По 30-40 мигранти преминават в района на малкотърновските села на ден. Това са млади хора, предимно мъже, твърдят местни жители. Според тях, контролът на Гранична полиция също е завишен през последните месеци. Ловци засичат групи в близост до селата, въпреки това хората не се страхуват и знаят как и на кого да съобщят за чужденците, обясни Стоян Костов от местна ловна дружинка :
Минават, за един са емигранти, за мен са нарушители. Границата на България трябва да е свещенна и неприкосновена, не да е път на този и онзи. Има мигранти много, срещал съм, залавял съм група от 93 -ма души в Черногорово. Повечето са мъже, млади, жените и възрастните са много рядко.
Местни хора каналджии няма, категоричен е Костов. Хората в Странджа повечето са бивши граничари, били са в доброволни отряди, те ценят и пазят границата.
Потокът от мигрантите преминава през Суварово,Бръшлян, бившето село Моряни, Евренезово, Звездец, уточни ловецът.
Хората от Малко Търново не се притесняват от бежанците:
В гората ги има много, но в града не идват, крият се в храсталаците. Не се страхувам, той човек като мен.
Ако се наложи ще дадем хлаб, водичка.
Едно от селата в близост до което преминават мигранти е Бръшлян. То е сред от топ туристическите места за настоняване в Странджа. За своята септемврийска почивка го е избрал Валери Козарев от Варна:
Въобще не се притеснявам. Единственото нещо, което беше малко по-странно за нас, беше, че трябва да се регистрираме в Граничното, че сме туристи. Да заявим, че ще обиколим тукашните забележителности. Собственичката накъщата, където сме отседнали, ни посъветва да го направим. Имало глоби. Това се било случвало с други нейни туристи.
Жителите на Бръшлян също не се страхуват от преминаващите незаконно границата:
Децата ми бяха тук от София, отидоха на разходка в гората, там видели дрехи. Заснели. Оттова разбирам, че са минавали. Има контрол, аз виждам, че полицаи минават.
Тук в село няма мигранти.Скоро не са хващали.През гората може да са минавали, само един път хванаха.
И нас ни проверяват за лични крати като ни спрат.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Мигрантският натиск не се усеща в община Малко Търново, каза кметът Илиян Янчев. Причината е, не,че няма бежанци, а защото Гранична полиция и другите служби си вършат добре работата. Напрежение у местните хора няма, защото нямат пряк допир с чужденците, допълни той и уточни, че хората в този район са потомци на бежанци и знаят, какво е да бягаш:
Преди се стряскаха когато виждаха въоръжени и от жандармерията, и от армията, но разбраха и знаят, че тези хора са дошли да пазят точно нас.Това сега не ги впечатлява толкова. Хората са спокойни.
Огромен респект и уважение към хората от Гранична полиция, те са почти 24 часа на работа. Напрежението при тях е много по-голямо от колкото в нормална ситуация. Не знам колко ще продължава, но не е лесна работата им. Не знам докога ще издържат.
Досега не е имало конфликтни ситуации между мигрантите и местните жители, на няколко пъти българите дори са им помагали, по един или друг начин трябва да бъдем повече хора и съпричастни, уточни Илиян Янчев.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Журналистът от БНР-Бургас Стефка Бакърджиева е номинирана за Годишните награди за доброволчество ГЕРОИТЕ 2024 на Тime Heroes. За осма година ГЕРОИТЕ ще отличат хора и организации, допринесли за развитието на доброволчеството в България. Стефка Бакърджиева е с номинация за авторското си предаване „Истории за доброто“, което се излъчва всяка..
До началото на летния туристически сезон ще бъдат ремонтирани най-компрометираните участъци от път III-7908 между село Присад и разклона за село Твърдица, в област Бургас, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". Предвижда се изкърпване на третокласния път в отсечка с дължина 10 км. След изпълнение на дейностите ще бъде положена..
Жителите на Бургас усетиха земетресение, чийто епицентър се намира в Мраморно море, на около 64 км западно-югозападно от Истанбул и на 457 км от град София. Според данни на Европейския сеизмологичен център трусът е с магнитуд 6.3 и дълбочина 5 км. В Бургас земетресението бе усетено и на по ниските етажи, но не предизвика паника. Минути след 13..
Заради дейности по подмяна на водопроводната и канализационната мрежа, временно се спира движението на моторни превозни средства по ул. „Георги Шагунов“ в Бургас в участъка от ул. „Антим I“ до ул. „Емил Де Лавеле“. Ограничението ще бъде в сила от 24 април до 16 май. В района се въвежда временна организация на движението.
Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова беше удостоена със званието „Почетен гражданин на Община Тунджа“. Отличието ѝ беше връчено от кмета Станчо Ставрев по повод Деня на общината – 22 април. Решението за удостояването с почетното звание е прието единодушно от Общинския съвет в Тунджа. Проф. Нейкова благодари за признанието и доверието,..
Съвместна инициатива на три бургаски учебни заведения събра деца и младежи в пленер с благотворителна кауза. Събитието „Подари усмивка“ се проведе в Експо център „Флора“ и включи участници от детска градина „Вълшебство“, основно училище „П. Р. Славейков“ и Профилирана гимназия за романски езици „Г. С. Раковски“. В пленера се включиха и студенти от..
Ръчно изработени картички с послания за природата и красотата на града представят 525 деца от Бургас в конкурса за детско творчество към Национална изложба на цветя „Флора Бургас“ 2025. Творбите им ще бъдат изложени от 26 април до 6 май в рамките на събитието, организирано от Община Бургас. Конкурсът се провежда в две възрастови групи, а картичките..
Жителите на Бургас усетиха земетресение, чийто епицентър се намира в Мраморно море, на около 64 км западно-югозападно от Истанбул и на 457 км от град..
Благотворителен концерт под надслов „ЗаЕДНО за нашите деца“, организиран от Ротаракт клуб Бургас Приморие, ще се проведе на 1 май от 18:30 часа в..
На Международния ден на Земята – 22-ри април по традиция община „Тунджа“ отбелязва своя празник. Общината е създадена през 1987 година и в нея са включени..