Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Делфини мигрират у нас заради войната в Украйна (обновена)

| обновено на 17.05.22 в 14:04
Снимка: БНР - Бургас

Военните действия в Украйна, които се провеждат и в акваторията на Черно море, са основна причина за промяна в обитаваните от делфините райони. Това констатират еколози от България, Румъния и Турция, които установяват зачестяване на случаите на дезориентирани делфини в близост до бреговете, обясни Димитър Попов от "Зелени Балкани". Той посочи, че изместването на обитанията им се наблюдава от север на юг.

"Още през февруари колегите от Турция алармираха за завишена смъртност на обикновени делфини в резултат на заплитане в рибарските мрежи. Установи се, че основният проблем е увеличената плътност на популацията в нетипичен сезон, което свързахме с началото на военните действия и увеличеното шумово замърсяване", заяви Попов.

Той припомни, че морските бозайници са изключително зависими от своят слух, който е основното им средство за ориентиране в морска среда. Усещането за загубата на ориентация при делфините екологът сравни със заслепяването при човека.

 "Те имат ехолокационен орган, с който си създават представа за това, което ги заобикаля, както и търсят своята плячка – рибата. Войната увеличава шумовото замърсяване в северната акватория на Черно море, което е едно от приоритетните местообитания за китоподобни. Влошените условия на средата чрез увеличеното шумово замърсяване водят до невъзможност да намират своята плячка, което води до изместването им в по-спокойни райони – по-южните части на Черно море. Не е изключено да има случаи на акустична травма, в резултат на това зачестило шумово замърсяване, а оттам - да срещаме по-често дезориентирани делфини по Черноморието", обясни екологът.

Той подчерта, че най-правилната реакция, ако станем свидетели на бедстващ делфин край брега на морето, е да се обадим на телефон 112 и да изчакаме компетентните органи. 

"Важно е делфините да се държат на повърхността, за да могат да взимат въздух, но опитите за връщането им обратно в дълбочините на морето не е най-правилното решение", добави той. 

4 сигнала за бедстващи делфини са получени в екоинспекцията в Бургас от началото на годината. Оттам отчитат известно увеличение, тъй като повечето обаждания са за вече починали. Ако граждани забележат бедстващ делфин във водата, трябва да ни сигнализират и да изчакат наш екип, посочи Милена Ярмова от РИОСВ и добави:

"Ако, обаче, животното е заседнало в плитчините, в пясъка край морето и е на пряка слънчева светлина, до идването на експерт, който ще даде указания, те могат да помогнат, като осигурят сянка, с чадър или платнище. Също така, кожата на делфина трябва периодично да се омокря, тъй като делфините имат много фина кожа и при изсъхването се напуква и се образуват рани. Това може да стане с намокрена кърпа, с намокрено одеало. Даже и с подръчни материали – морски водорасли, мокри, с които може да се покрие тялото, за да не изсъхва на слънцето", поясни експертът.

Хората трябва да внимават да не попадне вода в дихателния отвор на животното, който е на главата, посочи Милена Ярмова. Гражданите да не се струпват около делфина, добави тя.

Сигнал до 112 или до екоинспекцията, ако гражданите видят бедстващ делфин. Институциите също се свързват с нас, да окажем съдействие, поясни Йордан Раев от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури. Той добави, че причините за смъртността и излизането им на сушата, може да са от различен характер:

"И в качеството си на учен, като докторант на Института по океанология, много са причините. Има естествена смърт, преди 2-3 години имаше една епидемия, при която се оказа, че са болни от шарка, от варицела. Предполагам, че и тези военни действия, силните детонации също оказват влияние на делфините. Те със силно развити сонари", коментира той.

Риболовната дейност също е причина за смъртността, добави Йордан Раев и поясни, че през годините са правили информационни кампании за тази цел сред рибарите.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30

Ресторантьорите с национална среща за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид..

публикувано на 13.02.25 в 08:45

Очаква се през април целият к-с "Възраждане" в Бургас да стане синя зона

Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт"  Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..

обновено на 12.02.25 в 15:30

Министърът на туризма се срещна с представители на Националния борд по туризъм

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..

публикувано на 11.02.25 в 17:00