Благоустрояването на парк „Лермонтов“ в поморийския квартал „Малко солено езеро“ предизвика оживени дебати сред местните хора. Преди дни изтече срокът, в който поморийци можеха да заявят своите мнения, препоръки и становища пред общинската администрация по проекта, разработен от местни инвеститори. В момента бъдещият парк „Лермонтов“ представлява зелено пространство на площ от над 6.5 декара в близост до Източния плаж в града.
Проектът, качен с визуализация на сайта на общината, предвижда зони за разходка, активна почивка, детска и спортни площадки. В терена ще бъдат изградени алеи с дължина близо 1000 метра, 5 беседки ротонди, ще бъдат засадени 180 дървета. Най-любопитна е зоната „ботаническа градина“, която ще е с интересна растителност, мини езеро със скулптурна композиция и мостчета. В парка ще се влиза през 8 входа.
За едни поморийци реализацията на проекта е шанс бетонният квартал да получи малко зеленина, според други на метри от плажа, когато в летния сезон няма къде да се спре, е по-добре пространството да се организира като паркинг. Трети имат обструкции относно името "Лермонтов":
"Дай боже да стане, че се застрои максимално, а наоколо нищо свободно няма. Колите на живеещите са по улиците. Името е без значение, целта е да удобно, красиво и приятно за гражданите"
Поне 1 милион лева ще струва благоустрояването на терена. Това съобщи кметът на Поморие Иван Алексиев пред БНР-Бургас. Дебатите, които породи проекта, градоначалникът коментира така:
"Има спор, че теренът е малък и било силно казано, че е парк, но 6.5 декара ръководството на община Поморие в мое лице като като кмет и екипа ми успяхме да запазим това островче да бъде зелено петно в този нов квартал, защото всички друго се застрои. Понеже в годините се злоупотребяваше, че теренът е продаден, че там ще има заведение, местни инвеститори, строители казаха-ние ще разработим проекта и ще го дарим на града. Хората го харесват като парк, имат дребни забележки да е оградено, за да е безопасно за децата."
Всички предложения ще се обобщят и предадат на проектантите, за да се върви към технически проект и остойностяването му, добави Алексиев. За изпълнението на проекта ще се търси и външно финансиране. Срокът, който община Поморие си е поставила, е 2023 година.
Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена. Общината не влиза в спор с..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..
Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и „За нашето море“...
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...
Община Бургас ще поиска от държавата терен за изграждането на културно-исторически комплекс „Археологически и термален парк Акве калиде – Бургаски минерални бани“. Това стана възможно след като на последната общинска сесия бургаските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов. Проектът включва три основни зони – археологически парк,..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната..
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община..