Според одобрения през 2014 г. ПУП, територията е разделена на много парцели за ново застрояване, а функционалното отреждане е предимно за курортни дейности. Новото предложение предвижда някои от терените да бъдат обединени със статут за обществено ползване. За част от територията се иска и промяна на височината на застрояване. „Единственото, което се вдига като показатели е в Северната зона, която е със съществуващите сгради, които и в момента са с над 7 м. височина. Там се предвижда 12 м. височина с коефициент на интензивност 1 и 2, които са показателите за всяко едно българско село“ обясни Николай Цоцомански от Община Бургас.
„Нашата идея е на част от терена, да се случи нещо като Бизнес парка в София или Тех парк - отделни сгради като офиси. Да може хората да минават през цялото това нещо, да е обществено достъпно и да има малки заведения, които да захранват тези офиси. Да може всички, които дойдат в Бургас, да им покажем, че и ние можем да направим нещо, което е съвсем различно от сгради, апартаменти или някакви хотели, които са само за даден вид хора, а другите да не могат да влязат. Цялата среда да бъде насърчена така, че да има обучение на млади хора – говорили сме с Динко Раднев от Съюза на математиците, които ще направят обучение на кадри по информатика, лингвистика, роботика. Говорили сме и с компании, които са в ИТ сектора. Цялото това нещо да е свързано с лугата, която трябва да се подреди по малко по-добър начин. Да е организирано с душове и отделни зони, защото сега минават кални хора навсякъде. Да минават пешеходци, колела, да могат да са свързани с външни зони, детски площадки, външен фитнес. Да е открито за всички и да няма външни огради“, обясни Пламен Недялков от строителната компания, изготвила проекта. Според него проектът ще може да се реализира на няколко етапа в рамките на 3 години.
Към инвестиционното намерение са приложени становища от Българска фондация Биоразнообразие, от доц.д-р С. Тепавичарова – ръководител на иновационна група в Лаборатория „Солеви системи и природни ресурси“, Институт по обща и неорганична химия към БАН, сдружение с нестопанска цел „Заедно 2011“ и от председателя на съюза на учените – Стара Загора.
От Община Бургас обясниха, че собствениците на терена в момента имат пълното право да го заградят и да започнат изграждането на това, което е разрешено към сега действащия ПУП.
„Имаме един действащ ПУП и ние искаме Общинският съвет да каже дали одобрява той да се реализира за курортни дейности и там да започнат още утре да се проектират и изграждат едни сгради, които ще са хотели и за обитаване, или сме съгласни тази зона да се превърне в такава с обществено-обслужващи функции“, посочи зам.-кметът Чанка Коралска.
Според част от общинските съветници територията не е подходяща за подобен проект.
Повече по темата очаквайте в утре в сутрешното предаване на БНР – Бругас.
Над 2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на питейната вода значително се увеличи през миналата година. Около 2 200 000 лв. са задълженията от битовите абонати, а от фирмите дължат близо 450 000 лв. От водоснабдителното дружество предлагат..
Проведе се обществено обсъждане за промяна организацията на движение и подобряване на паркирането в кв. „Свети Георги“ в Поморие. Срещата бе инициирана от кмета Иван Алексиев във връзка със запитвания от жители на поморийския квартал и притесненията им от неуреденото безразборно паркиране, което създава затруднения на живущите, особено през летния..
Детско столче за хранене, бебешки пакет за топлинен масаж и два модела детски козметични сетове са забранени за продажба, тъй като не отговарят на изискванията за безопасност, информира онлайн платформата „Ние, потребителите“. Заради риск от удушаване е забранено повторното пускане на пазара на детско столче за хранене, произведено в Полша. Системата..
Община Болярово започва финансовата година с намаляване на разходите и спазване на добра бюджетна дисциплина. Трудно се работи без приет бюджет, поясни кметът Христо Христов. Той е разпоредил контакт със стари длъжници и събиране на стари данъчните задължения. „Има такива от земеделците, които в края на годината получиха пари. Имаме тяхното..
Започват кукерските игри в Ямболска област. По традиция началото на обредните танци е в село Джинот, община Стралджа. Кулминацията на кукерските игри в региона е на фестивала Кукерландия. Днес и утре група от близо 50 кукери ще обикаля къщите в селото, ще нарича за здраве и берекет, за мирна и плодородна година, обяснява кметът на селото Митко..
На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Според народното поверие двамата..
За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара в района долна станция на лифта и обявяване за нищожно решението на Общинския съвет за създаване на селищни образувания на площ от над 700 декара в местностите „Карандила“ и „Даулите“. При..
За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара..
Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и..
Над 2 600 000 лева са задълженията на абонатите на ВиК - Ямбол. Събирането на старите сметки продължава, но процесът се затруднява, тъй като цената на..