Въвеждането на зелен сертификат ще помогне на голяма част от обществото да си върне обичайния начин на живот. Мнението е на председателя на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Бургас д-р Цветомир Цветков, който подкрепя изцяло новата мярка.
„Зеленият сертификат не ограничава сам по себе си възможностите на хората. Ограничава ги самата вирусна инфекция. Зеленият сертификат по-скоро дава някаква глътка въздух в тази напрегната обстановка за хората, които са преболедували, които са се ваксинирали, да могат донякъде да продължат да водят нормалния си начин на живот.
Според него е въпрос на прецизиране за кои групи да бъде въведен.
„Но, където има струпване на много хора сертификатите ще свършат много добра работа“, подчерта лекарят.
Около 60% от медиците у нас са се ваксинирали или са преболедували, допълва д-р Цветков. По думите му зеленият сертификат би дал спокойствие и на лекарите, и на пациентите.
Относно слабия темп на ваксинация у нас лекарят посочи, че скепсисът е характерен не само за българина.
„На 100% никой не може да каже, че ваксините са безопасни, но ползата от тях е в стотици пъти повече, отколкото вредата от тях. Ваксинирайки се, човек помага и на околните, и на близките си. По този начин помага и на нас, лекарите да можем по-лесно да се справяме с натиска на болните“
На професионалния празник на лекарите днес д-р Цветков пожела на колегите си здраве и сили да дават на обществото това, което дават и досега.
Повече чуйте в звуковия файл:Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..