Добре оформените, стилни бради и прически сред мъжете не са само необходимост, а очакван ритуал и повод за среща с приятели в приятна обстановка. Затова и модерните бръснарници, като запазено пространство само за мъже, стават все по-популярни. Те ознаменуват едно завръщане на тези социални средища, които познаваме от едно време, но в един осъвременен вид.
Освен интериора, се променя и стилът на посетителите през годините. Оформянето на косата, брадата и мустаците навлезе по-късно в страната ни, но бележи една положителна тенденция - българските мъже все повече обръщат внимание на външния си вид и се грижат за него. Това смята 33-годишният Адем Шерафедин e роден в Руенското село Преображенци. Той е един от майсторите бербери в Бургас (или Barber, ако предпочитате английското звучене).
"Аз винаги съм искал да се занимавам с изкуство и моята професия е много подобна. Аз първо започнах да правя фигури по главите на хората, а след това се превърна и в моя живот. На мен ми се отдаваше, но не исках да се занимавам с това. Не е лесно да се занимаваш с хора."
След като завършва висшето си образование, Адем заминава да "търси хляба си" в Англия. Именно там усвоява тънкостите на занаята.
"Повечето искат къса коса и дълга брада. Реално много младежи искат брада, но я нямат. Много следят футболистите. Ако някой си направи по-екстравагантна къса прическа и младежите започват да се правят така."
Адем споделя, че повечето му клиенти държат повече на оформянето на брадата, отколкото на косата. А поддръжката на брадата, за да изглежда в идеален вид, е много по-трудна. Използват се специални шампоани, гребени и мазила.
"Много често жени записват часове за мъжете си. Идват и ни казват как да бъдат оформени. Дамите повече държат на брадата, отколкото половинките им. И често се шегуваме с клиентите си, че "шефът е казал да не махаме брадата".
Една от тайните на съвременните бръснарници е искреният разговор и отношение на бербера. Така бръснарите се нареждат до барманите и таксиметровите шофьори - все хора, с които можеш да споделиш радостите и мъките си.
"Винаги трябва да го предразположиш. Първо, за да разбереш какво иска. В този половин или един час, всеки мой клиент релаксира, споделя, приказва. Може да влезе нацупен, но винаги излиза усмихнат."
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..
Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..
14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025 ще се проведе днес и утре в Малко Търново . По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..
Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..
Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли. За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..
За втора поредна година в програмата на Младежкия международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник". Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители..