УМБАЛ Бургас започна изпълнението на втория етап от проекта за енергийна ефективност, който ще й позволи да намали разходите си за топло- и електроенергия. Първият етап от проекта включваше проектиране и изпълнение на топлоизолиране на външните стени, пода и покрива на всички корпуси на болницата. Той приключи и благодарение на него УМБАЛ Бургас успя чувствително да намали загубите на топлина и разходите за отопление през зимния сезон, както и да подобри външния облик на сградата.
Във втория етап е включено изграждане на собствена фотоволтаична система, подмяна на осветлението, ремонт на вентилационната и топлинните инсталации. На покривите на болницата ще бъдат монтирани соларни панели, които ще произвеждат ток за собствени нужди, както и топла вода. Поради отличното разположение на сградата и почти постоянното слънчево греене през деня, разчетите показват чувствително намаляване на разходите за ток. Очаква се след поставянето на фотоволтаиците болницата да успява да осигури голяма част от нужния за дейността й ток и да купува от външни доставчици само в пикови моменти. Само от подмяната на осветлението с LED, използваната за това мощност ще падне два пъти.
Дейностите по втория етап ще текат паралелно. Подмяната на осветлението вече започна, демонтирани са част от лампите в общите части, поставено е временно осветление, докато се измажат и боядисат таваните. След това ще се монтират новите LED панели. В проекта е включено и поставяне на външна слънцезащита, мерки по охладителна, отоплителна и вентилационна системи, монтиране на прибори за измерване, контрол и управление – система за енергиен мениджмънт. Срокът за изпълнението на проекта е 300 дни
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията. Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..
Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..
Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..
Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми за финансиране на инвитро процедури. В бургаската миналата година бяха..
Напредва строителството на новата поликлиника към Белодробната болница в Бургас. По план тя трябва да бъде официално открита на 12 декември, но това може да се случи и по-рано. В момента специалистите се преместват в новата сграда. Старата сграда на поликлиниката ще бъде съборена на 1 април, съобщи управителят на лечебното заведение д-р Евелина..
От понеделник в регионалните здравни инспекции ще има организация за поставяне на ваксината Нименрикс, която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. Препаратът ще се поставя, след като желаещите са я закупили от аптека, обясниха от здравното министерство. Към момента другата ваксина срещу по-разпространените менингококи от група Б..
Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90..