Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общинските съветници в спор дали да се изграждат фотоволтаици край "Меден рудник"

Снимка: Добрина Добрева, БНР

Докладната записка за изграждане на фотоволтаици в Бургас предизвика дебат в Общинския съвет. Местната администрация предлага това да се случи в района на местността „Шилото“ край комплекс „Меден рудник“. Причината е, че значително са се повишили сметки за ток. 

Общинският съветник Даниела Божинова постави няколко въпроса при разглеждането на предложението - трябва ли на Община Бургас фотоволтаична централа, как ще бъде реализирана, ще има ли концесионер и какво бъде захранвано с нея. Според нея и процедурата по провеждане на общественото обсъждане на предложението не е спазена.

Зам.-кметът Чанка Коралска посочи, че тя не е нарушена. Сроковете са кратки, но са в рамките на закона, поясни тя.  Коралска допълни, че заради енергийната криза, Общината е започнала да търси варианти как да се справи с този проблем. Районът около "Меден Рудник" е подходящ , защото наблизо има електрическа подстанции, посочи тя и допълни, че до реализацията на самото предложение има дълга процедура.

Кметът Димитър Николов обясни, че Общината се опитва да намери дългосрочно решение на проблема с високите сметки за ток  - в момента за Общината те са завишени с 6 млн. лв, а за дружествата с 5 млн. лв.  

В момента се прави оглед на 6-7 терена, където е възможно да бъдат изградени фотоволтаици. „Ние обсъждаме терени, които са близо до подстанции, които са близо до трафопостове, защото става по-лесно присъединяването към EVN. Оказа се, че понякога цената на по-далечна точка струва повече от самото изграждане на такъв парк. Затова сме идентифицирали терени, които са близо до електропеносната мрежа и ще се случи много по-евтино прикачването към мрежата. Следващият терен, който мисля, че е по-напреднал е един южен терен, който е в Промишлената зона в Българово. Той вече е с променено предназначение. Там също има трафопост и подстанция в близост. Такива теерени обследване в кв. „Черно море“ , кв. „Рудник“ и Индустриалните ни зони“, обясни кметът Димитър Николов. Не се предвижда тези паркове да бъдат отдавани на концесия, а ще се търси външно финансиране чрез грантове. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19