15 доброволци от Бургас и региона бяха отличени в Световния ден на кръводарителя. Те получиха благодарствени грамоти за принос в популяризирането на доброволното и безвъзмездно кръводаряване.
„Точно това е смисълът на тези 15 наградени човека – да популяризираме, че кръводаряването е единственият начин, чрез който можем да се помогне на човека. Това е един хуманен акт и самите дарители се явяват като мотиватори на свои близки и приятели, да насърчават този процес на кръводаряване“, каза директорът на БЧК Бургас Виолета Радева.
Ива Кусева от Поморие е сред младите и нови кръводарители. За последната година е дарила 4 пъти кръв. След прекаран ковид започва да дарява, за извличане на плазма за лечение на болни от вируса.
„Оттогава реших винаги, когато мога да дарявам кръв. Чувствам удовлетворение и гордост, че съм помогнала, дори на непознати. В началото не дарявах от някакво притеснение, страх, но видях, че няма абсолютно нищо страшно. Дори се чувствам по-добре физически", каза поморийката и призова повече хора да се включат.
Сред наградените бяха кметът на Созопол Тихомир Янакиев, зам. областния управител Пламен Янев, финансовият директор на болница Вержиния Иванова, общественици, както и украинци, включили се в акцията по кръводаряване на Цветница. Наградата от тяхно име прие Александра Якимчук.
На прага на летния туристически сезон в Бургас липсват запаси на кръв от групите нула плюс и нула минус, стана ясно след церемонията.
„Във всеки един ден и ситуация нещата се променят. Една катастрофа коренно променя баланса на това, което е налично. Имаме едно много добро депо от всякакви кръвни групи, но ни е трудно с нулевата кръвна група, не защото имаме конкретни тежки случаи, а защото се получи период, в който огромна част от болните са нула положителна“, посочи началникът на Отделението по трансфузионна хематология д-р Людмила Желязкова.
Тя увери, че здравното заведение успява да балансира между спешните и плановите операции, така че да се обслужват и двата типа болни.
Желаещите да дарят кръв в УМБАЛ Бургас през изминалата 2021 г. са били 9649 души. От тях до даряване са достигнали 7753-ма. Чувствително преобладават мъжете - 6144 срещу 1609 жени, но във възрастовата група над 55 жените започват да доминират. Близо 3200 души са дарили за първи път. Редовни кръводарители, които идват няколко пъти годишно, са 57 души. 407 са дарителите под 20 г., а 81 - над 60 г. За цялата година са дарени близо 4000 литра кръв, която е изцяло оползотворена за пациенти на бургаските болници.
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..