Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да спре изхвърлянето на автомобилни гуми в природата?

| обновено на 13.09.21 в 12:15
излезли от употреба автомобилни гуми
Снимка: Свобода Атанасова

Центровете за смяна на автомобилни гуми са длъжни по закон и наредба да приемат излезлите от употреба гуми безвъзмездно, да ги съхраняват, а след това да ги предадат на определени дружества и да си платят за това. Не са редки и случаите, когато има констатирани незаконно изхвърлени гуми на обособени места. Сигнал за съдействие по подобен казус е  изпратен и до омбудсмана на Бургас Тодор Стамболиев. По думите му, всеки вносител на гуми има право да извози обратно същото количество отпадък, но не повече от това.  От автоцентър в Бургас имат предложение към общината, за да няма безразборно изхвърлени гуми на необособени места в цялата област, добре е общината да помисли за такава площадка. 

Ето и двете предложения на омбудсмана и на собственик на автоцентър за гуми:

Нито един от центровете за смяна на гуми не може да се справи сам с този отпадък. Причината е, че при тях отиват за смяна на гуми и шофьори, които си ги купуват през интернет.  Освен това от центровете не могат да платят огромните суми между 2 и 5 хиляди собствени средства за извозване от оторизирана фирма, която извършва тази услуга, коментира за БНР Бургас казуса омбудсманът Тодор Стамболиев:




"Всеки от нас е бил свидете на подобни глетки на безразборно изхвърлени автомобилни гуми по дъната на реките, по дерето, в горите, по полетата, къде ли не и това ме провокира да проверя каква е нормативната уредба. Установих, че тези центрове са длъжни да приемат всички износени автомобилни гуми и да ги превозят като отпадък за  своя сметка, чрез вносителите на нови гуми.  Според обществения посредник в Бургас 90% от гумите, които се сменят в тези центрове са купени в интернет. В тези случаи собствениците на тези центрове за смяна на гуми са длъжни да ги приемат да платят за този наш отпадък, за който не ни се взима такса.  Затова и на една част от некоректните фирми е по-лесно да намерят по-евтин начин да се отърват от отпадъка в природата.  Стамболиев даде пример и за начина, по който се събират строителните отпадъци в Бургас. По идентичен начин може да се направи и за вече ненужните автомобилни гуми като отпадък, който замърсява околната среда. Тук идва ролята на общината или държавата, които трябва да им помогнат, защото помощта към тях е всъщност пряко свързана с грижата за околната среда, с качеството на въздуха, водата, почвата, които всички ние  и всяко живо същество ползваме като природен ресурс и източник за живот.

Според Даниел Гилберт от автоцентър за смяна на автомобилни гуми:



"Това ще е добре, ако някоя фирма има задължение да подпомогне дейността ни, като идва и събира през определен период старите гуми. В Германия например, се взимат по 10 или 12 евро на г,ума, когато трябва де изхвърлят,  добре е да има някаква площадка, която да бъде обособена от общината и да се извозват гумите там.  В автоцентъра при мен има фирми, с които работим за извозването им, но като им се обадим те не идват. После сами си ги извозваме, като това е за наша сметка. 
Зимата има по 30-40 души, които идват на ден за да сменят гуми, но има и възрастни хора, които идват и питат дали могат да си изхвърлят някакви стари гуми, защото не може в контейнерите. Нямам такса за събиране на такива гуми, затова както съм ги приемал до момента,  така и в бъдеще ще продължавам да помагам.
В моя автоцентър има и видеонаблюдение, където контролирам дали има хора, които злоупотребяват с моята площадка. Имам и книга, в която вписвам всичко, което се случва с гумите. Проверяват ме от РЗИ, като преди 25-то число на всеки месец трябва да е попълнено всичко.. Трябва да има и информация за номера на буса, с който се изхвърлят и къде гумите.
То и не е измислено както трябва, защото се оказва, че държавата само може да налага санкции при нарушения, но няма никаква помощ,  затова и има толкова много изхвърлени гуми нявсякъде", добави Даниел Гилберт. 


От общината отказаха коментар по темата, под предтекст, че когато има подобен проблем с гумите, сезират  други институции.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Новата сграда на областната болница в Ямбол

Министър Галя Кондева: Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през лятото

Новата сграда на областната болница в Ямбол ще заработи най-рано през следващото лято, уточни служебният здравен министър Галя Кондева. Дотогава трябва да е готов спешният център към лечебното заведение.  Въпреки обещанията, че болницата ще заработи до края на тази година, срокът се отлага за пореден път стана ясно, след посещението на..

публикувано на 22.11.24 в 16:54

Затварят за авариен ремонт пътя Царево - Резово

Затварят за авариен ремонт пътят от Царево към Варвара, Ахтопол, Синеморец, Резово и в двете посоки, информират от АПИ.  Участъкът ще бъде ограничен за преминаване на всички превозни средства в събота (23 ноември) от 9 ч. до 12 ч.,  При изпълнението на ремонта на сводовия водосток при 4-и км, ще се допуска преминаване само на автомобили със..

публикувано на 22.11.24 в 16:21

платена публикация
Kaufland откри нов автомат за приемане на опаковки от бутилки и кенове в Бургас

Kaufland България откри първия си автомат за рециклиране на опаковки в Бургас. Той може да бъде намерен на паркинга на хипермаркета на ул. „Янко Комитов“ 8 в кв. „Славейков“. Това е седмата станция за рециклиране на Kaufland в България от старта на пилотния проект за депозитна система през пролетта на 2023 г. До момента клиентите на веригата са върнали..

публикувано на 22.11.24 в 16:05

Премахват ли се дървета по улица "Гладстон"?

"Община Бургас не премахва дървета, а ги подменя." Това е коментарът от местната администрация, след сигнал, получен в редакцията на БНР-Бургас, че на улица "Гладстон" се извършва сеч на дървета.  При изготвянето на проекта за ремонта на улицата е направена експертиза и се подменят само дървета, за които има наблюдение през годините, че съхнат,..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Системите за обработка на документи на КАТ Бургас отново работят

Системите за обработка на документи на КАТ Бургас отново работят в нормален ритъм, съобщават от там.  Заради техническа неизправност, КАТ Бургас няма да обслужва граждани В четвъртък  беше преустановено  предоставянето на административни услуги на гражданите заради възникнала техническа неизправност.

публикувано на 22.11.24 в 14:04

Вижте какви ограничения на движението ще има заради Полумаратон Бургас

Заради провеждането на Полумаратон Бургас 2024 на 24 ноември – неделя, ще бъде въведена временна организация на движението от 7 до 14:30 часа в района на трасето, по което ще преминат бегачите, съобщават от общината. Мярката се налага заради осигуряването на безопасността на участниците в спортното събитие. Ето кои участъци ще бъдат затворени за..

публикувано на 22.11.24 в 12:06

Танцова компания "Дюн" представя "Ритуали на душата" с фокус върху младежката публика

Спектакълът "Ритуали на душата" ще бъде представен тази вечер, 22 ноември в Културен дом НХК в Бургас. Този път той е специално ориентиран към младежката публика, съобщават неговите автори от Танцова компания "Дюн". От екипа допълват, че "Ритуали на душата" е един от най-успешните им проекти, който е имал над 60 представяния в страната, както и..

публикувано на 22.11.24 в 09:10