В православната традиция днес е Неделята на взаимното опрощение. Тя е в навечерието на Великия пост, който започва от утре и в следващите седем седмици подготвя вярващите за празника на Христовото Възкресение.
Църковните текстове, които се четат днес по време на богослуженията - приканват християните да простят и да поискат прошка.
Денят, познат и като Сирни Заговезни, е богат на обичаи и ритуали.
Църквата подготвя вярващите за подвига на великия пост от утре с днешния празник на взаимното опрощение.
„Това е заключено в кратките думички „простено“, „простѝ“. Прошката е като лепило, което сглобява счупените части. Много е важно не само да поискаш прошка, но и действително да изпиташ със сърцето си тази свобода, че ти си простил, прощавайки на всички ние искаме прошка и от Бога, само така можем да изпросим и неговото благоволение“.
„Това е имал предвид Христос, като е казал „Прощавайте, за да бъдете простени“.
Трапези без месо и семейни събирания с различни ритуали са част от богатата обредна традиция на Сирни Заговезни.
„Още от моето детинство, този празник хората много го уважаваха. Млади семейства отиват при кръстника с дамаджана вино, портокали, шоколадови бонбони, някога имаше на килограми, да си дадат прошка“.
„Баба връзваше на тавана конец, на който връзвахме бяла халва, яйце, сирене, някъде му казват амкане, хамкане, ние си му викахме ламкане. Идеята беше някой да успее да хване това, което се върти на конеца. Мама, татко, целувах ръка на баба и дядо, след това ние на тях. Прошката е една от най-хубавите християнски черти“.
Великият пост е време за молитви и покаяние. Освен отказ от определени храни човек трябва да се раздели и с лошите мисли. За тази духовна борба разказва архимандрит Никанор - игумен на Църногорския манастир.
„Всички да бъдем в храмовете, да си кажем, хайде, с този път ще се боря поне един грях от обичайните си да премахна, защото виждаме, че всичко може да свърши утре, и ще се явим в съда, там няма да ни питат нито за политика, нито за войната в момента, за нищо“.
Християнската църква нарича началото на Великденския пост Голяма четиридесетница, през която хората, постейки, се отказват от своите грехове, „очистват се“ и се доближават до Исус Христос.
Молитвата на Св. Ефрем Сирин се използва в ежедневното богослужение по време на Великия пост. В нея е синтезиран целият човешки живот - какви сме и какви трябва да бъдем. Как завършва тя ни казва отец Божидар от столичния храм „Въздвижение на Св. Кръст Господен“:
„Ей, Господице, дарувай ме да виждам моите прегрешения, не на другия“.
Социално кафене е мястото, където се събират възрастните хора в Бургас. Там от Домашния социален патронаж към Община Бургас организират различни празнични инициативи. За предстоящия Великден на възрастните хора ще бъдат раздадени над 2 500 боядисани яйца, 1500 козунаци и ръчно изработени сувенири. 1 800 са възрастните хора в Бургас,..
Опазване на българските традиции и възраждане на обезлюдените български села цели сдружение „Шарена сол“. То организира първия фестивал „РестАртФест“ в селоГолямо Крушево. Конкурси за най-вкусна баница и традиционни храни ще се съчетаят с музикална програма, обясни Стефан Каменов от организацията: "Основната цел, която сме си поставили, е да..
Велики петък или Разпети петък, най-тъжният, най-тежкият ден – денят, в който е разпнат Божият син Иисус Христос , за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството – “изтезаван за нашите беззакония и мъчен за нашите грехове е принесен в жертва за греховете на цялото човечество”. Днес е ден на душевно пречистване и ден в който не се..
На Велики Четвъртък над 1000 великденски яйца боядисаха децата от училищата в Сливен в двора на църквата "Св. Богородица“. Голямото боядисване бе организирано от Сливенския митрополит Арсений. Дворът на църквата "Св. Богородица“ бе превърнат в работилница за боядисване на яйца. Всяко дете получи подарък и възможност за творческа изява..
В духа на съпричастност и човечност учениците, учителите и родителите на СУ „Христо Ботев“ в бургаския квартал "Черно море" организираха Великденски концерт и благотворителен базар под мотото „Доброто е избор“. Инициативата е в подкрепа на семейства с членове, страдащи от редки заболявания. „Изказваме искрената си благодарност към всички родители за..
На Разпети петък ви срещаме с митрополит Арсений. Как бургазлии ще посрещнат Възкресение Христово и равносметката на владиката година след неговото встъпване в длъжност е темата на разговора. Не подминаваме и зарята за Великден, която предизвика толкова противоречиви реакции. Интервюто на Десислава Златева с митрополита е в следобедния блок..
За трета поредна година жени от пенсионерския клуб в кв. Горно Езерово, читалище „Васил Левски 1937“ и община Бургас организират багрилница на Велики четвъртък. Пред погледа на жителите и гостите на града те показват как с естествени материали може да се боядисат яйца. Милена Дросева, секретар на читалището, обясни, че едно от най-важните..
Ремонтът на булевард „Мария Луиза“ не е включен в капиталовата програма на Община Бургас за 2025 година, съобщиха от администрацията. Въпросът бе..
На Разпети петък ви срещаме с митрополит Арсений. Как бургазлии ще посрещнат Възкресение Христово и равносметката на владиката година след неговото..
В Ямбол продължават засилените на служители на Областната дирекция по безопасност на храните проверки за произхода и качеството на продуктите за..