Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Радиомагазинче Надежда" представя:

Сладко и здравословно-каузата на Донка Добрева от Поморие


Доброто е около нас и може да предизвика добро! Доказа го фейсбук групата „Купи подарък от майка на дете с увреждане“, в която жените с нелека съдба показват снимки на ръчно направени от тях сувенири, а всеки, който желае може да си закупи от творенията им. В тяхна подкрепа създадохме рубриката ни „Радиомагазинче Надежда“. Всяка седмица ви срещаме с един от участниците, за да чуем историята му и да ви представим това, което изработва.

Днес това е Донка Добрева, която приготвя здравословни десерти-торти, чийзкейкове, бисквити, мъфини и бонбони. Тя е на 38 години, от 6 години живее в Поморие. Отначало е в групата като купувач:

„Страхотни неща има, не смеех да пускам моите, защото не всеки се храни по този начин. Установих обаче, че има доста хора, включително и деца, които имат проблеми. Освен това хората с годините взеха да внимават какво слагат в устата си. Така реших да се включа с моя мъж-той дава идеи за тортите и е „виновникът“ като цяло и за включените в страницата ми неща“.

Сладкарството започва като хоби. Но причината отново е здравословна-с автоимунно заболяване е, което ограничава храненето й:

„Като всяка жена много обичам сладкото и реших, че няма да то откажа, а ще намеря друг начин. Започнах с преработването на рецепти. Не се получаваха. Започнах повече да чета, да влизам в чуждестранни сайтове и групи.“

След това идват сладкарските курсове, които не дават отговори на въпросите, които Донка търси, но път дават солидна основа за „алхимичните“ й опити. Минава и през веган курсове. Тортите й привличат вниманието и започват да я питат дали не могат да поръчват. Така създава страницата „Сладко и здравословно“. Каузата й:

„Исках да видят, че сладкото може да бъде и здравословно. Основно работя с ядкови брашна, млечни продукти не използвам. Главният ми заместител е кокосовата сметана и кокосовото мляко. Подслаждам предимно с кокосова захар, защото тя е с нисък гликемичен индекс. Мед също ползвам, но не за всичко, както и фурми, които дават много голяма сладост. Плодове и ядки.“

Всички продукти винаги са с описание, за да могат хората да си преценят дали могат да ги консумират, уточнява Добрева. Много въображение и усет за цветове обаче превръщат тортите й в радост за очите и неустоимо изкушение. Казва, че водещ за дизайна е личността на човека, за когото ги прави. Затова рецептата е еднаква, но украсите са винаги различни.

Любимите й рецепти, които прави и за семейството си, са за бадемовата „Наслада“, която е преработила основно и за безглутеновите бисквити.  От ефира на БНР-Бургас Донка Добрева казва:

„Колкото и да е горчив живота, човек винаги трябва да гледа положително. И всяка сутрин да се събуждаме с благодарност, че сме живи и здрави, дишаме и в днешния ден, виждаме слънцето. Моят мъж така казва-трябва да сме благодарни!“

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джокович се снима до бургаската библиотека

Сръбският тенисист Новак Джокович публикува в социалните мрежи снимки от посещението си в България. На една от тях наблюдателни забелязаха, че се е снимал до кадър на сградата на Бургаската регионална библиотека „Пейо Яворов“. Паното е част от изложба, която показва в столицата красиви български места. Само за няколко часа постът му има..

публикувано на 19.09.24 в 15:31

Археолози проучиха древното пристанище на крепостта Хрисосотира в Созопол (ОБНОВЕНА)

Множество цели и фрагментирани амфори и желязна котва откриха археолози при подводната експедиция на Националния исторически музей. Тя се е провела през първата половина на месец септември в западната част на Созополския залив. Работил е екип от 5 водолази, в 4 обособени зони в южната и югозападна акватория на полуостров..

публикувано на 18.09.24 в 15:10

"Наръчник за оцеляване на младия учител" 2 на Томас Гаро за учители, ученици и родители

Четири години ни делят от излизането на "Наръчник на младия учител" от Томас Гаро, а ето че в навечерието на новата учебна година четем втората част на книгата. Той е вече на 34 години и започва десетата си година като преподавател в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" в Бургас. По професия е проектант, а..

публикувано на 13.09.24 в 15:56

В Малко Търново провеждат "Фестивал на обредния хляб в Странджа"

„Фестивал на обредния хляб в Странджа“ се провежда  в Малко Търново. Той се организира за първи път и е посветен на обредите и традициите, свързани с хляба на нашите предци. Проявата ще е два дни, петък и събота, 13 и 14 септември и се организира от Община Малко Търново и местния Исторически музей „Ал. Фол“. Ще има изложение и..

публикувано на 13.09.24 в 10:30

Приключиха археологическите разкопки в Русокастро за тази година

Приключиха разкопките на крепостта Русокастро за настоящият археологически сезон, съобщиха от Регионалния исторически музей в Бургас.  Археолозите проучваха северозападната крепостна стена, при което откриха важни нови факти за фортификацията на средновековния град. Оказва се, че строителите на стената са използвали материковата скала, като са я..

публикувано на 11.09.24 в 12:19

Над 250 корабни модела на исторически и съвременни плавателни съдове в европейска надпревара в Бургас

От модели на действителни исторически кораби, на над хиляда години, до по-съвременни плавателни копия и съдове от Втората световна война се включват в 15-то издание на европейското първенство по корабомоделизъм в Бургас. Рекорден брой участници  от 10 страни с над 250 модела ще се състезават за големите отличия. Събитието се открива днес от 18.00..

обновено на 10.09.24 в 14:39

Хеликоптерът Ми-2 може да бъде разгледан отблизо в Авиомузея в Бургас

Месец септември в Авиомузей - Бургас е посветен на един специален експонат – хеликоптера Ми-2.  Неговият първи полет е осъществен на 22 септември 1961 г. Ми-2 е първият съветски хеликоптер с два газотурбинни двигателя. Той е произвеждан в СССР и Русия през периода 1965 – 1992 г. като за това време от заводите излизат над 5250 машини.  Явявайки се..

публикувано на 10.09.24 в 10:18