Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Писането като начин на живот за Ирина Папанчева и Али Бадер

| обновено на 09.09.21 в 13:46



Писането като процес и начин на живот е темата на срещата с писателите Ирина Папанчева (България/Белгия) и Али Бадер (Ирак/Белгия), която ще се състои на 9-ти септември на терасата на новата библиотека от 18.30. Събитието се организира от Община Бургас в партньорство с Регионална библиотека „Пейо Яворов“.Двамата автори ще споделят своя опит, включително с това да твориш в чужда страна. Ще бъдат прочетени и техни текстове, които не са излизали на български. Модератор на разговора ще бъде Петя Янакиева, журналист в БНР Бургас.

Радвам се, че мога да допринеса за представянето на Али Бадер в България. Той е много интересен и провокативен автор. Чела съм няколко негови творби, които са оставили следа у мен с ироничния поглед към иракското общество, както и към арабската общност в Брюксел, с лекотата на повествованието, с убедителността на персонажите с техните вярвания, въжделения, недостатъци и разочарования. Много харесвам и есетата, и поезията му,“ каза Ирина Папанчева, която преведе откъси от творби на иракския писател от английски за предстоящата среща.

Папанчева ще представи и ръкописа на новия си роман „Брюксел, разголен“. Започнат през 2017, той е завършен три години по-късно:

"Идеята беше да покажа Брюксел като пълнокръвен град, но и като столица на ЕС. В романа, който аз определям като експериментален, са представени 10 квартала от Брюксел. Всяка глава носи името на квартал и има различен персонаж, който разказва. Част от тях са свързани. Първата и последната рамкиращи глави са разказани от името на българката Ирис, която отива на стаж в ЕП. 15 години по-късно тя се е интегрирала. Политическата рамка е подписването на Европейската конституция и Брекзит.“

В глава, посветена на бургаската авторка, от своя предстояща книга, Али Бадер пише:

"Ирина Папанчева е сред малкото писатели, които не откликват на литературните моди – магически реализъм, прекомерно поетизиране на езика или политически критицизъм след падането на Берлинската стена. Тя е запазила автентичността на гласа си и се придържа към своя начин да изгражда наратив. Текстовете на Ирина Папанчева са написани с точност и елегантност, с перото на артист, който дълго е работил върху избора на думи, рафинирането на фразите, чистотата и яснотата на езика. Тя избира героите си от живота, герои, които се изправят пред един свят, пълен с мистерия и противоречия. Събитията протичат гладко и стабилно следват своя ход, докато не достигнат кулминацията на сюжета. Папанчева не разчита на елемента на изненадата, а се стреми в написаното от нея да има спокойствие и последователност. Резултатът е един блестящо изграден свят, в който леко и тихо вървим с героите и събитията, без да губим търпение.“ 

Ирина Папанчева е родена в Бургас. Завършва паралелка с литературен профил в СХEУ „Св. св. Кирил и Методий“, магистратура по чешки език и литература в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистратура по европейска политика и социална интеграция в Свободния фламандски университет в Брюксел. Автор на детската илюстрована книжка „Аз заеквам“ (ИК „Сиела“, 2005 г.), повестта „Почти интимно“ (ИК „Кронос“, 2007 г.), романите „Анабел“ (ИК „Жанет 45“, 2010 г.), „Перо от пеликан“ (ИК „Жанет 45“, 2013 г.) и „Тя, островът“ (КК „Труд“, 2017 г.), новелата „Добре дошъл, Натан!“ (Fast Print Press, 2019 г.) и на разкази. Нейни творби са преведени и издадени, самостоятелно и в антологии, на английски, френски, арабски и персийски. Живее в Брюксел, където ръководи застъпничеството на фондация Лумос към Европейския съюз. Повече за нея може да откриете на уебсайта : ipapancheva.com

Али Бадер е иракски романист, поет, преводач, критик, драматург и сценарист, смятан за един от най-значимите писатели в арабския свят за последното десетилетие. Роден е в Багдат, където завършва западна философия и френска литература. Автор на петнайсет романа, шест поетични книги, както и на есеистични. Сред най-популярните му книги са “Татко Сартър” и “Пазителят на тютюн“, „Да бягаш след вълците“ и „Грешната жена“, които са спечелили награди. “Романите на Али Бадер са пълни с ритъм, хумор, интелектуално пиянство, дух на самокритика и присмех. Качествата, които притежават, са тези, които, за съжаление, липсват в днешния арабски интелектуален свят,“ пише френският вестник Ла Либерасион. Два пъти е в дългия списък на арабския Букър. От години живее в Брюксел. Главен редактор на литературното списание Eurolitkrant (https://eurolitkrant.com/IndexEn.aspx). Повече за Али Бадер можете да откриете тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Ali_Bader

Повече чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историческият музей в Поморие представя обновената си експозиция „Археология”

Историческият музей в Поморие представя днес обновената си експозиция „Археология” и гостуващата от Регионалния исторически музей в Бургас изложба „Златните накити на тракийската аристократка от Анхиало Лесескепра”. Откриването е в 19 часа. Събитието е под надслов "Възкръсването на един древен град. Тайните на Анхиало." Програма включва лекция..

публикувано на 22.07.25 в 09:00

Младежки театрален проект стартира в Бургас

През август в Младежкия международен център в Бургас започва театрален проект за млади хора на възраст между 15 и 29 години. Инициативата е част от Академията за емоционална интелигентност и цели да даде възможност на участниците да се включат в създаването на театрална постановка. Младите хора ще могат да опитат различни роли – както на сцената,..

публикувано на 21.07.25 в 16:30

Бургаски екип стои зад песента „Когато се побираме в сълза“

Всеки има своята истина затова как трябва да изглежда фестивала „Бургас и морето“, разсъждава Иван Гогов: „Мисля, че фестивалът, както има минало, така има и бъдеще. Няма как този фестивал да стане история, защото реално след „Златният Орфей“ остана единствения национален от такъв мащаб  и ще бъде абсолютно кощунство това нещо да го няма...

обновено на 21.07.25 в 15:09

Малка художничка от Бургас с отличие от международен конкурс в Словакия

Възпитаничката на Центъра зае подкрепа на личностното развитие в Бургас Мария Шульга с отличие от международния конкурс за визуално изкуство за деца в предучилищна възраст „Житноостровски пастели“ – Словакия. Тази година конкурсът привлече внушителен интерес – постъпиха общо 2 237 художествени творби от 14 държави в Европа и Азия. Журито отличи 60..

публикувано на 21.07.25 в 13:00

Група "Прегърнат облак" дебютира на сцената на "Бургас и морето"

Звученето ни е акустично и с това ще се отличаваме от останалите участници.  Целим се в сърцата на хората, да дадем нещо със своето присъствие, нека да стигне до когото трябва, добавя Теодора Илиева.  42-то издание на конкурса е на 26 юли от 20.30 часа на Летния театър в Бургас. Повече чуйте в звуковия файл. 

обновено на 21.07.25 в 11:47

Комедията „Молба за напускане“ гостува на бургаска сцена

Комедията „Молба за напускане“ гостува на сцената на Летния театър в Бургас. Автор на пиесата е Алексей Клас, режисьор е Богдан Петканин, а в ролите публиката ще види актьорите Руслан Мъйнов, Петьо Петков - Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов. Вдъхновена от потайностите на корпоративния свят, пиесата използва..

публикувано на 21.07.25 в 11:30

Бургас посреща "Дните на руската музика"

С поредица концерти под надслов „Дните на руската музика“ Бургас ще отбележи началото на новото издание на фестивала за класическа клавирна музика.  Първият концерт ще се състои довечера в Културен център „Морско казино“ от 19:00 часа. На сцената ще излязат пианистите Иван Дончев и Елена Нефедова, които ще изпълнят творби на Чайковски,..

публикувано на 21.07.25 в 10:30