"Първи април е ден на шегата, но аз винаги съм го посрещала със свито сърце, защото през 1966 година това беше денят, в който баща ми почина. В къщи се звънна и съобщиха новината. Който е губил близък или родител в ранна възраст знае, че това е стигма, която остава за цял живот. И те не може да бъде с нищо компенсирана, нито със семейство, нито с деца, нито с книги, писане или кариера. Първородният грях се отпечатва върху всеки едни от нас по различен начин и това е нашият кръст, който носим през целия си живот. " Това сподели в Бургас Теодора Димова. Дъщерята на писателя Димитър Димов гостува в морския град по покана на Регионалната библиотека "Пейо Яворов" за среща с читатели. Повод е навършването на 1 година от преместването на културната институция в новата сграда на улица "Св. св. Кирил и Методий".
Димова е на 6 години, когато Димитър Димов като председател на Съюза на българските писатели е изпратен на международна среща в Букурещ, където умира от масиран инфаркт и инсулт. Дъщеря му е категорична:
"Скандалът около романът "Тютюн" е това, което вътрешно го е изяждало и съсипвало. Той е бил на 41-42 години, когато излиза романът и след "Тютюн" не е написал нищо друго, освен трите си пиеси, т.е той в най-плодотворната за един писател възраст между 40 и 56 г. той не е успял да посегне към романа-толкова е бил смазан от скандала. Стенограмите от тридневното обсъждане са издадени многократно и когато днес ги четем, виждаме забележките, които са отправени, масираната атака на почти всички негови колеги към романа, която е идеологизирана. В най-тъмните сталинистки времена 1952 година това са били реални заплахи за живота му. Най-уродливият вид на една тоталитарна система."
В Бургас Димова посети плочата на писателя на улица "Хан Аспарух" 36, където писателят е работил като микробиолог в Областната ветеринарно-бактериологична станция. Днес там се помещава службата на Агенцията по храните, а на сградата има паметен знак, който напомня, че житейският път на голямото име в българската литература е минал оттук. В морския град през 1938 г. Димов довършва замисленият още в студентството му роман "Поручик Бенц".
В публиката бяха читатели на библиотеката, почитатели на творчеството на Теодора Димова и ученици от бургаски гимназии. Разказът на Димова за това как са създадени романите "Майките", "Поразените", "Ариадна" се превърна в разговор за писането като начин на живот и инструмент за въздействие върху обществото, когато то загърбва хуманизма и избира агресията. Димова говори и за тревогата от войната в Украйна и българската позиция. Сподели и темата на новия си роман.
Репортаж от събитието ще чуете в сутрешния блок на БНР-Бургас в понеделник.
Художничка Александра Радева, възпитаничка на Общински детски комплекс – Несебър, завоюва сребърно отличие н а Световния конкурс за детска рисунка 2024, организиран от Фондация „Малък Зограф". Отличието й е в раздел „Чудесата на природата в моята страна“. Александра впечатли журито с картина, изобразяваща един от символите на града ни –..
Русенският театър "Сава Огнянов" представя на бургаска сцена постановката „Образцов дом №6“. Спектакълът е авторски на Орлин Дяков. Сценография и костюми Виолета Радкова, музика Пламен Мирчев- Мирона. Сюжетът разказва за двама млади, които се обичат и искат да се оженят, но той трябва до поиска ръката на момичето от бащата. Така те влизат в..
Представянето на втората триезична стихосбирка на д-р Ваня Савова "Existentia" ще се състои днес от 17:30 часа в Дома на писателя в Бургас. Д-р Ваня Савова е семеен лекар в град Сунгурларе, родния й град. Тази година бе удостоена с титлата почетен гражданин на Сунгурларе за своята професионална, творческа и обществена дейност. Автор е на още една..
Българският пианист проф. Людмил Ангелов гостува със самостоятелен концерт в Бургас днес. Концертът ще бъде в залата на Областна управа. Почитателите на класическата музика ще могат да чуят произведения на композиторите Йохан Себастиан Бах, Феручо Бузони, Ференц Лист, Фредерик Шопен и други. Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва..
Изложбата "Докосване" на художника Стефан Стайков ще бъде открита днес, 28 ноември в Бургас. Художникът ще представи 31 свои творби, които са пейзажни платна рисувани с пастел. Те носят усещане за спокойствие, уединение и същевременно връзка с нещо по-голямо и живо. Стайков е от Сливен, човек с интересна биография в областта на..
Представлението "Любовта като стока" на Драматичния театър "Гео Милев" в Стара Загора гостува днес, 28 ноември в Бургас. Режисьорът Дамян Тенев дава свой прочит на пиесата "Добрият човек от Сечуан" от Бертолт Брехт. Той е сред най-значимите поети и драматурзи на ХХ век, а това е една от най-известните му творби и е пример за т. нар. епичен театър...
Изложба на бургаски ученици, посветена на темата море и духа на Бургас е подредена в сградата на Регионалното управление на образованието. Т емата й е "Никулден - празник на град Бургас." Експозицията съдържа 17 творби на ученици от школите по изобразително изкуство, с преподаватели Денислав Белчев, Христо Христов и Пепа Ангелова. Младите..
Петото издание на „Бургас танцува“ ще събере над 20 балетни и танцови състави. Събитието ще се проведе на 30 ноември, от 18:00 ч., в бургаската опера и..
Премиерата на спектакъла „Пепеляшка“ е тази вечер в Държавен куклен театър - Бургас. Класическата приказка по Шарл Перо ще оживее на сцената..
С концерт, под надслов „Бургас завинаги в сърцето“, Владимир Спасов и Мария Чернаева от дует „Бургас“ ще отбележат своите 40 години на сцената. Заедно с..