Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплащане на такса смет на база потребление – мисия невъзможна

Снимка: архив

Пилотен проект за намаляване количеството на депонирани отпадъци беше демонстриран в Сунгурларе. Инициативата е реализирана в села в Община Сатовча. Ема Синанова, координатор на проекта, посочи, че той им е обхванал 200 домакинства:

„Проектът протече на два етапа от по 6 месеца. Като през първия етап на домакинствата бяха раздадени кофи за смесени битови отпадъци. През вторите 6 месеца, на същите домакинства, бяха раздадени и бяха снабдени с кофи за разделно събиране на рециклируеми отпадъци от домакинствата. По този начин се следеше намаляването на натрупването на смесени битови отпадъци при въведено разделно събиране на рециклируемите битови отпадъци“, посочи Синанова.

След това анализирахме данните, които показаха драстично намаляване на количествата смесени битови отпадъци, които се депонират, поясни Ема Синанова. Това би намалило разходите на общините, посочи тя.

А така ли мислят и от администрациите?

Пета година нито се приема принципът „замърсителят плаща“, нито има индикации това да се случи. Причините, които са изтъквани са много, а последно това беше отложено за тази година, за да се изчакат данните от преброяването. Другата е, че са чака методология, която да изготви Министерството на финансите как точно ще се изчислява таксата битови отпадъци на базата на генерирани такива, а не както е до момента – на данъчната оценка на имота. И не се очертава това да се случи изобщо. А стане ли някой ден, това крие редица проблеми и опасности, алармират кметове.

Един от начините това да се въведе е с увеличаване на дейностите по разделно сметосъбиране. И в градовете, това е трудна задача, защото все още се борим (и то не особено успешно) да се въведе подобна култура. В общините от селски тип, в самите села и в малките градове, тази борба е обречена. Всъщност, това важи с пълна сила и за някои по-големи градове, особено в техните квартали. Проблемът с нерегламентираните сметища и с боклуците, които се изхвърлят около контейнерите, говори за това колко имаме култура и за разделно сметосъбиране. Дали тя не може да бъде провокирана чрез стимули е отделен въпрос.

От години, бизнес-асоциациите пък настояват да се възприеме именно този подход. Защо? Защото именно бизнесът е натоварен с по-големите такси за битови отпадъци, той плаща повече, а средностатистически генерира по-малко, поясняват кметове. А в своя позиция от миналата година, от Асоциацията на организациите на българските работодатели посочват, че това би стимулирало разделното сметосъбиране. Парите за сметосъбиране и сега не стигат, споделят кметове и посочват, че основният им разход е свързан с депонирането на отпадъци. В много села таксата „смет“ е изключително ниска, защото такава е и данъчната оценка на имота. А този отпадък трябва да бъде закаран до съответната претоварна станция, след това трябва да стигне до депото в Братово, където се плаща за сепариране  и за депониране. Отделно, отчисленията за обезвреждане на отпадъци растат. Увеличават се цени на горива, минимални заплати… И тук опираме до социалния момент – ако се вдигне такса смет, кой ще плати завишението? Това важи с особена сила за възрастните хора по селата. И високите данъци ще доведат до едно – ниска събираемост. Което ще доведе до още по-недостигащи пари за сметосъбиране.

Какво може да се направи?

При въвеждане на подобен метод на плащане на такса „смет“, парите за тези дейности няма да стигат, категорични са кметове. Това ще доведе или до повишаване на налога към гражданите, или до пренасочване на приходи от едни дейности към тази.

Остават, разбира се, други възможности. Или да отлагаме всяка година това законово изискване, или някой да се сети и да вземе да отмени тези текстове. Защото те са кухи – въведени са без да се знае дали и как ще се изпълняват.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И днес контролирано изпускат природен газ около „Елкабел“

Контролирано изпускане на природен газ се извършва и днес в районите на завод „Спартак“ и завод „Елкабел“ в Бургас. Тази дейност е съпроводена с шум и неприятна миризма на одорант, съобщават от „Овергаз“. Причината е изместване на основни разпределителни газопроводи по ул. "Одрин", захранващи с природен газ централната градска част на Бургас. 

публикувано на 20.10.24 в 09:08

Фестивал на семейството в село Полски извор

Фестивалът на семейството в село Полски извор започна днес.  Дворът на читалището се превърна в сцена на събитията от програмата. Участват Милко Калайджиев, Пени Ставрева, Преслава Минасян и Иван Притъргов.  Включва се и СНЦ „Каменовски традиции“ .  Мастър шеф Махмуд Ал Байруми представя  кулинарни изненади...

публикувано на 19.10.24 в 13:13

Почитаме свети Йоан Рилски Чудотворец

Днес Православната църква почита паметта на Св. Йоан Рилски Чудотворец - приет за небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Денят се нарича още Отчов ден или Денят на отеца. Паметта на Свети Йоан Рилски ще бъде почетена тържествено в Рилския манастир, създаден около мястото, където светецът живеел като отшелник. Светецът е..

публикувано на 19.10.24 в 10:00

Марин Киров отчете първата година от мандата си като кмет на Царево

Кметът Марин Киров отчете пред граждани първата година от мандата на екипа и администрацията на Община Царево, след поредица от обсъждания в населените места на общината.  „Изпращаме трудна управленска година във финансово отношение заради сполетялото ни бедствие през 2023 година, но и започнахме много големи инфраструктурни обекти, които..

публикувано на 18.10.24 в 19:52

Затварят поетапно "Чаталджа" днес за асфалтиране

Временна организация на движението ще бъде въведена поетапно на ул. „Чаталджа“ днес   в периода  т 07.00 часа до 20.00 часа. Причината е  реконструкция след подменена ВиК мрежа, информират от Общината.  В часовете от 07:00 - 15:00 се затваря за движение на превозни средства в участъка от ул. „Байкал“ до ул. „Ген. Владимир Вазов“.  В часовете от..

публикувано на 19.10.24 в 08:00

Болярово домакин на заседание на Регионална асоциация на общините „Тракия“

Община „Болярово“ беше домакин на изнесено заседание на Управителния съвет на Регионална асоциация на общините „Тракия“, като част от събитията, посветени на Деня на Болярово и 50 години от създаването му. Гостите – кметове и зам.-кметове на общини, членове на Асоциацията, разгледаха Документалната изложба „50 години град Болярово“ и проследиха етапите..

публикувано на 18.10.24 в 16:50

Големи котки вече могат да се видят в бургаския зоопарк

Нови обитатели има бургаския зоопарк. Това са черна пантера, каракал и сервал от семейството на големите котки. Атрактивните хищници са разположени в обособена територия, създадена по изцяло биосъобразен модел. Те бяха представени днес на бургазлии и гости на града. Символично лентата прерязаха управителят на зоопарка Кръстьо Дъбов,..

публикувано на 18.10.24 в 16:01