В ХXI век търсенето на диви животни и на продукти от тях нараства. Огромен е интересът към слоновата кост, кожи на тигри и мечки, коруби от костенурки, рога на елени и кози, яйца от застрашени птици, хайвер от диви есетри... Повечето животни, обект на трафик, се продават и купуват онлайн – в социални мрежи, мобилни приложения и специализирани форуми. Съвместен доклад на WWF и TRAFFIC определя престъпленията срещу дивата природа като „втората най-значителна заплаха за биоразнообразието след загубата на местообитания“.
За по-малко от 50 години сме загубили 68% от дивите животни на планетата. Освен това каналите за нелегален трафик на диви животни подпомагат и други престъпни дейности катофалшификации, отвличания и пренос на наркотици. Заедно с трафика на дрога и оръжие, престъпленията срещу дивата природа се нареждат сред най-печелившите криминални дейности в световен мащаб, генерирайки приходи от над 17 милиарда евро годишно.
„Много животни се търгуват като домашни любимци, други се използват като суровини за традиционната медицина, от трети се изработват луксозни стоки, четвърти служат като трофеи, а пети са източници на храна. Когато животински или растителни видове са от особен търговски интерес, техните популации могат бързо да бъдат унищожени, още повече ако това е съчетано и със загуба на техните местообитания. Ето защо незаконната търговия с диви животни е една от основните причини за изчезването на видове. Освен това често води и до проникване на инвазивни видове, както и до разпространение на опасни зоонозни болести“, коментира Екатерина Войнова, старши експерт „Опазване на видове“, WWF.
Като природозащитна организация WWFБългария от години работи за превенция на незаконните дейности, особено в защитени зони като Пирин, Странджа, Рила, Витоша, на безразборно строителство и сечи в едни от последните диви кътчета у нас. Спасителният мечешки отряд полага усилия за предотвратяване на конфликта човек-мечка, а експерти-ихтиолози работят с дунавските и черноморските рибари така, че да опазват критично застрашените есетри. В момента WWF подготвя и първото по рода си проучване за мащаба на закононарушенията срещу дивата природа, каквото засега липсва на национално ниво.
Природозащитниците продължават и досегашната си работа по възстановяване и опазване на дома на дивите животни – българските гори, реки и защитени местности. Предстои изработването на четвърти анализ за обема на незаконния дърводобив у нас. Според последния доклад скритите приходи, придобити от нерегламентирани сечи, възлизат на 150 милиона лева годишно. Но освен финансовите щети, нелегалното изсичане на гори води и до загуба на местообитания на дивите животни.
Тази Коледа WWF надига глас против престъпленията срещу дивата природа. Всеки, който иска, може да се включи в борбата с незаконната търговия с диви животни, бракониерството, нелегалния улов, използването на забранени ловни и риболовни принадлежности като подкрепи кампанията на wwf.bg/koleda.
Столична община е официален партньор на кампанията.
Семинарът по „Интегриране на Душата“ ще се проведе в Бургас. Той предоставя възможност за задълбочено разбиране на духовния път на човека, пътешествието на душата и нейното възстановяване към цялостност. Основната цел на семинара е да помогне на участниците да интегрират всички аспекти на душата си, за да постигнат пълноценен живот и да реализират..
С подкрепата на община Царево започна ремонт на покрива на храма „Св. Георги“ в село Лозенец. След извършено обследване и становище за необходимост от спешни действия, отец Божил Спасов и църковното настоятелство са потърсили съдействие от кмета на село Лозенец Женя Гандиева и кмета на общината Марин Киров. „Започваме авариен ремонт на..
С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений, на 6 април, 5-та неделя на Великия пост – Преп. Мария Египетска, в храм "Св. Богородица" в Бургас ще се проведе вечерно богослужение от 16:00 часа. След службата, от 17:00 часа, ще бъде представена книгата "Чудото от село Зидарово" на иконом д-р Стелиян Кунев. След..
На 3 и 4 април 2025 г. в рамките на Седмицата на гората, която тази година отбелязва своята 100-годишнина, се проведе среща на членовете на Асоциацията на общинските гори. Сред основните теми на обсъждане бяха възможностите за подпомагане на дейностите в горите, собственост на общините и Стратегическия план за развитие на земеделието и селските..
Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в България..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300 лв. Наложени са санкции за некачествена дейност на стойност над 250 хиляди лева. Това става ясно от отговор на общинската администрация на питане на общинските съветници Христина Хаджиатанасова и..
Водолази ще чистят днес морското дъно около рибарското пристанище в Созопол, съобщи БТА. "От 2018 г. правим почистване, напълно доброволно със собствени сили и средства, а целта е заедно да направим нещо полезно за всички", сподели Найден Недев, инструктор водолаз и организатор на акцията. През годините на призива за почистване са откликвали..
Шест автометачни автомобила извършват почистване на улиците в Бургас. Общият размер на разходите през 2024 г. за извършването на тази услуга е 2 280 300..
Инж. Румяна Цвяткова вече не е директор на Природен парк „Странджа“. От 1 април тя е освободена от поста по взаимно съгласие. Инж. Цвяткова не коментира..
Строителните дейности по третокласния път между Росен и Ясна поляна са временно преустановени поради обилни валежи и снеговалеж през зимата, съобщиха от..