Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преместваем ли е обектът на плажа „Смокините – север“?



Изградената постройка на плажа „Смокините –север“ продължава да съществува. През юли редица експерти направиха проверка на плажa по сигнал за поставяне на бетонни фундаменти. Оказа се, че обектът има необходимите разрешителни за създаването на преместваем обект в района. Малко след това обаче след проверка, от ДНСК излязоха със становище, че обектът е строеж от четвърта и пета категория и поради тази причина трябва да бъде премахнат. Към днешна дата обаче това не се случва, а институциите си прехвърлят отговорността кой трябва да извърши това. Проблемът е, че обектът се намира на плажа, който е държавна собственост. Схемата за преместваемите обекти се прави от Министерството на туризма, разрешението за изграждането се издава от Община Созопол, контрол извършва и ДНСК.

От Антикорупционния фонд са подали сигнали по случая до министрите на регионалното развитие и благоустройство и това на екологията. „След наше запитване от ДНСК ни отговориха, че се касае именно за незаконен строеж, тъй като изграденото съоръжение не отговаря на законовите изисквания да бъде преместваем обект. Същото е трайно закрепено за плажа с монолитна конструкция, която представлява стоманено – бетонни фундаменти. Това съоръжение не може да бъде вдигнато без да се наруши неговата цялост. Поради, което същото не е преместваем обект. В същото време ДНСК казва, че тъй като това е строеж от четвърта и пета категория, органът, който е компетентен да издаде заповед за премахване на този незаконен строеж е кметът на Община Созопол“, обясни Лора Георгиева, ст. правен съветник на Фондация „Антикорупционен фонд“.

Другият мотив на институцията е, че постройката надвишава площта, регламентирана за „преместваемите обекти“ по Закона за устройство на територията. В становището си те посочват, че: 

"Монтираните върху "бетонните пети" метална скара и метална и дървена конструкция имат характеристиките на сглобяеми строежи от четвърта и пета категория по смисъла на чл. 137, ал. 1, т. 4, буква „б“ и т.5, буква „а“:

4. четвърта категория:

б) жилищни и смесени сгради със средно застрояване; сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ от 1000 до 5000 кв.м или с капацитет от 100 до 200 места за посетители.

5. пета категория:

а) жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, вилни сгради, сгради и съоръжения за обществено обслужване с разгъната застроена площ до 1000 кв.м или с капацитет до 100 места за посетители.

„Касае се за застрояване на 1 дка от територията на морския плаж. Огромно по площ съоръжение и това се вижда на снимки. В същото време излиза, че никой от компетентните органи не е отишъл на място, за да види какво се случва на плажа“, допълни юристът.

Според Община Созопол обаче обектът е преместваем. Кметът Тихомир Янакиев обясни, че е застроено това, което е било зададено като площи от схемата за преместваемите обекти от Министерството на туризма.

„По смисъла на параграф 5 от допълнителните разпоредби на ЗУТ, изградените обекти на плажа „Смокини –север“ са преместваеми, тъй като те са изпълнени чрез сглобяем или монолитен конструктивен елемент, който е неразделна част от преместваемия обект и е предназначен да гарантира конструктивната и пространствена устойчивост на обекта, т.е. за да не се срути. Той е сглобяем. Това не е къща, която примерно, за да премахнеш трябва да я събориш с канго или пък с багер. Не е строеж. Не е излят бетон вътре на пясъка. Това са елементи, които са правени някъде другаде, докарани са и са поставени там. Предполагам, за да гарантират конструктивната цялост на този т.нар. преместваем обект“, обясни той.

През юни тази година Община Созопол е получила писмо от ДНСК, в което се иска оттегляне на разрешенията за поставянето на преместваемите обекти. „Нашият главен архитект на Общината е преценил, че не са налице основания за преразглеждане или оттегляне на издадените разрешения за поставяне, според това, което е написано в съответното писмо“, посочи Янакиев.

Според кмета, няма как Община Созопол да стартира процедура по премахване на обекта, тъй като това не е в правомощията на институцията, а на ДНСК.

По случая има 5 наказателни постановления от ДНСК спрямо главния архитект на Община Созопол за издадените разрешения за монтаж. Те са обжалвани и в момента са в съда, допълни кметът Тихомир Янакиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 2,6 млн. лева са задълженията на абонатите на ВиК-Ямбол

Над 2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на питейната вода значително се увеличи през миналата година. Около 2 200 000 лв. са задълженията от битовите абонати, а от фирмите дължат близо 450 000 лв. От водоснабдителното дружество предлагат..

публикувано на 18.01.25 в 17:30

Подават се предложения за организация на движението в кв. „Свети Георги” в Поморие

Проведе се обществено обсъждане за промяна организацията на движение и подобряване на паркирането в кв. „Свети Георги“ в Поморие. Срещата бе инициирана от кмета Иван Алексиев във връзка със запитвания от жители на поморийския квартал и притесненията им от неуреденото безразборно паркиране, което създава затруднения на живущите, особено през летния..

публикувано на 18.01.25 в 16:20

Забраниха стоки за деца заради вредни химикали и риск от изгаряне

Детско столче за хранене, бебешки пакет за топлинен масаж и два модела детски козметични сетове са забранени за продажба, тъй като не отговарят на изискванията за безопасност, информира онлайн платформата „Ние, потребителите“. Заради риск от удушаване е забранено повторното пускане на пазара на детско столче за хранене, произведено в Полша. Системата..

публикувано на 18.01.25 в 15:10

Община Болярово стяга бюджетната дисциплина, събира стари данъчни задължения

Община Болярово започва финансовата година с намаляване на разходите и спазване на добра бюджетна дисциплина. Трудно се работи без приет бюджет, поясни кметът Христо Христов. Той е разпоредил контакт със стари длъжници и събиране на стари данъчните задължения.  „Има такива от земеделците, които в края на годината получиха пари. Имаме тяхното..

публикувано на 18.01.25 в 11:15

Започват кукерските игри в Ямболско

Започват кукерските игри в Ямболска област. По традиция началото на обредните танци е в село Джинот, община Стралджа. Кулминацията на кукерските игри в региона  е на фестивала Кукерландия. Днес и утре група от близо 50 кукери ще обикаля къщите в селото, ще нарича за здраве и берекет, за мирна и плодородна година, обяснява кметът на селото Митко..

публикувано на 18.01.25 в 09:20

На Атанасовден зимата си съблича кожуха

На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа.  Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Според народното поверие двамата..

публикувано на 18.01.25 в 08:40
Протестиращи в Сливен

За четвърти път хора протестираха за запазване на парк "Сините камъни" в Сливен

За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара в района долна станция на лифта и обявяване за нищожно решението на Общинския съвет за създаване на селищни образувания на площ от над 700 декара в местностите „Карандила“ и „Даулите“. При..

публикувано на 18.01.25 в 07:35