Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди туристическия сезон:

Несебърлии искат мерки срещу нашествието на гларусите

Ограничаването на достъпа на птиците до контейнерите и сметищата ще има ефект, посочват експертите

| обновено на 14.04.22 в 10:39

Несебърлии обявиха война на гларусите преди туристическия сезон. Те твърдят, че има свръхпопулация на крайбрежната птица. 

„Проблемът е голям. Възрастни хора от Несебър казват, че не помнят такова чудо. Ровят се в кофи за боклук, ако се разхождате вечер около кофите са боклуци, вадени от гларуси, късат чувалите, които изхвърлят домакинствата и заведенията. И се стига дори до нападения над хора, които ходят с храна в ръцете си. Пред мен се е случвало 4-5 пъти. Дори кацат в чиниите на хората по ресторантите. Но най-лошото е, че държава, община и граждани не правят нищо по въпроса“, алармира Валентин Заяков от Обществен съвет- Несебър.

Заяков инициира анкета с вариантите за справяне с проблема. Сред посочените са да се вземат яйцата на гларусите, каквото практика има и до момента, химическа кастрация, каквото се прави в Италия и дори ловен отстрел. Ще се търси и съдействието на Община Несебър. 

Не може да се говори за свръх популация на гларусите. Основната причина за присъствието им е наличието на достатъчно количество и достъпна храна. Това заяви пред БНР-Бургас Спас Узунов от Българската фондация „Биоразнообразие“. Коментарът е по повод инициативата на несебърлии да се търси решение на нашествието на крайбрежната птица:

„Предложенията им биха имали само кратковременен ефект. Инвазивните методи няма да помогнат. Например, взимането на яйцата ще ги принуди да снасят. Те могат да направят по няколко поколения в годината. Ако няма яйца в гнездото, те ще снесат нови. Химическата кастрация е много скъпа. Освен това всички тези методи въздействат на индивидуално ниво, върху отделните птици.“

Трябва да се елиминират причините гларусите да присъстват в нашето ежедневие с намаляването на възможностите за гнездене на тези птици, смята експертът.  Като добър пример Узунов посочи Община Бургас, която е предприела мерки за управление на отпадъците и е ограничила достъпа да контейнерите. Редовното почистване също е много важно. Следващата стъпка е работата за ограничаване и обезопасяване на достъпа на птиците до депата за отпадъци извън градовете. Те там се хранят постоянно и мигрират между сметищата и градовете.

Решението на този въпрос е комплексно и то трябва да бъде ангажимент на много институции като Областна управа, РИОСВ, общините, НПО-та, университетите, които могат да предложат ефективни мерки, посочи още Узунов. По думите му видът е проблемен за туризма по цялото Средиземноморието.

Повече чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инвеститор поиска увеличение на дебита на минерална вода

Поискано от инвеститор увеличение на дебит от минерална вода, в обект, който е в Бургаските минерални бани, предизвика дебати в Комисията по околна среда в Общинския съвет. Според съветници това може да повлияе на общия ресурс от минералните източници.  Цената за 1 кубик минерална вода, която плаща дружеството изградило къща за гости, с басейн..

обновено на 23.04.25 в 17:00

Родни изби с отличия в конкуренция с над 1000 мостри от 26 държави

Рекордните 20 медала - 3 златни и 17 сребърни получиха български вина от сорта Совиньон блан на престижното световно състезание Concours Mondial de Bruxelles (CMB), което се проведе от 11 до 13 април в Бургас.  Отличията са спечелени в конкуренция между над 1000 мостри от 26 държави, оценени от 60-членно международно жури. Дегустациите се извършваха..

публикувано на 23.04.25 в 10:52

Жители на села в община Средец: Не искаме соларен парк

Жители на Дюлево, Дебелт, Светлина и Суходол отново призоваха Общинския съвет в Средец да не е пасивен и да застане зад исканията им против изграждането на соларен парк до селищата им.  Сдружение "За чиста природа - Дюлево": Отменете решението за соларен парк   Протест срещу изграждането на фотоволтаичен парк в Дюлево  "Това ще убие..

публикувано на 23.04.25 в 10:00

Царево с приз за дестинация за ваканционни имоти

Царево получи приз за дестинация за ваканционни имоти у нас за 2025 година. Наградата прие кметът Марин Киров на  специална церемония на Българските туристически награди в София. Наградите се връчват от списание “Гранд хотели” в партньорство с Министерство на туризма по време на конференцията “Българските дестинации за българските туристи”, на..

обновено на 23.04.25 в 08:50

Премиерът е в Бургас за церемония след изграждането на дълбоководно корабно място на пристанище Запад

Премиерът Росен Желязков е на посещение в Бургас. Той ще присъства на официална церемония по повод приключването на проекта "REBIRTH28" за изграждането на ново дълбоководно корабно място на пристанище "Запад". Целта на проекта е терминал "Запад" да стане достъпен за големи кораби и контейнеровози с газене до 15 метра. С близо 180 млн. евро..

публикувано на 23.04.25 в 08:26

Близо 30 милиона лева е проектобюджетът на община Сунгурларе за 2025 година

Близо 30 милиона лева е финансовата рамка на проектобюджета на община Сунгурларе за тази година. Средствата са приблизително толкова, колкото са били и миналата 2024, обясни за БНР Бургас кметът Димитър Гавазов. Бързо след като обявиха националния бюджет, сглобихме и общинския, уточни той. В строителната програма основно е заложено..

обновено на 22.04.25 в 18:13

Малко над 56 млн. лева е приходната част на бюджета на Поморие

56 430 852 е приходната част на бюджета на община Поморие, който кмета Иван Алексиев представи. 31.5 млн. лв. ще получи общината от държавата. От тях 130 хил. са предвидени за зимно почистване, капиталовите разходи са 1.6 млн. лв . 25 млн. лв са собствените приходи на общината."Това е бюджет, в който сме залегнали всички сфери на обществения живот...

публикувано на 22.04.25 в 14:09