Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се възстановяват плажове след бури? Всеки "сам си преценя"

Последиците от бурята на плажа в "Крайморие"

Бурното море често създава проблем с частичното унищожаване на плажните ивици. И когато наематели и концесионери на тези обекти вкарат тежка техника, за да ги възстановят, проблемите се увеличават. Защо хем държавата задължава плажовете да са поддържани, хем ограничава тези дейности?

Взимаме два частни случая от плажа в бургаския квартал „Крайморие“. Първият е от началото на годината, когато канализационна тръба аварира и отнесе част от пясъка в морето. Вторият – отпреди месец, когато буря иззе отново пясък в морето. Възстановяването на плажа ни е вменено с договора, посочва концесионерът Николай Димитров.

„Сега, в есенния период, няма да предприема нищо. Първо – защото това е безмислено. А на пролет ще сигнализирам отново всички институции да дойдат, да видят и те да предложат начина и метода, по който аз да го възстановя. Защото аз друг начин и метод, на този етап, освен използването на тежка техника, за възстановяването на такава щета, на такова бедствие бих казал – не зная. В момента липсват над 2 000 кубика пясък. Няма как на ръка да се възстанови. Ако някой твърди, че може да го направи – да заповяда“, коментира Димитров.

От Асоциацията на концесионерите на морските плажове изпратиха и становище до Министерството на туризма, прикрепено с анализ, изготвен по европейски проект как да се опазват ивиците. Това, което прави Димитров, е да депонира част от пясъка, за да го запази и след това да възстанови ивицата. Други изграждат предпазни диги от пясък, които всяка година провокират дискусии. Това е наречено във въпросния анализ „мека“ (временна) защита или Soft engineering – „съвременен подход, при който се запазват плажните ресурси и избягват негативните ефекти на трайните (твърдите) конструкции. Вместо това за предпазване на бреговете се създава „мека“ (т.е. непостоянна) структура, като се създава по-голям резерв от пясък, изтласквайки бреговата линия към  морето“ Подобни практики се използват в Европа и Америка.

А каква е практиката у нас?

В края на септември, Министерството на туризма изпраща писмо до асоциацията с условия, при които плажовете да бъдат подготвени за зимния сезон. И посочват, че са поискали становища от други институции и са извършили сериозен анализ на сиатуацията от последните две зими. А именно:

1. Трябва да се подаде инвестиционно предложение до съответната екоинспекция, която да прецени дали трябва да се извършва (например) оценка за въздействие върху околната среда.

2. Басейновата дирекция трябва да издаде предписания  как да се случат тези дейности.

3. Съответната общинска администрация трябва да излезе с положително становище, с цел опазване на околната среда.

А знаят ли институциите за тези им вменени задължения?

Отправихме въпроси и към трите посочени. От екоинспекцията посочиха, че оформянето на диги по плажовете не отговаря на определението за инвестиционно предложение и няма как да провеждат подобни процедури. Институцията им трябва да е уведомена от концесионера, че ще се правят диги и да съгласуват действията, ако ивицата попада в защитена територия. От Басейновата дирекция „Черноморски район“ посочват, че концесионерът има задължение да прецени дали плажа попада в определен район със значителен потенциален риск от наводнение и в такъв случай те ще му дадат указания. От Община Бургас пък коментират, че законът не им вменява да изразяват становища по подобни действия на плажа.

Изпратихме запитване и отново до Министерството на туризма – как тогава концесионерите да се снабдят с този наръч документи, след като другите институции посочват, че това не е в техните ангажименти? До този момент нямаме получен отговор.

И така редица въпроси остават висящи. Как да се предпазват плажовете от бури? Как да се възстановяват плажовете след бури? След като институциите само си прехвърлят топката, а когато дойде лято, всички ние искаме да сме на хубави плажове с чист пясък. Но, очевидно, единственият възможен отговор е добилият популярност напоследък израз „всеки сам си преценя“.

Мнението на Николай Димитров можете да чуете в прикачения файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ОбС-Поморие не прие проекта за изменение на ПУП за мястото „Кораба“

Общинският съвет в Поморие не прие докладната записка на кмета Иван Алексиев за съгласуване на проект за изменение на подробния устройствен план за пространството „Кораба“. Идеята е теренът да се раздели, за да се обособят зелени площи и детска площадка. Днес заседанието на местния парламент се проведе при кворум от 20 съветници, след като не успя..

публикувано на 03.10.24 в 14:43

Втори дубъл - Общинският съвет в Поморие отново заседава

Съгласуване на проект за изменение на подробния устройствен план за пространството, известно в Поморие като „Кораба“, е включено в сесията на местния парламент в морския град.  Докладната записка е на кмета Иван Алексиев. Заседанието трябваше да се проведе в края на септември, но поради липса на кворум, то бе пренасрочено за днес от 10 часа...

публикувано на 03.10.24 в 08:40

Поради авария на промишлен водопровод на "Трапезица" е спряна водата

Поради авария на промишления водопровод, който е в района на кръговото кръстовище на „Трапезица“ и ул."Одрин", е спряна промишлената вода в посока ул."Одрин".   До отстраняването на аварията до утре,03.10.2024 г. в 17:00ч . няма да има вода, съобщават от ВиК Бургас.

публикувано на 02.10.24 в 22:41

Напредва ремонтът на пътя Царево-Лозенец

Напредват дейностите по основния ремонт на пътя Царево-Лозенец през къмпингите „Арапя“ и „Оазис“, съобщиха от община Царево.  Дейностите започнаха преди няколко седмици.  Въведена е временна организация на движението по време на основния ремонт.  Той ще се извършва на участъци и до началото на следващия летен сезон ще бъде завършен.

обновено на 02.10.24 в 17:23

Ангел от Лозенец върна изгубената заплата на своя колежка

Кой е Ангел от Лозенец, който намери и върна изгубен плик с пари?  18-годишното момче извършва доброто дело на 30 септември. Парите се оказват месечното възнаграждение на жена от Банско, с която Ангел вече се познава.  Днес кметовете на Царево Марин Киров и на Лозенец Женя Гандиева връчиха награди на младежа заради добрата му постъпка...

публикувано на 02.10.24 в 14:54

Ученици от Болярово се включиха в кампания "Бъди смел, бъди добър"

Ученици от 1 до 12 клас се включиха в първата инициатива по Националната кампания за превенция на насилието и злоупотребата с деца „Бъди смел, бъди добър!“ в община Болярово. Над 100 деца изписаха с тебешир  мотото на кампанията и в един глас произнесоха „Ние сме смели и добри.“ Разпределени в 12 възрастови групи учениците пробягаха в..

публикувано на 02.10.24 в 14:34
Една от засегнатите от пожара къщи в село Воден.

Даренията за опожарените села Воден и Крайново надхвърлиха 226 хил. лева

226 493 лева достигна дарената сума за пострадалите жители на селата Воден и Крайново, съобщиха от Община Болярово. Средствата постъпват в обявената от нея банкова сметка. Предстои разпределението на сумата между останалите без домове жители на двете села при големите пожари през месец юли.  Сега хората живеят във фургони и е планирано до идната 2025..

публикувано на 02.10.24 в 12:20