„Чамкория“ е изключително сложен проект, той няма как да се състои без държавна подкрепа. Това каза в Деня на българското кино пред БНР-Бургас режисьорът Виктор Божинов, чийто филм "Голата истина за група Жигули" оглави класацията на най-гледаните родни ленти за изминалата година. Преди дни стана ясно, че екранизацията по едноименния роман на Милен Русков не получава финансиране от сесията на Националния филмов център. Божинов заяви, че генерално проблемите се крият в Закона за българската филмова индустрия и правилника към него:
„Оказва се, че целта не е да се появяват повече и по-добри български филми на автори и екипи, които по някакъв начин доказват, че могат да правят такива филми, а отново се стига до ситуацията, в която се въртят едни интриги на лобита, скандали, разправии и в крайна сметка стана ясно, че този набързо приет закон под натиск просто няма да проработи, така както предупреждаваха голяма част от колегите.“
Филмовият център се оказа в една ситуация на променящо се законодателство, а техният административен капацитет и обема работа, които могат да извършат са доста по-малки от тази отговорност, която им се хвърли с промените в закона, допълни Божинов. Той уточни, че е възможно „Чамкория“ да кандидатства и на следваща сесия:
„Но с оглед на така развиващите се отношения и проблеми, се очертава, според мен, поредна нулева година за българското кино. Миналата беше такава и ние се оказваме в ситуацията, в която в пандемия всички европейски държави оказват помощ за авторите, за хората, които създават култура, а България не само, че не подпомага по никакъв начин, а дори за миналата година бюджета за кино ¾ беше върнат в държавния бюджет именно поради невъзможност на НФЦ административно да организира и създаде работеща процедура, защото закона и правилника просто не позволяват такова нещо.“
Божинов съобщи, че филмът му „Бягство“ ще влезе в кината в ранната или късната пролет в зависимост от ковид ситуацията. Оператор е Антон Бакарски, а сценарият е дело на Деляна Манева.
„Реалист оптимист съм за българското кино. То показа, че може да стои сериозно в киносалоните в България, от друга страна има достатъчно примери за успешни български филми, които печелят награди по международните фестивали. Балансът между тези две траектории, според мен е най-важен, защото той би увеличил зрителите за втората група филми, т.е ще започне едно преливане на публики.“
Така ще се изгради зрителски вкус, убеден е Божинов.
Тази седмица излезе решението от сесията на Националния филмов център затова кои филми ще получат държавна субсидия. Подадени са 120 проекта. Определени за финансиране са 14 пълнометражни филма, 3 дебюта на режисьори, 14 късометражни филма и 18 проекта за написване на сценарий. Общият лимит на сесията е 12 720 000 лв.
7 проекта са одобрени в категорията „игрални филми с производствен бюджет над 600 000 лева“. Най-много точки е събрал „Морето от неща“ на режисьора на Станислав Тодоров. Две нашумели книги ще се превърнат във филми с държавна подкрепа. „Поразените“ по едноименния роман на Теодора Димова, който ще филмира Петър Попзлатев и „Остайница“. С текста на Рене Карабаш се заема Костадин Бонев. „Разлом“ на професор Георги Дюлгеров също е сред проектите, спечелили субсидия.
Повече чуйте в звуковия файл.За втори път Бургас ще кандидатства за ,,Европейска столица на културата“. Целта е това да се случи през 2032 г. За да се организира и проведе успешна кампания, е нужно учредяването на фондация. Създаването й се обсъжда в момента на заседания на общинските комисии и трябва да бъде гласувано на предстоящата сесия в края на месеца. Идеята за..
Писателят Кристофър Бъкстон работи над нов роман за България. Той отново е исторически, но за разлика от последните му книги, които ни връщат векове назад, сега англичанинът се фокусира върху събития от втората половина на ХХ век. Бъкстон, чийто живот и творчество са свързани с Бургас, тази седмица навършва 75 години. В интервю за..
Изложба ще ни понесе до сърцето на Средиземно море. Художникът и скулптор Атанас Хранов представя в Бургас "Текила в Сицилия". Най-новите му творби ще бъдат представени в изложбеното пространство на Галерия „Пролет". Официалното откриване е на 23 януари 16.30-19.00ч. Изложбата може да се разгледа до 22 февруари.
“Черната книга – медитации за всеки ден” на Свами Тиртха ще има своята премиера в Бургас. Луксозното полиграфическо издание излиза за първи път на български език за всички, които търсят смисъл и дълбочина в живота си. Книгата е за хора, които искат да се свържат с по-висшата реалност, да изследват своето духовно аз и да разберат универсалните принципи..
Сборна изложба с най-добрите работи от зимния семестър представят студентите от 1 до 4 курс, на специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ от Националната художествена академия – филиал Бургас. Най-сложна беше задачата на първокурсниците, защото тепърва ще се развиват в дизайна на книжните произведения, каза ас. Емил Марков, един от..
Композиторът Стефан Диомов и членовете на хор „Планинарска песен“ ще разкажат за пътешествията си с песен. Авторът на едни от най-известните песни за морето ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“. А хористите ще представят песни от своя репертоар на бургаската публика, дирижирани от главния художествен ръководител Иван Христов...
Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от европейското си турне през 2025 година. Вълнуващата за хиляди музикални фенове в България новина, съобщи днес промоутърът. Концертът на Род Стюарт ще е на 11 декември 2025 г. в Зала Арена 8888 София,..
За втори път Бургас ще кандидатства за ,,Европейска столица на културата“. Целта е това да се случи през 2032 г. За да се организира и проведе успешна..
Сър Род Стюарт, легендарният двукратно вписан в Залата на славата на рокендрола певец и композитор, ще изнесе специален концерт в България като част от..
Писателят Кристофър Бъкстон работи над нов роман за България. Той отново е исторически, но за разлика от последните му книги, които ни връщат векове..