Най-много заявления за въвеждането на децата от Украйна в българската образователна система са подадени в крайбрежните общини – Бургас, Несебър, Поморие и Созопол. „В момента изчакваме процедурата по издаване на личен номер на чужденците чрез Националната агенция за бежанците. От вчера вече започнаха да пристигат украински граждани, които представят регистрационна карта, в която ако детето е под 14 години е вписан и личният номер на родителя, а ако детето е над 14 г., то на него му е издадена отделна самостоятелна регистрационна карта, съдържаща ЛНЧ. В момента предстои насочване на децата и учениците към детските градини и училищата“, обясни началникът на Регионалното управление на образованието инж. Виолета Илиева.
Децата ще бъда насочени към училище, което е най-близо до адреса, където са настанени. Преобладават заявленията за записване на деца в детска градина и начален етап на образование. Илиева допълни, че за да постъпят в детска градина, децата на украинците, трябва да преминат през първичен медицински преглед, за да се удостовери, че то е клинично здраво. „За тези деца, които имат нужда от специални образователни потребности, ние сме предвидили процедура чрез Регионалния център, в който работят експерти с различна специална педагогика, те да окажат допълнителна подкрепа на тези деца. Всичко това ще бъде безплатно. В Регионалния център е разкрит телефон, който е посочен на сайта на РУО, на който 8 часа в 5-те дни на работната седмица дежурят психолози“, допълни Илиева. За децата, които не владеят български език ще бъде осигурено допълнително обучение в детските градини и училищата.
Украинските родители, които още нямат статут, могат да подадат заявления и да запишат децата си в Центъра за подкрепа на личностното развитие към Община Бургас. След това ще бъдат образувани групи тип занимални за училище или за детска градина.
„Тази дейност се обезпечава чрез средства от дарители. През деня е добре децата да имат занятия, занимания по различни интереси –изобразително изкуство, музика и т.н. Ние ще направим групи в зависимост от местоживеенето. Една ще има в „Сарафово“, защото там има вече 20 деца, които са заявили да ползват такава занималня. В ж.к. „Меден рудник“ също ще има, защото там е и Кризисният център. Само там има 20 деца. 4 деца има отделно от Централна градска част, но те непрекъснато се увеличават“, обясни зам.-кметът Йорданка Ананиева.
В Центъра за децата ще бъде осигурена и психологическа подкрепа. Освен педагози, с тях ще работят и доброволци от украинските граждани. Ще бъдат организирани и курсове по български език и литература. „Имаме нужда от доброволци, така че всеки който желае и има педагогическа правоспособност, може да се включи и да помогнем за обучението на тези деца“, допълни зам.-кметът.
Очаква се курсовете по български език в Центъра за личностно развитие да започнат от следващата седмица. Необходимо е родителите на децата да удостоверят, че те пребивават на някакъв и са регистрирани официално на адрес в Бургас.
Министерството на образованието и науката предлага специалността „Медицинска сестра“ да бъде включена като нова защитена специалност от професионално направление „Здравни грижи“. Така тя ще бъде освободена от такси за обучение. Предложението е публикувано за обществено обсъждане. Мярката е насочена към преодоляване на проблема с недостига на..
Неучебен е денят в няколко общини в Бургаска област. Причината е усложнената метеорологична обстановка. Днес и утре са неучебни за всички училища и детски градини на територията на община Поморие , с изключение на тези в общинския център и Ахелой, където учебният процес ще продължи. Това обяви със своя заповед кметът Иван Алексиев. Целта е..
Центърът за млади таланти в Бургас организира състезание по английски език за ученици в четвърти клас. В рамките на The English Stars Challenge децата ще преминат през четири кръга (лексика, граматика, говорене и слушане с разбиране) насърчаващи техните езикови способности, като най-изявените таланти ще бъдат допълнително поощрени. Благодарение..
Девет талантливи бургаски ученици са наградени за своите образователни постижения от фондация "Пътеки към бъдещето". Заради високите успехи, знания, труд и постоянство през годините, те ще получават стипендия в размер на 500 лева всеки месец в продължение на една календарна година. Отличените са Виктория Емануел Степанян, 10 Г клас, ППМГ..
Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и Национално външно оценяване по математика в 4 и 7 клас. Платформата е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин, разказват създателите й. Кои са те как..
В Бургаска област за следващата учебна година се предвиждат 149 паралелки след 7 клас, с 8 по-малко от миналата година . В тях ще могат да продължат обучението си 3 799 ученици, които са с близо 200 по-малко в сравнение с година назад. Запазва се тенденцията към увеличаване на STEM профилите и професиите, показва приетия план-прием за учебната..
Продължава отпадането на ученици в гимназиалния курс в Ямболска област. За следващата учебна година се предвиждат 44 паралелките за осмокласници, броят на децата остава почти без промяна, стана ясно по време на обсъждането държавния план-прием за учебната 2025 – 2026 година. За следващата учебна година от просветното министерство са отпуснали..
Министерството на образованието и науката предлага специалността „Медицинска сестра“ да бъде включена като нова защитена специалност от професионално..