Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избираме „Будител на годината 2021“

| обновено на 22.09.21 в 16:53



България отново избира „Будител на годината“ в кампания на Българското национално радио. Победителят ще бъде определен чрез гласуване сред 10-те финалисти. Техните вдъхновяващи проекти вече са избрани от подадените над 130 номинации. Селекцията направи жури в състав: проф. Огнян Герджиков, проф. Пламен Павлов, Eвелина Андреева, Елеонора Гаджева, Румен Манов, Добрина Чешмеджиева и Ива Дойчинова.

„Будител на годината" е обществена кампания, която излъчва десет личности, вдъхновили околните, създали промяната и творили през годината добро. Провежда се за 8-ма поредна година.

Може би тази година, повече от всякога виждаме разделението, противопоставянето, атомизирането на едно общество, което има нужда от повече сплав, а не от атоми. Будителите са малко по-напред във времето, малко по-отдадени на общото, на общата кауза, отколкото на личното си битие и просперитет. И тази година ще видите, че повечето от тези хора те вече са общност. Но ни остава още малко до скока в колективното ни българско самосъзнание да разберем, че ние единствено и само заедно можем да творим бъдещата история на България“, каза Ива Дойчинова, директор Радио София и автор на инициативата

Ето и кратка информация за 10-те финалисти:

1.  Максим и Стефан Иванови

Максим и Стефан Иванови не просто извършват подвиг, прекосявайки Атлантическия океан със собственоръчно направена лодка, те активно подкрепят каузата за донорството.

2.  #За доброто. Легълца за оздравяване

#За доброто е проект на майки, чиято мечта е модернизиране на детското здравеопазване в България. Те организират кампания за закупуване на детски легла за педиатрични болници и отделения в страната.

3.  Стефан Пеев

Първият в България дигитализиран почерк на историческа личност е дело на Стефан Пеев.

4.  Знам.бе

Мисията на образователната платформа Знам.бе е да повиши общата грамотност за населението.

5.  Теодосий Теодосиев – Тео

Златният учител на България, както е известен Тео, е дългогодишен преподавател в ПМГ "Никола Обрешков" в Казанлък, ръководи специализирана школа по приложна математика и физика, за която е създал експериментални задачи. Негови ученици участват в националните отбори на България в международните олимпиади и състезания.

6.  Лео Кадели

Лео Кадели помага безвъзмездно на хора в нужда, като проверява всеки сигнал и преценява на кого да помогне.

7.  "Ангели за България"

Ангели за България е благотворителна организация, създадена с идеалната цел да обедини българите в чужбина да помагат на народа си.

8.  Кристиан Ваклинов

През 2017 успява да реставрира и отвори музей на теснолинейката с над 400 снимки и документи от първата копка до днес. Учредява сдружение "За теснолинейката", в което днес членуват 60 души от цялата страна. 

9.  Саша Безуханова

Саша Безуханова се завръща в България, изоставяйки корпоративната си кариера след протестите през 2013. Тогава създава MOVE.BG с идеята да изгради едно пространство, в което пулсиращи общности да се събират зад конкретни идеи и каузи

10.  Натали Петрова

От 20 години в рамките на най-известния фестивал за планинарско кино Банско Филм Фест Натали Петрова организира специалната детска и младежка програма Банскофилмфест KIDS.

Името на победителят по традиция ще стане ясно на празничния 1 ноември. Официалната церемония ще се проведе в Националния исторически музей.

Повече чуйте в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Знакови обекти в Бургас и Ямбол ще бъдат обновени по Програма ИНТЕРРЕГ

Знакови археологически и културни обекти в областите Бургас и Ямбол ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021–2027 г., управлявана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общият бюджет на одобрените шестнайсет проекта надхвърля 15,6 млн. евро и е насочен към..

публикувано на 07.04.25 в 17:30

Вода няма да има в Поморие утре

От 8 до 16 часа утре, 8 април, водоподаването ще бъде спряно в град Поморие, съобщават от ВиК-Бургас. Причината е авария на главния довеждащ водопровод.  В случай, че аварията бъде отстранена по-рано, водата ще бъде пусната преди 16:00 часа, уточняват от дружеството. 

публикувано на 07.04.25 в 17:00

Айтоското читалище обогати библиотечния си фонд и се сдоби с нова техника по проект

По два проекта читалище  „Васил Левски 1969“ - Айтос   обогати библиотечния си фонд със 114 нови заглавия. Вторият е за обновяване на техниката в културната институция.  През 2024 г. екипът на Читалището участва с проектно предложение в конкурсната сесия за предоставяне на финансова подкрепа по Програма „Читалища“ към Министерството на културата...

публикувано на 07.04.25 в 16:30

Паметна плоча на д-р Георги Барбутов откриха в Камено

По случай Деня на здравния работник, в град Камено бе тържествено открита паметна плоча на д-р Георги Барбутов – един от най-обичаните и уважавани лекари, работили в общината. Плочата е поставена на фасадата на сградата на бившата „Здравна служба“ на улица „Димитър Благоев“ и е израз на признателността към всеотдайния труд и приноса на д-р Барбутов към..

публикувано на 07.04.25 в 15:30
Снимката е илюстративна

Ахмед Мехмед: В Руен обстановката е зимна, на високите места снежната покривка е 20 сантиметра

На територията на община Руен вали сняг от вчера. Снеговалежът продължава. По високите места в Руен 20 сантиметра е вече снежната покривка, каза за БНР Бургас кметът на общината Ахмед Мехмед.  „Нямаме затворени пътища, зимна обстановка, бяла приказка, машините почистват заснежените пътни участъци.  Няма закъсали автомобили, ток и вода има навсякъде...

публикувано на 07.04.25 в 14:29

Проектобюджетът на Община Бургас за 2025 г. е качен за обсъждане

Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ е качен на сайта на администрацията.  Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната.  Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона лева, финансираните със собствени приходи на Община Бургас 198 милиона лева, а..

обновено на 07.04.25 в 14:11

„Еркечко наследство“ представя обичая „Лазари“ в Етнографския музей в Бургас

Обичаят „Лазари“ от село Еркеч ще бъде представен на 11 април от 11:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Самодейната група „Еркечко наследство“ ще пресъздаде характерните ритуали и песни, свързани с лазаруването, което в планинското село се празнува по уникален начин. За първи път пред публика ще бъде показано традиционното „кичене“ на еркечка..

публикувано на 07.04.25 в 12:00