Институциите трябва да помислят и да вземат своевременно мерки за обособяване на клинична пътека или процедура за постковидни усложнения. Това коментира пред БНР Бургас д-р Станимир Хасърджиев от националната пациентска организация. Липсата й в момента води до това да се използват други пътеки, което не е редно, изкривява се и статистиката.
„Често се случва някой да казва: приеха ме в болница с еди-каква си диагноза, но всъщност аз съм болен от съвсем друго нещо. Явно това в момента е спасителния вариант за много от тези пациенти. Те биват приети по други съществуващи вероятно клинични пътеки, което разбирате, че изкривява и статистиката, изкривява и въобще възможността човек да се лекува качествено, да търси правата си, ако нещо се обърка“
Лекарят посочва, че няма значение как ще наречем новият алгоритъм:
„Дали ще е клинична пътека, дали ще е процедура, как точно ще го наречем няма значение, важно е хората да получават наистина адекватни грижи навреме, не като отмине ковида, а сега“
Този проблем засяга много хора в България, защото се оказва, че последствията от ковида са разнообразни и понякога доста тежки, допълва д-р Хасърджиев.
Повече чуйте в звуковия файл:Община Бургас ще осигурява финансова подкрепа за лекарите, които специализират в общинските лечебни заведения. Администрацията предвижда да отпусне по 2000 лв. на година за целия курс на обучението им. Инициативата е част от дългосрочната общинска стратегия за задържане и развитие на медицинските кадри и подобряване на здравните услуги в..
Кампания за безплатни профилактични прегледи при клиничен хематолог ще се проведе в УМБАЛ Бургас. Прегледите започват на 14 юли, като за тях е необходимо предварително записване на телефон 0879 357 591 от 18:00 до 19:30 ч. Прегледите са насочени към пациенти с установена или подозирана анемия, съмнения за злокачествени хематологични..
Болничните асоциации се включват в обсъждането на нормативни промени в правилата за специализациите в здравната система. Те ще участват във втората среща на работната група, създадена да подготви такива промени, по настояване на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Миналата седмица в работната група беше обсъдена идеята за провеждане на..
„Летните вирусни инфекции са многообразни и се характеризират с различни прояви, от хрема, болки в гърлото, кашлица, температура, до стомашно-чревен дискомфорт и диария“, казва бургаският общопрактикуващ лекар Пламен Панайотов. Той съобщи, че в момента се наблюдава минимално и съвсем обичайно за сезона повишаване на вирусни инфекции свързани с..
Два антибиотика за домашно лечение на деца до 7-годишна възраст с остри инфекциозни заболявания вече ще бъдат заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Мярката влезе в сила от вторник 08 юли. Според бургаския общопрактикуващ лекар Пламен Панайотов това е една похвална инициатива, която цели да постави приоритет върху детското..
Няма изведени възрастни хора от хоспис „Миладиноски“ в Поморие при проверка, инициирана от социалното министерство. Обитатели на дома заявиха, че за тях се грижат добре и нямат оплаквания. От бургаската болница също потвърдиха, че няма постъпили и доведени по спешност възрастни хора от дома. Екип от 3-ма души от Агенцията за социално подпомагане..
От днес два от най-евтините антибиотици стават безплатни за децата до 7 години. Лекарствата ще бъдат заплащани от Здравната каса, след извънредното им включване в Позитивния списък, което е в сила от 8 юли. Двата антибиотика са на български производител и се продават на цени между 13 и 20 лева, в зависимост от разфасовката. Те ще се отпускат по..
Община Бургас ще осигурява финансова подкрепа за лекарите, които специализират в общинските лечебни заведения. Администрацията предвижда да отпусне по..