Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа:

Що е то енергийна общност и как ще помогне тя за зеления преход?

Община Бургас има проект за отопление на детска ясла с геотермална енергия

| обновено на 25.10.21 в 12:55
Снимка: stroiteli.bg

Заради климатичната криза, пред която е изправен светът, преминаването към енергийна система без изкопаеми горива в Европа, е повече от спешно. Директива за енергията от възобновяеми източници определи като задължителна обща цел на ЕС за 2030 г. най-малко 32 % енергия от възобновяеми източници. Проучване показва, че половината от гражданите на ЕС, включително местни общности, училища и болници, могат да произвеждат сами възобновяема енергия до 2050 г., задоволявайки 45% от енергийните си нужди.

Отделни хора, общности, градове и местни власти работят усилено в тази насока. Те повишават контрола и производството на собствена възобновяема енергия и по този начин ускоряват преминаването към демократична и децентрализирана енергийна система.

Теодора Стоянова, част от екипа на "Грийн пийс" в България и координатор на кампанията "Климат и енергия", в последните 7 години следи темата  за изменение на климата и необходимостта от енергийен преход и транспормация на енергийната система на България. Какво представляват енергийните общности посочва тя:

"Енергийните общности са различни видове обединения на хора, организации с цел производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, която енергия да служи за нуждите на дадената общност като излишъкът може да бъде отдаван обратно към мрежата и по този начин енергийната общност да придобива средства за проекти-икономически, екологични, които са свързани с подобряване на цялостната среда в общността. 

Енергийните общности са много повече от това да се произвежда възобновяема енергия. Те създават нови икономически парадигми. И примери от Европа:

"Барселона енергия" е интересен пример, в който местната власт, общината, е собственик на комунална услуга за предоставяне на електроенергия като целта е хората и местната власт да разбият монопола на големите корпорации и да започнат да участват в енергийната система на своя регион. Във Великобритания също има интересен пример, в който благотворителна организация става един от учредителите на подобна общност."

Проекти за възобновяема енергия, притежавани от група граждани или енергийни общности, почти не съществуват у нас, а причината-липсата на ясна и надеждна нормативна уредба за подобни проекти. И все пак добри примери има, посочват от "Грийн пийс". Община Бургас разработи проект за половин милион лева за отопление на детско заведение с геотермална енергия. Какво се предвижда обяви заместник-кметът с ресор образование Йорданка Ананиева:

"Изграждането на помпена инсталация с геотермална енергия за охлаждане и отопление на детска ясла №3-тя е една от най-големите и там се отглеждат деца от 8 месеца до 3 години. Инсталацията ще ползва термалните води в дълбочинна форма, сондажите ще осигуряват отопление от +5 до 23 градуса, дълбочината на сондажа ще е от 100 до 120 метра. Оползотворената от земята топлина чрез тръбна мрежа достига до колектор, чрез който ще се разпределя. Зелената енергия е по-здравословна и екологично чиста."

Местната власт може да съдейства за активирането на подобни енергийни общности, препоръчва Теодора Стоянова от екипа на "Грийн пийс". 

#РестартирайЕвропа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Гайков сигнализира: Опасни клони по пътя Аркутино – Приморско – Китен

По чудо се разминахме без жертви, но не можем да допуснем повече бездействие при ситуации, които застрашават живота и безопасността на нашите жители и пътуващите в участъка Аркутино – Приморско – Китен. Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков и призова за бързи, адекватни и координирани мерки заради изпитанията на които за пореден път са..

публикувано на 20.02.25 в 15:15

„Изкуство против дрогата“ провокира младежи да говорят открито за зависимостите

Младежи разказват истински истории в борбата срещу наркоманиите в конкурса „Изкуство против дрогата“. Започна 12-то издание на Международната литературна надпревара, която се организира през година под егидата на Областния управител на област Бургас. Целта е превенция на употребата на психоактивни вещества и развитието на наркотични зависимости..

публикувано на 20.02.25 в 13:30

Вторият бойкот и студа не опразниха магазините в Ямбол

Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат.  „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..

публикувано на 20.02.25 в 12:00

Движението на автомобили в област Бургас се осъществява при зимни условия (ОБНОВЕНА)

От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона.   Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...

обновено на 20.02.25 в 10:52

В Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини

Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..

публикувано на 20.02.25 в 09:35
снимката е илюстративна

Затварят за три месеца бургаската улица „Св. Патриарх Евтимий“

За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.

обновено на 20.02.25 в 09:03

Масирани проверки в хранителните магазини започват от БАБХ, НАП и КЗП

От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).  Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..

публикувано на 20.02.25 в 08:54