За юбилеен, десети път Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) ще обяви победителите в Годишните награди за биоразнообразие и климат‘ 2021. Церемонията ще се проведе в Столицата на 29-ти октомври (петък) от 18 часа. Събитието ще бъде излъчвано на живо във фейсбук страницата на Българска фондация Биоразнообразие.
В момента тече и онлайн гласуване на публиката, която ще излъчи своите „победители“ в 6-те категории на Наградите.
Сред номинираните са усилията на Иво Иванчев и Ива Лаловска, които се грижат за спасяването на стотици сухоземни костенурки всяка година. Много важна е и работата им за информиране на общността, най-вече чрез посетителския център, който поддържат, както и работата им с деца. Центърът за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки в с. Баня е единствения такъв у нас и за съжаление текучеството на пациенти е голямо.
Номинирани са и група млади хора, които се борят да запазят Синеморец. Те са обединени под наименованието Save Sinemorets. Със своята ФБ страница, Инстаграм и серия от изяви те продължават да се борят Синеморец и местността "Поляните" да бъдат спасени от бетониране. Освен протестите им особено впечатляващ в тази посока е и филмът им "Гласовете на Синеморец" - сниман през месец май 2021 и пуснат през юни.
Членовете на журито тази година са Ива Дойчинова, журналист с активна гражданска позиция, директор на програма Радио София на БНР и лице на множество социални кампании, Радослав Парушев, писател и адвокат, Красимира Величкова, изпълнителен директор на Българския дарителски форум и Димитър Димитров, предприемач, организатор на "Пирин Ултра".
Категориите, в които “се състезават” номинираните за наградите през 2021 са шест:
1. Най-успешна кампания, свързана с опазване на биоразнообразието и климата (17 номинации).
2. Най-добър журналистически материал, свързан с опазване на българската природа и климатичните промени (7 номинации)
3. Активист за природата (10 номинации)
4. Политик с най-голямо внимание към българската природа – категорията, останала отново с най-малко 4 номинации показва нагледно, че в България все още такива политици се броят на пръсти.
5. Наградата за отговорни бизнеси по отношение на биоразнообразието и климата - 6 номинации
6. Награда за международен експерт с принос за българската природа – 2 номинации
За да бъдат спазени всички противоепидемиологични мерки, участниците в церемонията и всички представители на медиите ще бъдат допуснати след предварителна регистрация (https://forms.gle/87SGh8FDRTs2Ytpy6) и след показване на зелен сертификат на входа. На всеки, който не разполага с такъв, ще му бъде направен безплатен тест преди церемонията (от 17:00 ч.).Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..