Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да спре изхвърлянето на автомобилни гуми в природата?

| обновено на 13.09.21 в 12:15
излезли от употреба автомобилни гуми
Снимка: Свобода Атанасова

Центровете за смяна на автомобилни гуми са длъжни по закон и наредба да приемат излезлите от употреба гуми безвъзмездно, да ги съхраняват, а след това да ги предадат на определени дружества и да си платят за това. Не са редки и случаите, когато има констатирани незаконно изхвърлени гуми на обособени места. Сигнал за съдействие по подобен казус е  изпратен и до омбудсмана на Бургас Тодор Стамболиев. По думите му, всеки вносител на гуми има право да извози обратно същото количество отпадък, но не повече от това.  От автоцентър в Бургас имат предложение към общината, за да няма безразборно изхвърлени гуми на необособени места в цялата област, добре е общината да помисли за такава площадка. 

Ето и двете предложения на омбудсмана и на собственик на автоцентър за гуми:

Нито един от центровете за смяна на гуми не може да се справи сам с този отпадък. Причината е, че при тях отиват за смяна на гуми и шофьори, които си ги купуват през интернет.  Освен това от центровете не могат да платят огромните суми между 2 и 5 хиляди собствени средства за извозване от оторизирана фирма, която извършва тази услуга, коментира за БНР Бургас казуса омбудсманът Тодор Стамболиев:




"Всеки от нас е бил свидете на подобни глетки на безразборно изхвърлени автомобилни гуми по дъната на реките, по дерето, в горите, по полетата, къде ли не и това ме провокира да проверя каква е нормативната уредба. Установих, че тези центрове са длъжни да приемат всички износени автомобилни гуми и да ги превозят като отпадък за  своя сметка, чрез вносителите на нови гуми.  Според обществения посредник в Бургас 90% от гумите, които се сменят в тези центрове са купени в интернет. В тези случаи собствениците на тези центрове за смяна на гуми са длъжни да ги приемат да платят за този наш отпадък, за който не ни се взима такса.  Затова и на една част от некоректните фирми е по-лесно да намерят по-евтин начин да се отърват от отпадъка в природата.  Стамболиев даде пример и за начина, по който се събират строителните отпадъци в Бургас. По идентичен начин може да се направи и за вече ненужните автомобилни гуми като отпадък, който замърсява околната среда. Тук идва ролята на общината или държавата, които трябва да им помогнат, защото помощта към тях е всъщност пряко свързана с грижата за околната среда, с качеството на въздуха, водата, почвата, които всички ние  и всяко живо същество ползваме като природен ресурс и източник за живот.

Според Даниел Гилберт от автоцентър за смяна на автомобилни гуми:



"Това ще е добре, ако някоя фирма има задължение да подпомогне дейността ни, като идва и събира през определен период старите гуми. В Германия например, се взимат по 10 или 12 евро на г,ума, когато трябва де изхвърлят,  добре е да има някаква площадка, която да бъде обособена от общината и да се извозват гумите там.  В автоцентъра при мен има фирми, с които работим за извозването им, но като им се обадим те не идват. После сами си ги извозваме, като това е за наша сметка. 
Зимата има по 30-40 души, които идват на ден за да сменят гуми, но има и възрастни хора, които идват и питат дали могат да си изхвърлят някакви стари гуми, защото не може в контейнерите. Нямам такса за събиране на такива гуми, затова както съм ги приемал до момента,  така и в бъдеще ще продължавам да помагам.
В моя автоцентър има и видеонаблюдение, където контролирам дали има хора, които злоупотребяват с моята площадка. Имам и книга, в която вписвам всичко, което се случва с гумите. Проверяват ме от РЗИ, като преди 25-то число на всеки месец трябва да е попълнено всичко.. Трябва да има и информация за номера на буса, с който се изхвърлят и къде гумите.
То и не е измислено както трябва, защото се оказва, че държавата само може да налага санкции при нарушения, но няма никаква помощ,  затова и има толкова много изхвърлени гуми нявсякъде", добави Даниел Гилберт. 


От общината отказаха коментар по темата, под предтекст, че когато има подобен проблем с гумите, сезират  други институции.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е движението по АМ "Тракия", както и по пътя Бургас - Варна /ОБНОВЕНА/

Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход  „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..

обновено на 19.02.25 в 17:28
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От 20.02.2025 г. (четвъртък) до 20.05.2025 г. (вторник), се въвежда временна организация на движението в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

публикувано на 19.02.25 в 17:00

Платеното паркиране ще стане ли 2 лева на час в Бургас

По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на Пламен Димитров, управител на Общинско предприятие „Транспорт“. По думите му новата цена за платено паркиране ще ограничи автомобилния поток и ще освободи паркоместа. Според Мартин Кръстев от ПП-ДБ,..

обновено на 19.02.25 в 16:37

2 лева за синя и зелена зона в Бургас - дебати преди сесията /ОБНОВЕНА/

Предложението за поскъпване на синята и зелената зона в Бургас от 1,30 на 2 лева влезе в комисиите към местния парламент и предизвика дебати . Докладната записка е на общинската администрация и предстои да бъде гласувана на заседанието на общинския съвет на 25 февруари.  Мярката цели ограничаване на трафика и паркирането в централната градска..

обновено на 19.02.25 в 15:34

Дървена ваканция за учениците от Созопол, Приморско и поморийските села /ОБНОВЕНА/

Заради усложнената метеорологична обстановка и очакваните ниски температури, 19, 20 и 21 февруари 2025 г ще бъдат неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие, с изключение на тези в Поморие и Ахелой. Това обяви със своя заповед кметът  Иван Алексиев.  Целта е запазване живота и здравето на учениците от училищата и..

обновено на 19.02.25 в 14:17

Отворен е пътят Рудник-Брястовец /ОБНОВЕНА/

Обстановката на територията на община Бургас е нормална. Всички пътища са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Общината.  Снегопочистващата техника е на терен и остава в готовност да реагира при необходимост.  Градският транспорт се движи без затруднения и по разписание. За днес е обявен предупредителен оранжев код за опасно ниски..

обновено на 19.02.25 в 13:50

Бургас почете паметта на Апостола на свободата (СНИМКИ И ВИДЕО)

Бургас се преклони пред паметта на Васил Левски , 152 години след неговата гибел . Заупокойна молитва бе отслужена от бургаското духовенство. Проведен бе и военен ритуал от представителни части от гарнизон Бургас.  Десетки граждани, общественици, представители на институции, организации и политици отрупаха с венци и цветя..

публикувано на 19.02.25 в 13:23