08.24 в 18:40