Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учене на чужд език - превенция срещу деменция

Какво е деменцията и как можем да намалим вероятността ние или наши близки да развием опасното заболяване? Буквално, от латински, преводът на името на болестта е „без ум“. При него се увреждат клетките на главния мозък и те постепенно умират и така атрофират цели мозъчни дялове. Тя се диагностицира трудно, с определени тестове, но, за съжаление, късно - когато човек вече е развил деменция. 

Изучаването на нови езици е полезна превантивна мярка срещу развиването на болестта, коментира бургаският невролог Весела Петкова. Установено е, че хора, израснали в двуезична среда, развиват по-рядко и по-късно деменция, каза още тя и добави:

„И една от причините ползването на повече от един език и изучаването на нов език, например, да отлага деменцията е, че това ще стимулира формирането на нови неврони и невронни пътища. Едновременно с формирането на тези невронни пътища, при изучаването на нов език, се създават и укрепват и връзките между невроните. Което набира едни алтернативни мозъчни мрежи, които компенсират тези, които се увреждат по време на стареене и на деменция“, добави специалистът.

Когато държим мозъка активен, намаляваме опасността да развием деменция, посочи д-р Весела Петкова.

Именно в тази посока, с различни видове занимания, новосъздадената фондация "Невроезикова превенция срещу деменции“, ще помага на бургазлии да се борят с болестта. До момента, Петя Кирилова и Антонио Перес, работеха с моряци-ветерани по общинска програма, като ги обучаваха на испански език. Целта е да поддържаме мозъкът активен, посочи Кирилова:

„Програмата е създадена върху всичките когнитивни функции, с които работи нашият мозък. За да може той да се чувства активен и активността я правим, чрез различни упражнения. А кои са когнитивните функции? Те са паметта, вниманието, съсредоточаването“, поясни тя.

Освен обучение по испански език, вече ще предлагаме арт и музикална терапия, както и йога за възрастни, добави Петя Кирилова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Здравен час край морето“ събира бургаски деца на уроци под открито небе

В Здравния кът на открито до Пантеона в Бургас стартира новата инициатива на Община Бургас – „Здравен час край морето“. Тя е насочена към деца и ученици на възраст от 4 до 17 години от детските градини, училищата и социалните услуги в града. Идеята е в свободното си време децата да имат достъп до полезни знания за здравето, представени по интересен и..

публикувано на 30.04.25 в 16:00

Д-р Маджуров: Болниците имат по-важни проблеми, отколкото таксата за престой

По-ниската такса за болничен престой няма да се отрази на малки частни болници като нашата, коментира пред БНР Бургас д-р Александър Маджуров , собственик на многопрофилна болница в града. Припомняме, че с министерско постановление сумата, която пациентите вече заплащат е 1 лев, вместо досегашните 5,80 лева на ден. МБАЛ Айтос: Намалената..

публикувано на 30.04.25 в 08:30

Подобрява се мъжът, пострадал при инцидент в лунапарк в Ямбол

Подобрява се състоянието на мъжът, който пострада при инцидент в лунапарк в Ямбол, отчитат лекуващите лекари. Проверките по случая продължават, очакват се резултати за техническата изправност на съоръжението и причината за скъсването на люлката по време на движение. 25-годишният Михаил Митев вече е в съзнание, но остава на лечение в областната..

публикувано на 29.04.25 в 16:20

Ученици и студенти в Бургас организират три каузи в помощ на малки пациенти

Три благотворителни събития през май ще подкрепят лечението на най-малките пациенти в УМБАЛ Бургас. Организатори са ученици и студенти, обединени от желанието да подобрят условията за престой на деца и родители в най-голямата болница в Югоизточна България, както и обучението на бъдещи медици. На 1 май от 18:30 ч. в Дома на нефтохимика ще се състои..

публикувано на 29.04.25 в 13:00
Снимката е илюстративна

Намалената такса за престой ще се отрази негативно на общинските болници

Намаляването на таксата за болничен престой ще се отрази негативно на приходите на общинските лечебни заведения , заяви управителят на МБАЛ Айтос Златина Иванова. Досега пациентите заплащаха по 5,80 лева на ден, но след решение на Министерския съвет таксата вече е 1 лев дневно. „Ние, като болница нямаме други приходи от пациентите, освен..

обновено на 28.04.25 в 16:35
Снимка: Стоян Радев

РЗИ: Започна Европейската имунизационна седмица

Ежегодно, през последната седмица на месец април европейските държави отбелязват Европейската имунизационна седмица (инициатива на Световна здравна организация). Целта е да се насърчи използването на ваксини за защита на хората от всички възрасти срещу инфекциозни болести. Чрез ваксини може да се предотвратят 28 тежки заразни заболявания, а..

публикувано на 28.04.25 в 15:25

Проф. Чорбанов: Ваксината срещу варицела трябва да е задължителна  

Глобализацията е едно от предизвикателствата пред здравните власти, които трябва да са готови да се справят с екзотични на пръв поглед заболявания . Мнението е на имунологът проф. Андрей Чорбанов, който изнесе лекция за ваксините през 21 век в Държавния университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас.  Професор Чорбанов е ръководител на..

публикувано на 28.04.25 в 13:06