Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Лалов с юбилейна експозиция специално за градската галерия в Бургас

Част от мащабните платна са рисувани край морето, изложбата е озаглавена "Тя и никоя друга"


Мащабен, свободен, летящ-такъв виждаме художникът Михаил Лалов, който открива тази вечер от 18 часа изложба в градската галерия „Петко Задгорски”. Своя свят, избухнал в цвят и настроение, ни разкрива Лалов в поредицата изложби "Тя и никоя друга“, които през настоящата година представя във водещи галерии в страната. Така авторът отбелязва 40 години от своя професионален път в годината, в която чества и личен юбилей:

„За всяка от галериите представям различни творби, които съм правил през последните години. Не правя ретроспекции на своя творчески път. Искам да покажа на възможно най-много публики последните си работи. Картините, които съм работил в Китен, тук сами си идват на място, допълвани, развивани. Мислено е за тази галерия, а да овладееш големия формат се иска майсторлък.“


Край морето е родено и едно от платната акцент в експозицията-авторска интерпретация на класическите образи на Дон Кихот и Санчо Панса. Художникът посочва:

„Доста време работех по нея-маниерът, който трябваше да хвана е точно това дране на мъката, която се получава между двамата, това търсене на нещо хубаво, на нещо весело и добро, затова и начина на пипане е малко по-различен от този при другите ми картини. “

Сред картините има и голямо платно, вдъхновено от река Ропотамо и творчеството на Моне.

И отговорът на въпроса кое я „Тя“: „Тя е картината, цвят, щрих, емоция, дори музиката, която слушам, когато работя в ателието. Тя е животът, любовта и семейството.Тя е вечната муза и вечното изкуство.Тя е търсенето, откритието, началото на платното, дори подписът под него, с което гарантираш, че това си ти и светът, който е създаден, за да бъде открит по един различен начин.

За юбилея Михаил Лалов подготвя два албума живопис и рисунки.


Михаил Лалов е роден в гр. София. От 1968 г. до 1972 г. учи в Националното Художествено училище, а от 1974 г. до 1979 г. следва в Националната Художествена академия. През 1979 г. е художник на кино – центъра в Бояна. В периода 1979 г. – 1983 г. е сценограф на Драматичен театър-Монтана. От 1984 г. до 1987 г. е художник-декоратор на театри в  Плевен, Добрич, Разград, Ловеч и Габрово. През 1991 г. е приет за член на Съюза на българските художници. Той е реализирал десетки самостоятелни изложби в България, Франция, Германия, Кипър. Негови картини са притежание на Националната Художествена Галерия, Софийската Градска Галерия, на частни колекции в страната и чужбина.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...

публикувано на 17.07.25 в 15:07