Заради климатичната криза, пред която е изправен светът, преминаването към енергийна система без изкопаеми горива в Европа, е повече от спешно. Директива за енергията от възобновяеми източници определи като задължителна обща цел на ЕС за 2030 г. най-малко 32 % енергия от възобновяеми източници. Проучване показва, че половината от гражданите на ЕС, включително местни общности, училища и болници, могат да произвеждат сами възобновяема енергия до 2050 г., задоволявайки 45% от енергийните си нужди.
Отделни хора, общности, градове и местни власти работят усилено в тази насока. Те повишават контрола и производството на собствена възобновяема енергия и по този начин ускоряват преминаването към демократична и децентрализирана енергийна система.
Теодора Стоянова, част от екипа на "Грийн пийс" в България и координатор на кампанията "Климат и енергия", в последните 7 години следи темата за изменение на климата и необходимостта от енергийен преход и транспормация на енергийната система на България. Какво представляват енергийните общности посочва тя:
"Енергийните общности са различни видове обединения на хора, организации с цел производство на енергия от възобновяеми енергийни източници, която енергия да служи за нуждите на дадената общност като излишъкът може да бъде отдаван обратно към мрежата и по този начин енергийната общност да придобива средства за проекти-икономически, екологични, които са свързани с подобряване на цялостната среда в общността.
Енергийните общности са много повече от това да се произвежда възобновяема енергия. Те създават нови икономически парадигми. И примери от Европа:
"Барселона енергия" е интересен пример, в който местната власт, общината, е собственик на комунална услуга за предоставяне на електроенергия като целта е хората и местната власт да разбият монопола на големите корпорации и да започнат да участват в енергийната система на своя регион. Във Великобритания също има интересен пример, в който благотворителна организация става един от учредителите на подобна общност."
Проекти за възобновяема енергия, притежавани от група граждани или енергийни общности, почти не съществуват у нас, а причината-липсата на ясна и надеждна нормативна уредба за подобни проекти. И все пак добри примери има, посочват от "Грийн пийс". Община Бургас разработи проект за половин милион лева за отопление на детско заведение с геотермална енергия. Какво се предвижда обяви заместник-кметът с ресор образование Йорданка Ананиева:
"Изграждането на помпена инсталация с геотермална енергия за охлаждане и отопление на детска ясла №3-тя е една от най-големите и там се отглеждат деца от 8 месеца до 3 години. Инсталацията ще ползва термалните води в дълбочинна форма, сондажите ще осигуряват отопление от +5 до 23 градуса, дълбочината на сондажа ще е от 100 до 120 метра. Оползотворената от земята топлина чрез тръбна мрежа достига до колектор, чрез който ще се разпределя. Зелената енергия е по-здравословна и екологично чиста."
Местната власт може да съдейства за активирането на подобни енергийни общности, препоръчва Теодора Стоянова от екипа на "Грийн пийс".Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към режим на водата, увериха от ВиК Бургас. Във връзка с разпространената днес от Министерството на околната среда и водите информация за ниски нива на няколко язовира, предназначени за питейно-битови нужди, част от които са и "Камчия“ и "Ясна поляна“, областният управител Мария Нейкова..
Продължават проблемите с безводието в ямболската община Стралджа. През последните два месеца в района не са падали валежи, всекидневно се отстраняват десетки аварии по компрометираната до крайност водопроводна мрежа. Безводието е проблем в почти всички населени места на общината, подчерта зам. Кметът Гроздан Иванов: "Най- зле е в момента в село..
Районната избирателна комисия в Бургас е проверила, защо е липсвало видеонаблюдение при броенето на бюлетините в 5 избирателни секции в Бургаско. Искането на ЦИК бе отправено вчера до районни избирателни комисии, въз основа на липсата на излъчване на живо, на записи от видеонаблюдението и не стартиране на устройствата в 60 СИК в цялата страна...
Българското национално радио и Софийският университет "Свети Климент Охридски" ще реализират различни съвместни инициативи за популяризиране на образователната дейност и научните изследвания – това предвижда меморандум за сътрудничество, който подписаха генералният директор на БНР Милен Митев и ректорът на СУ професор доктор Георги Вълчев. Професор..
Фирмата изпълнител извършва строително-монтажните дейности по етап 2 на обекта. В по-голямата част на на площадното пространство вече е положено ново покритие, като преди това теренът бе заравнен и подготвен за новата настилка. В края на миналата година започна реконструкцията на площадното пространство. Тогава дейностите се реализираха по проект на..
24 фото пана, свързани с историята на Военноморска база Бургас са подредени на площад „Тройката”. Експозицията предлага поглед към историята и значението на базата за българските военноморски сили. Изложбата обединява две големи събития, свързани с историята на Военно-морското дело. Това са 80-години от създаване на Военноморска база -..
Водопроводни аварии днес в Бургас ще се отстраняват на следните места: - к-с "Братя Миладинови" бл. 88 - авария със спиране на водоподаването в района. - к-с "Славейков" бл. 66- авария със спиране на водоподаването в района. - кв. "Долно Езерово", ул. Химик" 20. - кв. "Долно Езерово", ул. Буря" 18. - кв. "Крайморие" м. "Пода", до бензиностанция..
Част от бургаската ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за движение във вторник (05.11.24 г.). Причината е ремонтните дейности по обновяване на тротоарите и..
Няма опасност в близките шест месеца област Бургас да премине към режим на водата, увериха от ВиК Бургас. Във връзка с разпространената днес от..
17 морски мини са открити и унищожени в Черно море от Военноморските сили на България, Румъния и Турция от началото на войната в Украйна до днес. Това..