Строителният предприемач Турхут Исмаил завършва седмата църква, която реставрира и ремонтира. Един от първите му големи проекти, за който сме разказвали, е храмът „Св. Св. Кирил и Методий" в родното му село Искра, община Карнобат. (вижте повече тук) След това, от знак на благодарност за съдействието и след кончината на проф. Божидар Димитров, той прави два негови паметника - за селото (вижте тук) и за Созопол (и тук). Не се е отказал да монтира и трети негов - в Северна Македония:
„Отливката я взех и е при мен. Сега трябва да намеря време и малко желание от нашите братя - македонци. Да отида там, където е пръсната прахта на Божидар Димитров. Едното е Созопол, а другото - Ново село, Струмишко. В едно войнишко гробище, където, навремето, Божидар Димитров го възстанови. То беше изоставено“, казва Исмаил.
След това Турхут Исмаил ремонтира и реставрира и храмове в селата Тича, Градец, манастирът в Голямо Буково, а последният му проект е в Жеравна - църквата „Св. Николай“ от 1832 г. Тя е една от 100-те туристически обекти у нас, пояснява Исмаил. Запазихме автентичният ѝ вид, защото строителството по това време е било изцяло от дърво, казва той. Храмът е горял преди години и затова той и екипът му правят своеобразна „пожарна“. Укрепват свлачището край нея, като същевременно правят резервоар, който да се пълни с вода, както и система, която да послужи за гасене на бъдещи пожари, ако има такива. Но най-интересна е историята на камбаната на храма:
„Във въпросния пожар, мандалото било свалено, защото всеки, който минел оттам, хлопал. Става пожарът и хората се оглеждат - няма мандало. И удрят с брадвата, пукат камбаната. Тръгват да я възстановяват след време. Отиват в Илиянци със същата камбана, да стопят материала и да възстановят същата. Стигат до Илиянци и майсторът - леяр казва „Няма да я стопя. Ако ще петорно да ми платите, няма да я стопя. Вижте подписа - баща ми я е лял тази камбана. Друга ще ви направя, но тая няма да я стопя“, разказва Турхут Исмаил.
Сега църквата има две камбани, пояснява строителят.
Турхут Исмаил работи основно по проекти, но никога не прибира печалбата си. Казва, че от храм не може да печели и я инвестира. Добавя, че може да е малко егоистично, но го прави основно в родното си село.
Новият проект на Турхут Исмаил е насочен отново към Карнобатско – село Венец. Идеята за това дава отец Павел Гърбов, тъй като в селото няма храм. Тъй като районът е лозаро-винарски, той трябва да носи името на Св. Трифон и ще е нещо невиждано, разказва Исмаил:
„Община Карнобат даде разрешение. Това ще бъде единствената църква, така да се каже, във въздуха. Това ще бъде църква върху мост. Там, през центъра на селото, минава хубава рекичка. Там ще съградим един мост, върху моста ще бъде църквата. И сливенският владика е дал благословия и най-интересното е, че църквата ще бъде със стъклен под“, разказа строителят.
Турхут разказва, че искрата у него я е запалил Божидар Димитров, но смята, че родолюбие има у всеки, независимо от вярата му. В това и вярва – че хората са едни и трябва да си помагат, без значение на кой бог се кланят.
Със символична „първа копка“ днес в Средец беше даден старт на проекта за нов Дом за стари хора, който предвижда както ново строителство, така и реконструкция на съществуващи сгради. Домът ще осигурява грижа за общо 45 потребители и ще бъде оборудван с ново обзавеждане и фотоволтаична система за собствено потребление. На събитието присъстваха..
Строителните дейности по третокласния път между Росен и Ясна поляна са временно преустановени поради обилни валежи и снеговалеж през зимата, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Оттам уверяват, че при подобряване на метеорологичните условия ремонтът ще продължи и забавянето няма да повлияе на крайния срок за..
Мъже от доброволния отряд на Община Болярово бяха обучени как да реагират при горски пожари по време на Деня на отворените врати в противопожарния участък в града. Те получиха указания за безопасност, екипировка, основни тактики за гасене и поведение на терен, с цел по-добра подготовка при бъдещи инциденти. Главен инспектор Николай Георгиев, началник..
Много млади хора се насочват към по-добре платени професии, дори когато те не съвпадат с мечтите им, показва дискусията на трудовата борса в Бургас. Основен мотив за този избор са възможностите за бърза реализация и финансова стабилност, които често липсват при желаната от тях кариера. В Международния младежки център се проведе трудова борса за..
В Бургас започна дезакаризацията и въздушна ларвицидна обработка на зелените площи. Заради дъжда и вятъра през седмицата, предварителният график е бил променен, като в момента се наваксва и се работи, съобщи управителят на "Дезинфекционната станция" Нели Бойчева. Вчера и днес с дрон се обработват терени около Атанасовското езеро. Пръскането срещу..
Съюзът на ландшафтните архитекти в България ще се представи за пръв път с експозиция на националната изложба на цветя „Флора Бургас“, която ще бъде открита на 26 април, съобщиха от регионалното дружество. Ще бъдат представени проекти, отличени в конкурса „Ландшафтен архитект на годината“ от 2020 до 2023 година. По време на 40-то издание на „Флора..
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно.
Жители на кварталите Долно Езерово и Лозово започнаха подписка с искане за основен ремонт и разширение на пътя от Долно Езерово до Бургас . Според..
Между 16 и 20% са се повишили цените на ваканционните имоти за една година . Това посочи пред БНР Ирина Генова, собственик на фирма за недвижими имоти...
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..