Фотографска изложба на режисьора Милчо Манчевски ще бъде представена в Бургас, съобщават от Общината. Експозицията ще бъде подредена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека на 15 октомври, с вернисаж от 17.00 до 19.00 часа. Изложбата, озаглавена „ТАМ”, показва 88 цветни творби на тема улична фотография и ще може да се види в двете изложбени зали на библиотеката.
Сред гостите на експозицията ще бъде Сашко Насев – директор на Културно-информативния център на Република Северна Македония в София.
„ТАМ“ надгражда и разширява досегашния опус от фотографски произведения на Милчо Манчевски – „Улица“ и „Пет капки сън“.
В тези проекти визуалната текстура на градския живот се проявява чрез композиционна и наративна игра. Този динамичен и експериментален подход към създаването на фотографиите оформя „ТАМ”. Тръгвайки от „Жена и зелена стена“ и „Червена стена (Бруклин)“, две фотографии, които се четат почти като „колор фийлд“ платна, „ТАМ” ни отвежда на пътешествие, което също толкова се отнася до акта на виждане, колкото и до мястото на преживяване.
Като творец, който работи с филм и с фотография, подходът на Манчевски към създаване на фотографии постоянно измества границите и избягва конвенционалното. Неговото ранно въвличане в концептуалното изкуство продължава да се отразява в произведенията му в различни медии, а наследството на историческия авангард прониква в много от фотографиите, поместени в „ТАМ“. (Конор Макгрейди, част от предговора в книгата „Там“)
Събитието се реализира с партньорството на Културно-информативния център на Република Северна Македония в София и от Община Бургас.
Милчо Манчевски е автор на филмите „Преди дъжда“ (1994), „Прах“ (2001), „Сенки“ (2007), „Майки“ (2010), „Бикини Муун“ (2017) и „Върба“ (2019), както и на късометражните „Без заглавие“ (1982), „1.73“ (1985), „Четвъртък“ (2013), „Краят на времето“ (2017) и др.
Неговите филми са разпространени глобално и са получили над 60 международни награди, между които „Златен лъв“ във Венеция (1994), „Индипендънт спирит“ (1996), „Елен“ в Аспен (2017), „Давид ди Донатело“ (1995), „Алуминиев кон“ в Стокхолм (1994), номинация за „Оскар“ (1995), „Сребърен кондор“ в Аржентина (1997), „Златна буболечка“ в Швеция (1995), „ФИПРЕСИ“ (1994), „Федеора“ (2011) и „Фантаспорто“ (2018 и 2020).
Автор е на книгите „Духът на майка ми“ (1997), „Истина и приказка: бележки за (изключителната) вяра в изкуството“ (2012), „Изображения, думи и лъжи“ (2015), „Улица“ (1999) и „Пет капки сън“ (2011).
Самостоятелно и като основател на групата „1 АМ“ поставя арт пърформанси в Скопие, Белград, Сплит и Бруклин.
Имал е много групови и две самостоятелни изложби на фотографии – „Улица“ (1999) и „Пет капки сън“ (2011) в Музея на съвременното изкуство, Скопие. След това те са изложени в Ню Йорк, Москва, Шанхай, Стокхолм, Турция, Хърватия, Сърбия, България, Холандия, Италия, Япония, Румъния, Полша, Гърция, Франция, Доминиканска Република, Словения и т.н. Неговите творби се преподават в стотици университети по света.
Спектакълът "Портретът на Дориан Грей" на Габровския драматичен театър "Рачо Стоянов" ще се играе в Бургас. Прочутият роман на Оскар Уайлд оживява на сцената под режисурата на Веселка Кунчева. Постановката е с награда Аскеер '24 за сценографията си. В представлението участва почти цялата трупа на Габровския театър, както и двама гост актьори..
Съвременни творци на българското кино разказват за своя път в книгата на Деян Статулов „Между два кадъра“. Морската й премиера е от 18 часа в регионалната библиотека. В книгата са включени 51актьори и режисьори. Някои от тях са любими на публиката, други - по малко познати, но всички те създават настоящия образ на киното в България...
Защо една пиеса предизвика театър пред театъра, недоволство и сблъсъци? Усмива ли се подвигът на българските воини от сръбско-българската война и подиграва ли се Бърнард Шоу с хигиената на българина в пиесата "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович в Народния театър? Позицията си, режисьорът и драматург Недялко Йорданов публикува още..
Актьорът от пазарджишкия театър Иля Пепеланов спечели конкурса за директор на драматичния театър „Адриана Будеваска“ в Бургас. Днес Министерството на културата обяви класирането от проведеното на 6 ноември събеседване за длъжността. С изчерпателна и задълбочена концепция Иля Пепеланов е получил най-много точки в конкурса. Приемам..
Селекция от художествени фотографии, създадени по време на Лятната фотографска академия в Ахтопол, представят в бургаската библиотека. Участниците са преподаватели, студенти и докторанти от различни специалности в Националната художествена академия, както и гости от Хърватия. Артистите са уловили с обективите си природното бедствие и създалата..
Унгария ще представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас днес. От 12.30 часа в Етнокухнята на РИМ – Бургас ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ ще приготвят един от най-популярните празнични сладки специалитети по автентична рецепта – унгарски щрудел, известен като „ретеш“. Съществуват..
Вечер на високата литература предстои днес в Бургас. В Центъра за съвременно изкуство и библиотека ще бъде премиерното представяне на книгата „Разговори с Михаил Неделчев“. Неин автор е проф. д.н. Пламен Дойнов, ректор на НБУ. Книгата е втората от поредицата „Очи в Очи“ и съдържа 11 тематично оформени разговора, чието начало е положено в юбилейната..
Актьорът от пазарджишкия театър Иля Пепеланов спечели конкурса за директор на драматичния театър „Адриана Будеваска“ в Бургас. Днес Министерството..
Защо една пиеса предизвика театър пред театъра, недоволство и сблъсъци? Усмива ли се подвигът на българските воини от сръбско-българската война и..
Селекция от художествени фотографии, създадени по време на Лятната фотографска академия в Ахтопол, представят в бургаската библиотека. Участниците..