БНР Радио Стара Загора организира поредното издание на Националния радиоконкурс за млади изпълнители на български народни песни „Славейче 2022“.
За участие се допускат деца от цялата страна, разделени в три възрастови групи – до 7, до 12 и до 16 навършени години. В отделна категория се надпяват учениците от специализираните училища по изкуствата и паралелки с разширено изучаване на музика.
Настоящото издание ще се проведе на 9 и 10 април 2022 г. от 10 часа в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора.
Необходимо е участниците да представят две народни песни без съпровод, а навършилите 12 години – една хороводна и една безмензурна песен. Условието е песните да бъдат оригинални традиционни образци от съответните фолклорни области на изпълнителите, като се представят в „чист вид“, без хармоничен съпровод и авторска намеса. По този начин Радио Стара Загора стимулира издирването на отдавна забравени или непознати песенни образци от селището или региона, към който принадлежат изпълнителите.
За участие в конкурса не се изисква такса. Крайният срок за записване е 7 април 2022 г.
Голямата награда за младите таланти, класирани на първо място е професионален звукозапис със специален аранжимент, продуциран от Радио Стара Загора, а от всички лауреати в надпяването слушателите ще имат възможност да гласуват за песен на слушателя.
Специален член на журито ще бъде младата певица Петя Панева – победител в музикалното реалити предаване „Гласът на България“, солист на народния оркестър на БНР.
Заявката за участие можете да изтеглите от ТУК >>
За повече информация - телефон 042/616-414.
Детският радиоконкурс „Славейче“ е една от най-авторитетните изяви на Радио Стара Загора в областта на фолклора. Началото е поставено през 1994 г. по идея на дългогодишния радиожурналист Здравка Димова в партньорство с музикалния редактор Кинка Ватева. В първите издания се състезават певци и инструменталисти, а в последствие конкурсът протича изцяло в песенен формат.
Здравко Георгиев, директор на Радио Стара Загора:
„Нашият конкурс е дал старт на много певци, които „Славейче“ откри, даде им възможност да станат едни известни български артисти. Конкурсът се превърна в мит, защото той носи много история и детски усмивки. Винаги даваме широка популярност и възможност на децата да се радват, да горят с този конкурс, да покажат най-доброто и накрая да получат своето макар и по детски – професионално удовлетворение. За тях е много важно да усетят мириса на студиото, как става качеството, как от една невинно изпята детска песен може да се получи нещо съвършено, защото детските гласове са съвършени. Работейки с професионалисти, ние искаме да ги въодушевим – да изпълняват български народни песни, да отстояват каузата на българското народно творчество и все повече да ни радват, когато станат едни прекрасни изпълнители".
Здравка Димова, инициатор на конкурса (Златен фонд, Радио Стара Загора):
„Славейче“ излетя изпод крилото на предаването „Пъстра броеница“. Ние следим развитието на нашите лауреати и им се радваме, защото всички защитават в бъдеще своя талант и постъпват в музикалните училища, получават признания и отличия на други конкурси, но тяхното самочувствие идва най-напред от „Славейче“. Изпълненията им звучат първо в програмите на Радио Стара Загора и Националното радио наред със звездите в българския фолклор. Много инструменталисти признаха, че първата голяма сцена, самочувствието на можещи им даде Радио Стара Загора и никога не трябва да забравят, че „Славейче“ е първото им стъпало към голямото изкуство".
В 85-годишната история на Радио Стара Загора българската народна музика се ползва с особена привилегия и признание. Нейните почитатели от първите предавания до днес остават все така верни. Конкурсът „Славейче“ представлява една модерна форма за изява на даровити деца. Пред микрофона на Радио Стара Загора първи запяват изтъкнати професионални певци, част от които са солисти на Оркестъра за народна музика на БНР. Сред тях са имената на Дарина Славчева, Женя Казакова, Ивелина Димова, Пепи Христозова, Деси Слава, Николай Урумов, Димитър Арнаудов, Лазар Налбантов, Костадин Михайлов, инструменталистите Добромир Велев, Явор Бобев, Петко Янгьозов, Никола Гайдаров и много други.
В своите 23 издания конкурсът „Славейче“ протича под специалната грижа на редколегията на Радио Стара Загора и е част от културното богатство на града и Българското национално радио.
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас. Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на..
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК...