Какво е деменцията и как можем да намалим вероятността ние или наши близки да развием опасното заболяване? Буквално, от латински, преводът на името на болестта е „без ум“. При него се увреждат клетките на главния мозък и те постепенно умират и така атрофират цели мозъчни дялове. Тя се диагностицира трудно, с определени тестове, но, за съжаление, късно - когато човек вече е развил деменция.
Изучаването на нови езици е полезна превантивна мярка срещу развиването на болестта, коментира бургаският невролог Весела Петкова. Установено е, че хора, израснали в двуезична среда, развиват по-рядко и по-късно деменция, каза още тя и добави:
„И една от причините ползването на повече от един език и изучаването на нов език, например, да отлага деменцията е, че това ще стимулира формирането на нови неврони и невронни пътища. Едновременно с формирането на тези невронни пътища, при изучаването на нов език, се създават и укрепват и връзките между невроните. Което набира едни алтернативни мозъчни мрежи, които компенсират тези, които се увреждат по време на стареене и на деменция“, добави специалистът.
Когато държим мозъка активен, намаляваме опасността да развием деменция, посочи д-р Весела Петкова.
Именно в тази посока, с различни видове занимания, новосъздадената фондация "Невроезикова превенция срещу деменции“, ще помага на бургазлии да се борят с болестта. До момента, Петя Кирилова и Антонио Перес, работеха с моряци-ветерани по общинска програма, като ги обучаваха на испански език. Целта е да поддържаме мозъкът активен, посочи Кирилова:
„Програмата е създадена върху всичките когнитивни функции, с които работи нашият мозък. За да може той да се чувства активен и активността я правим, чрез различни упражнения. А кои са когнитивните функции? Те са паметта, вниманието, съсредоточаването“, поясни тя.
Освен обучение по испански език, вече ще предлагаме арт и музикална терапия, както и йога за възрастни, добави Петя Кирилова.
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..
От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб. Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..
36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите. В нито един от проверените до..
Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо. Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването. И двата уреда заменят стари и дълго използвани..
И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване..