Комисия от Областната администрация в Бургас извърши проверка на коритото на река Велека край Кости. Целта й беше да се установи каква е причината при всеки пороен дъжд селото да се наводнява. Жителите му обясниха, че поне от 20 години реката в района не е почиствана.
120 души живеят там, то е едно от най-големите в обезлюдяваща се Странджа. Последното наводнение е от февруари миналата година, поясниха жителите:
"Два пъти в рамките на 20 дни имаше наводнение. Къщите на долната улица пострадаха. Причината са проливните дъждове, когато вали нормално нямаме проблем.
Трябва да се почиства това корито, то не се почиства.
Дерето не е почистено, реката не е почистена.Не е почистено, има голяма сеч.
Два пъти се наводнявахме, до тавана.
20 пъти поне сме се наводнявали, откакто съм роден.
30 години никой нищо не е направено."
Според бизнесмена Ангел Ангелов, в района на местността Кълката, която се намира до селото, река Велека се стеснява и там се образува водосбор, затова има наводнения:
"Самото село има малка денивелация.Тук е най-тясната част между два склона. Получава се като тапа."
През годините много комисии са правили огледи и са търсели начини проблемът да бъде решен.Пари досега не са били отпускани, обяви след проверката днес зам.-областният управител Пламен Янев:
"Казусът е сложен, първо, защото сме в национален парк. Дори и едно инженерно решение трябва да бъде съобразено с околната природа. Със сигурност ще направи оглед на всички възможности, но така или иначе трябват средства от държавата."
Зам.-кметът на Царево Марин Киров обясни, че проблемът е стар, необходими са според него експертни мнения:
"Изненадан съм,че на тази проверка липсват представители на РИОСВ и Парк " Странджа", защото се намираме в защитена територия. Трябва да се съобразим със законодателството за защитените територии. Надяваме се тази неформална проверка да инициира разговори и експертна проверка.Проблемът не е в липсата на идеи, а на пари."
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
"Недоволни сме, защото след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се върнахме в изходна позиция. “ С тези думи председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на националната асоциация Радостина Жекова обясни стачната..
Министерството на туризма изплати 4,063 млн. лева на хотелите и почивните бази, които са настанили украински граждани, получили временна закрила в България, и осигурили им подслон и храна. Средствата покриват разходите им за месеците март, април, май и юни 2024 г. Те са по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с..
Регистрираните като земеделски стопани имат право да изберат как да бъдат облагани доходите за дейността им, напомни Националната агенция за приходите 13 работни дни преди изтичането на срока. До края на декември те могат да заявят това чрез декларация, която ще важи не само за 2025 година, но за пет последователни данъчни години. Декларацията е по чл...
С европейско финансиране ще се следи за чистотата на Черно море, регионът ще се опазва от пожари и бедствия. Двата български проекта са финансирани от Програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027. Те получиха статут на стратегически обекти заради значителния им принос и са отличени като особено добър пример за сътрудничество. Те ще бъдат..
Периодът януари – септември 2024 г. е рекорден за българския туризъм по брой регистрации на туристи, брой нощувки и приходи от тях, според данните на Националния статистически институт. „В този период общият брой туристически регистрации е 7,5 млн., като ръстът спрямо същия период на 2019 г., е 9,4%. Увеличението на туристите в морските области е с..
Възможно е цената на тока да се увеличи в рамките на настоящия отоплителния сезон, стана ясно по време на изслушване на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов. Той не се ангажира с конкретна прогноза: "Опасност за режим на тока в България няма! Друг е въпросът каква ще бъде цената! Предвид повишената консумация на електрическа енергия от..
Българското движение „Син флаг“ обявява началото на кампанията за кандидатстване за едноименното световно екоотличие за новия сезон. До 20 януари процедурата е отворена за концесионерите и наемателите на морски плажове. Едва 7% от близо 300 плажове у нас кандидатстват за наградата „Син флаг“ за разлика от нашите туристически конкуренти..
"Недоволни сме, защото след 2 години протести и ясно заявяване от наша страна какво е необходимо за сектора, за да стои здраво на краката си, се..