В близост до Бургас има една територия, обвита с мистика и магия. Точно като в приказките, на нея се появяват и изчезват разни неща - сгради, кейове, плажове… Да, става въпрос за територията в парк „Росенец“, около т. нар. летни сараи.
Покрай масирания протест през юли 2020 г., останал в историята като „голямото плажуване“, държавата се сети да провери какво точно е построено в района около плажа и законно ли е то. За по-малко от месец, от регионалното министерство излязоха с официална позиция, след като от прокуратурата изискаха проверка, че за пристанът за яхти няма и никога не е имало одобрен инвестиционен проект или разрешително за строеж. Той просто се е появил.
Още тогава се обърнахме с подробни въпроси към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), които ни върнаха отговор по-кратък и от самите въпроси. Вторият ни опит, към служебното правителство, се оказа по-успешен. След запитване по Закона за достъп до обществена информация, оттам ни отговориха подробно за хронологията и настоящето около въпросния кей.
На 2 септември 2019 г., една от фирмите, свързвани в публичното пространство с почетния председател на ДПС Ахмед Доган, а именно - „Хермес Солар“ внася в МРРБ документация за изготвяне на Специализиран Подробен устройствен план - Парцеларен план за пристанищната акватория към пристан за яхти и лодки - Отманли. И, докато някои хора се оплакват от мудност на институциите, тук те действат завидно бързо. Със своя заповед, още на 11 октомври, тогавашният заместник - министър Николай Нанков, дава зелена светлина проектът да бъде съгласуван. Причината е, че има необходимост „съществуващия пристанищен обект“ да бъде вписан вписан в пристанищните регистри. По-малко от месец е отнело на две други министерства - на отбраната и на транспорта да съгласуват проекта. Транспортното ведомство също пояснява, че този обект съществува и е част от изградения поетапно през 70-те и 80-те години ведомствен „Яхт клуб Росенец“.
Каква е хронологията?
В приемо-предавателен протокол от 19 януари 2007 г., при който „Лукойл Нефтохим“ предава на доброволния пенсионен фонд „Лукойл гарант“ два поземлени имота на тази територия, в дълготрайните активи е посочена и кейова стена, въведена в експлоатация през 1982 г. Тя е вписана без размери.
През 2010 г. в кадастъра се появява поземлен имот, с начин на трайно ползване - за пристанище, собственост на държавата, но без документ за собственост. Инициативата е на друга фирма, свързвана с Доган - „Стрейтлайн“. Площта е 1843 кв. м.
Годината вече е 2014 г. и „Стрейлайн“ продава на „Хермес Солар“ поземлен имот с няколко сгради, а в протокола описан и владение на „кейова стена“. Без размери и площ.
В скица през 2016 г. се появява поземлен имот, с площ 1843 кв. м., урбанизирана територия и начин на трайно ползване - пристанище. През юли, същата година, той е актуван като частна държавна собственост от областния управител. По това време - Вълчо Чолаков. Малко след това, службата по геодезия решава да заличи поземления имот "пристанище" и нанася на картата нов обект. Един малък, трапецовиден имот, който стои между частните сгради, наричани сараи и кейовата стена. През септември той вече е нанесен на картата като частна собственост - на „Стрейтлайн“, с площ 814 кв. м. Тогава областната администрация е преценила, че има документна грешка при прехвърлянето на имотите и се отказва тези терени.
В последствие, обаче, това се променя. През 2020 г., февруари месец, се прави нова промяна в кадастъра и се появява поземлен имот, но вече с размери 5838 кв. м., с начин на трайно ползване – за пристанище.
В скицата няма данни за собственост, уточняват от МРРБ. Но после тя се появява.
Ами, щом не го щете, ще го вземем.
„Съставен е нотариален акт № 39, т. I, рег. № 527, дело № 35 от 18.03.2020г. на основание чл. 587, ал. 1 от ГПК (констативен нотариален акт), с който се признава „Хермес Солар“ ООД за собственик на недвижим имот, обособен в пристанищната акватория на Черно море и граничещ с имот с идентификатор 07079.831.263, м. „Отманли“, Лесопарк Росенец, гр. Бургас - ПИ с идентификатор 07079.831.346, целият с площ 5838 кв. м, с трайно предназначение на територията - територия за транспорт и начин на трайно ползване - за пристанище“, информират още от МРРБ.
Именно в нотариалния акт е описано, че кейовата стена е с увеличена площ още през 80-тте години. В редица публикации, от сайта Биволъ посочват, че това е станало далеч по-късно:
„До февруари 2018 м. кеят е дълъг около 50 метра. Ноември 2019 г. към него са пристроени още 220 м. Новото мащабно съоръжение е с обща дължина 270 м. и оформя нова марина, в която могат да се приютят големи яхти.“
В кадастралната карта, обаче, все още няма данни за собственост, въпреки нотариалния акт на „Хермес Солар“.
Към днешна дата, от регионалното министерство казват, че няма какво да направят. Макар да няма строителни книжа и проекти, то пристанището се води поземлен имот и не попада в определението за строеж.
Да обобщим – имаме пристанище, което не е пристанище, а е поземлен имот, въпреки че иска да стане пристанище. То е частна собственост, по нотариален акт и незнайна – според кадастралната карта. И въпреки че няма документи за строеж, то не е незаконно, защото не е строеж, а поземлен имот. И нещо друго интересно за финал - въпреки голямото бързане от страна на министерствата поради нуждата този обект да бъде вписан в регистрите, до днешна дата, той не фигурира в тях.
Жителите на Бургас и съставните селища вече ще имат улеснен достъп до месечните графици за почистване на улици, тротоари, паркове и детски площадки . Това ще става в обособена секция на сайта на Община Бургас. Предложението е на общинските съветници Дилян Георгиев и Христина Хаджиатанасова и днес бе прието на заседание на местния..
Искате ли да зарадвате дете или възрастен в неравностойно положение - станете част от благодетелите в кампанията „Подари от сърце- сбъдни мечта“. Апелът е на Община Бургас. Традиционната кампания, която носи усмивки и топлина в навечерието на празничните дни, стартира и ще продължи до 15 декември. Тя дава възможност на всяко дете, младеж или..
Дом на адвоката ще има в Бургас. Той ще бъде изграден в терен частна общинска собственост в к-с "Братя Миладинови". Решението за това бе взето на днешното заседание на Общинския съвет. До сега бургаските адвокати не са имали своя сграда . Те са се помещавали в различни обекти под наем, напомниха адвокати, които се събраха пред сградата на..
Традиционната кампания „Подари от сърце- сбъдни мечта“ на Община Бургас стартира и ще продължи до 15 декември. Тя дава възможност на всяко дете, младеж или възрастен в неравностойно положение, ползващ социални услуги, да получи своя мечтан подарък за Коледа. Всеки благодетел може сам да избере на кого да купи подарък или да подари преживяване. В..
Община Болярово изпрати писмо за съдействие до Президента Румен Радев. „Моля в рамките на Вашите правомощия за Вашето съдействие за изплащане на компенсациите на пострадалите лица в село Воден в съответствие с условията на Програмата за компенсиране на разходите на физически лица, пострадали от пожари на територията на Република България в периода юни..
Започна реконструкция на пътя от края на ул. „Първа“ при кръстовището за гр. Свети Влас до първата пресечка към вилно село „Зора“. Дейностите включват цялостно изграждане на тротоарни алеи, ремонт и преасфалтиране на пътното платно. След края на строителството ще бъде въведена нова организация на движение, чрез която да се постигне намаляване на..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Стилиян е име с гръцки произход и означава „стълп“- старинна форма на „стълб“ . Свети Стилиян е роден в Пафлагония Мала Азия. Живял е в края на IV и началото на V век. Стилиян раздал имуществото си,..
Община Несебър изпълнява мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната..
Проучване на местообитанията на защитени видове птици в района на Сакар планина, извършиха горски експерти и орнитолози. Има добри условия за гнездене на..
Жителите на Бургас и съставните селища вече ще имат улеснен достъп до месечните графици за почистване на улици, тротоари, паркове и детски площадки..