Между 20 и 50 медицински сестри може да се обучават годишно при нас, посочи в интервю за БНР-Бургас собственикът на една от бургаските болници Семир Абумелих. Идеята, която той предлага е да разкрие частна структура, в която да се предлага теория и практика за сестри и рентгенови лаборанти. Към момента, недостигът на сестри е огромен, те се шест пъти под необходимото, каза той:
„Това означава, че ние, след 20 години, ще имаме тотален колапс в българската здравна система и то – ако не си увеличаваме капацитетите, не отваряме нови кабинети, болници, рехабилитационни центрове, старчески домове… Т.е. – не се открива нито едно ново работно място и след 20 г. ще пропадне цялата здравна система, няма да имаме български медицински сестри. Най-вероятно ще имаме индийки, индонезийки… Нито искам пари, нито искам финансиране. Правилата за обучение са правилата на министерството; изпитите са държавните изпити. Аз я строя в момента базата, след шест месеца ще е готова“, коментира Абумелих.
От другите бургаски болници също ще се възползват от подготвени кадри, ако никой не ми пречи, за да реализираме тази идея, посочи Семир Абумелих.
Обучението на медицинските сестри се провежда във факултети или филиали на висши училища, отговориха от Министерството на образованието и науката след поставени от нас въпроси. За рентгеновите лаборанти това е предвидено в колеж, най-често в структурата на медицинските университети. Обучението по специалности от регулираните професии се извършва съобразно съответните специфични държавни изисквания за подготовката на съответния вид кадри, посочват от ведомството.
Къде това да се случва беше определено с Националната карта на висшето образование, приета от Министерския съвет. Тя определя профилната и териториалната структура на висшето образование по професионални направления и специалности от регулираните професии в съответствие със социално-икономическото развитие и потребностите на пазара на труда, посочват от МОН. В Бургас това се прави в университета „Проф. д-р Асен латаров“, в чиято структура има факултет „Медицина“ и факултет „Обществено здраве и здравни грижи“, както и Медицински колеж. В университета се подготвят студенти по специалностите „Лекарски асистент“, „Медицинска сестра“, „Акушерка“ и „Рехабилитатор“. От държавното ведомство поясняват, че може да се допусне откриване на факултет, департамент или филиал за подготовка на студенти именно в тези висши учебни заведения. Задължителни фактори в случая са положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация, както и решение на Народното събрание. Дори и за частно висше училище е необходим акт на парламента, по предложение на Министерския съвет.
Бургаският депутат от „Демократична България“ Ивайло Мирчев отговори на наше запитване, че нужда от сестри има, недостигът е сериозен, но проблемът не се корени в обучението в университетите. Това трябва да се случва в сертифицирани учебни заведения, където, според него, има недостатъчно желаещи. Той посочва, че проблемът няма да се реши със създаване на нови места за обучение, а с мотивиране на кандидати чрез по-добър кариерен хоризонт. Мирчев посочва, че при направен анализ на въздействието, който показва необходимостта и неотложността на нови учебни заведения, би съдействал. Като възможност за справянето с недостига на сестри, той пояснява, че трябва тази професия да стане по атрактивна. В момента заплащането е ниско, а отговорностите и трудностите са изключително високи, добави Мирчев.
Против подобна частна инициатива пък е неговият колега от „Възраждане“ Цончо Ганев. Той посочва, че няма нужда от нови учебни заведения, било то и в болници. Базите за обучението са достатъчно, смята Ганев и коментира, че вижда личен интерес зад подобна идея. Той също посочва като механизъм за справяне с проблема адекватно заплащане и добри условия на труд. Само така ще задържим младите кадри в България, в противен случай се превръщаме в "донор" на обучени медицински специалисти за чужбина, посочва Цончо Ганев.
Подкрепям инициативата да се обучават медицински сестри директно в болничните заведения. Така коментира идеята депутатът от ГЕРБ Жечо Станков. Съдействал съм административно и ще продължа да го правя, посочи Станков:
„И моята задача е, буквално, трябваше да се свържа с правилните институции в София, да подам и контактите, които биха могли да превърнат една такава страхотна инициатива в реалност на територията на болницата на Абумелих, а защо не – и на територията на цялата страна в последствие“, коментира депутатът.
Към момента няма законова пречка, тъй като мораториумът за разкриване на нови висши учебни заведения или филиали, не е в сила, поясни Жечо Станков.
Отново неприятна миризма на нефтопродукти се усеща в Бургас. Към 13.10 миришеше силно в района на Морската градина, центъра и к-с"Възраждане", сигнализираха слушатели. Неотдавна бе установено, че причината за миризмата е претоварване на танкери. Затова бе издадена заповед това да става почти на 40 км навътре в морето. Според директора на "Морска..
До един месец ще приключи проверката по случая със смъртта на 11 - месечното бебе от Поморие. Това заявиха от Регионалната здравна инспекция в Бургас. В момента се очакват представители от агенцията по медицински надзор, които ще се включат в проверяващия екип. Здравният министър разпореди проверка за смъртта на 11-месечното бебе от Поморие..
11-месечно момченце от Поморие е починало в бургаската областна болница. Детето е постъпило на 19 юли в тежко състояние, потвърдиха от УМБАЛ Бургас. Настанено е в отделението по реанимация. Въпреки усилията на лекарите то е издъхнало два дена по-късно. Преди да се влоши и да постъпи в болница детето е било имунизирано. Назначена..
До 28 юли ще продължи кампанията за безплатно тестване за хепатит В и С в ямболската здравна инспекция. В едно от най- големите предприятия в града служителите и работниците ще имат възможност да се изследват на място. Тестовете са безплатни, анонимни и без предварително записване и могат да се направят между 9 и 16 часа, уточни директорът на..
Бургаските аптеки се притесняват пот превалутирането на реимбурсираните лекарства, които се поемат от НЗОК. Според председателят на регионалния съюз на фармацевтите Любима Бургазлиева трябва в позитивния лекарствен списък на касата да се добави графа за цени в евро, а не фармацевтите да преизчисляват. "Цените са публикувани в позитивния..
Лидерът на КОД и съпредседател на десен съюз Синя България д-р Петър Москов е в Бургас, за да обсъди с представители на здравните заведения мерки за качествена и професионална дългосрочна грижа за възрастните хора с медицински потребности. Според д-р Москов решението е болниците да поемат тази грижа, а за целта не са нужни допълни средства в бюджета,..
От днес започва информационна кампания и безплатно тестване за хепатит В и С в цялата страна, съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), организатор на инициативата. Кампанията и изследването, които са организирани по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли, ще се осъществяват чрез регионалните здравни инспекции. В..