Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общинските съветници в спор дали да се изграждат фотоволтаици край "Меден рудник"

Снимка: Добрина Добрева, БНР

Докладната записка за изграждане на фотоволтаици в Бургас предизвика дебат в Общинския съвет. Местната администрация предлага това да се случи в района на местността „Шилото“ край комплекс „Меден рудник“. Причината е, че значително са се повишили сметки за ток. 

Общинският съветник Даниела Божинова постави няколко въпроса при разглеждането на предложението - трябва ли на Община Бургас фотоволтаична централа, как ще бъде реализирана, ще има ли концесионер и какво бъде захранвано с нея. Според нея и процедурата по провеждане на общественото обсъждане на предложението не е спазена.

Зам.-кметът Чанка Коралска посочи, че тя не е нарушена. Сроковете са кратки, но са в рамките на закона, поясни тя.  Коралска допълни, че заради енергийната криза, Общината е започнала да търси варианти как да се справи с този проблем. Районът около "Меден Рудник" е подходящ , защото наблизо има електрическа подстанции, посочи тя и допълни, че до реализацията на самото предложение има дълга процедура.

Кметът Димитър Николов обясни, че Общината се опитва да намери дългосрочно решение на проблема с високите сметки за ток  - в момента за Общината те са завишени с 6 млн. лв, а за дружествата с 5 млн. лв.  

В момента се прави оглед на 6-7 терена, където е възможно да бъдат изградени фотоволтаици. „Ние обсъждаме терени, които са близо до подстанции, които са близо до трафопостове, защото става по-лесно присъединяването към EVN. Оказа се, че понякога цената на по-далечна точка струва повече от самото изграждане на такъв парк. Затова сме идентифицирали терени, които са близо до електропеносната мрежа и ще се случи много по-евтино прикачването към мрежата. Следващият терен, който мисля, че е по-напреднал е един южен терен, който е в Промишлената зона в Българово. Той вече е с променено предназначение. Там също има трафопост и подстанция в близост. Такива теерени обследване в кв. „Черно море“ , кв. „Рудник“ и Индустриалните ни зони“, обясни кметът Димитър Николов. Не се предвижда тези паркове да бъдат отдавани на концесия, а ще се търси външно финансиране чрез грантове. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двойно се увеличава бюджета за развитие на малките населени места

Двойно ще се увеличи бюджета за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева.  За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..

публикувано на 18.01.25 в 14:10

ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.

Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..

публикувано на 18.01.25 в 13:05

България е получила 32 млрд. лева от еврофондовете за годините членство в ЕС

България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз.  Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..

публикувано на 18.01.25 в 12:10

Ускоряване на инфлацията в еврозоната до 2,4%, а в България до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната. Според..

публикувано на 17.01.25 в 16:37

Жилищни сгради и спортна зала може да бъдат изградени на терена на Колодрума в Бургас

Инвестиционните намерения на „САРИЕЛ“ АД върху терена на бившия Колодрум в Бургас бяха представени на с реща на инвеститора Димитър Колев, общински съветници, представители на спрортни клубове и граждани. Тя бе организирана от председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. Проектът и историята на терена представи арх. Димитър Георгиев,..

обновено на 16.01.25 в 22:22

Община Царево с проект за модернизация на рибарското пристанище

Общинският съвет одобри план-сметката на приходите и разходите на общинската администрация за дейности за 2025 г. по Закона за местните данъци и такси. С едноминутно мълчание в памет на д-р Николай Гавраилов започна заседанието на местния парламент в Царево. В началото на заседанието се прие единодушно предложението за избора на д-р Рафаил Елевтеров..

публикувано на 16.01.25 в 15:30
Д-р Георги Герджиков, Травентурия

Нужни са повече инвестиции в инфраструктурата за наблюдение на птици

България и по-специално Бургас е сред любимите дестинации на бърд уочърите, но тепърва има още много какво да се направи, за да се доразвие точно този тип туризъм. Инфраструктурата е едно от тях, смята Страхил Пеев от инициативата Бърд уолкс, които този месец организираха наблюдение край Атанасовско езеро.  "За да идват още повече туристи е нужно да..

публикувано на 16.01.25 в 11:57