Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

АПИ: Строителят на обходния път на Поморие да махне инертните материали от езерото

20 февурари е срокът, който агенцията дава и за рекултивиране на околните терени

| обновено на 25.01.22 в 12:16
6
В годините назад водата от река Адата е достигала до южния отводнителен канал чрез една корекция, която при изграждането на обходния път е засипана и унищожена, посочват от "Зелени Балкани"



Най-късно до 20 февруари изпълнителят на обходния път на Поморие трябва да предприеме действия за отстраняване на инертните материали, останали от строежа в района на Поморийското езеро, както и да рекултивира околните терени. Разпореждането е на Агенция "Пътна инфраструктура".

Влошаване състоянието на хидрологичния режим на Поморийското езеро и навлизането на сладки води е основният проблем, който може да се отрази пагубно върху природата, солодобива, калообразуването и туризма, алармираха природозащитни организации на първия Консултативен съвет за бъдещето на Поморийското езеро, който се състоя в град Поморие през ноември. Като една от причините бе посочено, че заради депонираните при строителството на обходния път на Поморие земни маси са настъпили промени, довели до вливането на сладки води в езерото от река Адата, известна още като Каменарска и Пазариолу. Ще предприемат ли действия по отстраняване на проблема и в какви срокове-с този въпрос БНР-Бургас се обърна към Басейнова дирекция "Черноморски регион" и Агенция "Пътна инфраструктура". 

По-голямата част от инертните материали, формирани при строителството на обходния път на Поморие, са отстранени и има нормална проводимост и отвеждане на водите на река Адата до вливането й в Южния канал на езерото, е установила проверка на агенция „Пътна инфраструктура“. Констатирано е, че са останали количества от земни маси и строителни материали, които не са депонирани и терените не са рекултивирани. В тази връзка е и едномесечният срок, който фирмата, изпълнител на обекта, е получила. При проверката е установено и наличието на множество строителни и битови отпадъци, които не са от конкретния обект. За отстраняването им ще бъде сезирана Община Поморие, уточняват от агенцията. Оттам припомнят, че инвестиционното предложение за обходен път на Поморие е одобрено с решение Министерство на околната среда и водите,  а  отводняването на обекта е предвидено по начин, който не позволява постъпване на повърхностен воден отток от пътното платно в границите на Поморийското езеро.  "Това решение гарантира опазване на защитената местност и зоните по Натура 2000. При изграждането на обходния път на Поморие са изпълнени всички необходими екологични мерки", категорични са от Агенция "Пътна инфраструктура". 

От Басейнова дирекция "Черноморски регион" поясняват, че по време на строителството са извършени две проверки по сигнали на "Поморийски солници". На 18 юни 2020 г. е установено, че реката е подприщена и е отклонена успоредно на пътя по канал. На 18 септември след втората проверка е издадено предписание до АПИ чрез строителя да се възстанови нормалната проводимост на реката като се премахнат натрупаните земни маси, примесени с чакъл. В хода на проверката кметът на Поморие Иван Алексиев е представил идеен проект за отвеждане на атмосферните и повърхностни води от южния отводнителен канал на езерото към Черно море. На 15 декември 2020 г. последващият контрол на БДЧР е установил, че река Адата при изградения водосток протича с нормален обем, а подприщването е отстранено. 

На 16 юни 2021 година експерти на басейновата дирекция са са проверили инвестиционното предложение на Община Поморие за изграждането на правоъгълен водосток под пътя в района на Поморийските солници. Дали са и предписание след реализирането на проекта общината са предприеме трайно разрешаване на проблема с отводняването и отвеждането на водите от реката към Черно море. Към момента те са временно насочени към съществуващия ретензионен басейн на "Помоирйски солници".  

На 30 ноември 2021 година се е състояла  Държавна приемателна комисия, назначена от РДНСК-Бургас по проекта "Интегрирани мерки за рехабилитация на съществуващи отводнителни канавки и съоръжения, целящи намаляване на установени заплахи и влияния за видовете в Поморийското езеро". Изграден е колектор, който отвежда дъждовните води от уличното платно на пътя Врана-Бургас в участъка от кръстовището с общинския път на Каменар до кръговото за Поморие и прилежащите водосборни площи към него.  На 10 януари басейновата дирекция е предоставила на РИОСВ-Бургас становище за допустимост на проект за възстановяване на вливането на река Адата в Черно море. Възложител е Община Поморие.  

Димитър Попов от неправителствената организация „Зелени Балкани“, която от години работи в района на езерото, коментира:

"От сателитните изображения на Google earth се вижда, че в миналото водата от реката е достигала до южния отводнителен канал чрез една корекция, която при изграждането на обходния път е била засипана и унищожена. Каналчето играе ролята на свръзка между Адата и южния отводнителен канал. Проверките разглеждат основно блокирането на течението на реката, което е осъществено по време на изграждането на пътя. Вливането на реката директно в Поморийското езеро и записването на мочурището, е нарушение на заповедта за обявяването на тази защитена зона от Натура 2000, тъй като там ясно е указано, че се забраняват дейности, които променят хидрологичния режим на защитената зона, а засипването на мочурището и промяна на течението на тази рекичка в Поморийско езеро е именно това-промяна на хидрологичния режим."   

От „Зелени Балкани“ се надяват на реални действия по предписанието от АПИ. Очакват и РИОСВ да вземе отношение по казуса. 

Още чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12