Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След анекса на Националния рамков договор:

Болници изчисляват нови приходи и ще могат ли да вдигат заплати



До две седмици Университетската многопрофилна болница в Бургас ще е готова с разчети с колко ще са увеличени приходите и ще може ли и с колко да вдигнат заплатите на медиците. Според подписания анекс на Националния рамков договор между здравната каса и лекарския съюз средно с 25% се увеличават цените по клиничните пътеки. С толкова се предвижда да е средното повишение и на заплатите на работещите в болниците.

 „Трябваше да знаем точно коя клинична пътека с колко се увеличава, защото нито една болница в България не работи по целия обем клинични пътеки. Всяка болница работи по определени пътеки, по които има сключени договори. А различните клинични пътеки са увеличени с различен процент.  Автоматично увеличение на нещо не означава  автоматично приходи. Ние сме търговски дружества, на нас ни казват нашият продукт ще бъде увеличен, но въпросът е колко ще се купува този продукт“, коментира изп. директор на УМБАЛ Бургас д-р Бойко Миразчийски.

В разчетите ще се вземат предвид и повишените разходи. Драстично е  увеличението на цените на лекарствата, консумативите, тока и др.  

В момента средната брутна заплата на лекарите в многопрофилната болница е 2 600 лв, а на специалистите по здравни грижи – 1600 лв.

Белодробната болница в Бургас също не е наясно с новия приход от здравната каса, след сключване на анекса на Националния рамков договор между фонда и лекарския съюз. На този етап управителят д-р Евелина Трошанова не може да фиксира с колко ще се увеличат заплатите на персонала там.

До какво да ги увеличавам като не знам какъв е финансовия ресурс, който трябва да разпределям. Те пишат средно 25% увеличение на клиничните пътеки, значи те могат да бъдат увеличени 50%, другите могат изобщо да не бъдат увеличени. Наскоро ни дадоха един нов анекс, до края на месеца ни вдигнаха със 7% правото да работим, защото имаме регулативен стандарт. Вие знаете, че ние повече от определена сума не можем да лекуваме. Нас ни глобява касата, тоест не ни ги заплаща“.

Според д-р Трошанова новите цени на пътеките няма да имат такова голямо значение, ако отново има лимити по тях.

Повече чуйте в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Недостиг на джипита и медицински сестри отчитат в Бургас

По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник.  Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..

публикувано на 07.04.25 в 16:00

Бургас отличи медици за работата им с деца по повод Световния ден на здравето

В Бургас бяха отличени лекари и медицински специалисти, работещи по общинските програми, насочени към детското здраве. Поводът е Световният ден на здравето и здравния работник.  Ресорният зам.-кмет Михаил Ненов подчерта при откриването на церемонията, че всеки един от наградените е допринесъл по един или друг начин да се реализират..

публикувано на 07.04.25 в 14:01

Отличават бургаски медици, работещи по общински програми за превенция на детското здраве

По повод Световния ден на здравето и здравния работник, който отбелязваме днес, ще бъдат отличени изявени медицински специалисти, които работят по общинските програми в Бургас, свързани с превенция на детското здраве.  Събитието ще започне в 12:30 часа в залата на Центъра за съвременно изкуство и библиотека, посочват от общината.  Деца от музикалните..

публикувано на 07.04.25 в 10:40

Само трима са общопрактикуващите лекари в община Болярово

Само трима са общопрактикуващите лекари в 20-те населени места на община Болярово, а стоматолозите са двама, посочват от администрацията.  На 7 април се отбелязва Международния ден на здравето. В навечерието му медицинските специалисти в крайграничната община засадиха бреза - символ на любовта към живота.  Брезата беше  засадена във вече..

публикувано на 07.04.25 в 08:10

Забраниха детски великденски обеци заради здравни рискове

Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците и..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

Д-р Радка Замова е тазгодишният носител на наградата "Хипократ" в Ямбол

Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..

публикувано на 04.04.25 в 11:00

Болницата в Сливен спешно търси кръводарители група 0(-) отрицателна

МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение.  Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..

публикувано на 03.04.25 в 12:36