30 % от сушата и 30 % от морето трябва да са защитени до 2030 г. Това посочи зам.-министъра на околната среда Тома Белев. Той поясни, че тази мярка е заложена в „Зеления пакт“ на Европейския съюз. „10 % от сушата и 10 % от морето трябва да са строго защитени до 2030 г. и страните членки трябва да предприемат всички мерки, за да го направят. Морето е публична собственост, то е на всички нас. Трябва да има място за всеки. Морето е достатъчно голямо, има достатъчно територии за джетове, лодки, плажове. Ще има територии, които не са с джетове, лодки, плажове. Нямаме територии, които са разрешени за стопански риболов тук по Закон“, поясни той.
Предложението на Сдружението е част от залива на Корал с дължина 700 м. и ширина около 400 м. в морето, да бъде обявена за защитена морска територия. Причина е влошаването на екологичното разнообразие. Територията е избрана по специфични морфологични особености, посочи Асен Йорданов от „Да запазим Корал“. „Да се забрани бракониерският лов, траленето с промишлени средства, пускането на тръби за мръсна и фекална канализация, извършването на едър стопански риболов с всякакви средства – хвърляне на бомби, което е практика за съжаление, хвърляне на химически вещества. В предложението се включва забрана и на търговска дейност, нерегламентираното надпреварване с джетове, моторни лодки“, обясни той.
Всички тези неща са забранени и сега, но е добре да се упоменат и в Регламента на защитната зона, тъй като законите подлежат на някаква промяна, поясни Йорданов. Сред точките е и забрана за добиване на полезни изкопаеми в този залив, отдаване на концесия от площта на морето за тази дейност.
Нашето предложение не включва толкова сурови режими, каквито се дискутират на комисията, допълни Атанас Русев. „По този начин се създава изкуствено напрежение, ще започнат да ни нападат рибарите. Всъщност Морска администрация им забранява в момента риболова и всичко. В нашето предложение сме включили моторна лодка, която е с определени параметри. Това се отхвърли и на практика в момента Морска администрация направи така, че абсолютно всичко да е забранено, включително и с кану не можете да минете от там“, допълни той.
Принципът на прозрачността е нарушен, трябваше да има широка дискусия, посочи кметът на Царево Георги Лапчев. „Коментираме територия, която се създава, на която реално й се сменя режимът. Може процедурата да е спазена, но хората,които пряко ги касае, ще научат от медиите. Жалко, че хората, които живеем там не го знаем предварително, не сме предварително подготвени с евентуалните идеи, за да можем да ги изкоментираме“, допълни той.
Предстои решението на Комисията да бъде изпратено до министъра на околната среда и водите. След това в неговите правомощия е да вземе решение кои от точките да останат или да бъдат променени. Комисията одобри 6 от 10-те точки от предложението. Отпаднат точките, свързани със забраната за увреждане на естествената подводна флора и фауна, риболов чрез мрежи, взривове, тралове и др. отровни вещества; уловът на миди и рапани с тегло по-голямо от 5 кг. за денонощие, както и извършването на търговска дейност.
Община Болярово започва финансовата година с намаляване на разходите и спазване на добра бюджетна дисциплина. Трудно се работи без приет бюджет, поясни кметът Христо Христов. Той е разпоредил контакт със стари длъжници и събиране на стари данъчните задължения. „Има такива от земеделците, които в края на годината получиха пари. Имаме тяхното..
Започват кукерските игри в Ямболска област. По традиция началото на обредните танци е в село Джинот, община Стралджа. Кулминацията на кукерските игри в региона е на фестивала Кукерландия. Днес и утре група от близо 50 кукери ще обикаля къщите в селото, ще нарича за здраве и берекет, за мирна и плодородна година, обяснява кметът на селото Митко..
На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа. Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний. Според народното поверие двамата..
За пореден четвърти път се проведе протест за запазване целостта на Природен парк „Сините камъни“, чрез спиране на процедурата за изваждането на 12 декара в района долна станция на лифта и обявяване за нищожно решението на Общинския съвет за създаване на селищни образувания на площ от над 700 декара в местностите „Карандила“ и „Даулите“. При..
12 са отворените оферти в обществената поръчка за избор на изпълнител за изработването на разширен идеен проект с пълни инженерно-геоложки проучвания и проект на ПУП – парцеларен план за модернизацията на близо 69 км от път I-9 Бургас – ГКПП „Малко Търново“. Срокът за изпълнение на поръчката е 240 календарни дни, а средствата са от републиканския..
Концертът започва от 18 часа, а преди това – от 15 часа, в НХК ще има и благотворителен базар, в който ще се включат деца с изработени картички и сувенири. Чуйте повече в звуковите файлове: Ако искате и вие да дарите, можете да го направите тук: IBAN (BGN): BG32UBBS80021074421540 SWIFT код: UBBSBGSF Банка: Обединена Българска..
Пореден протест срещу изваждането на 12 декара от Природен парк "Сините камъни" и отделянето на над 700 декара за изграждане на селищни образувания в местностите „Карандила“ и „Даулите“, ще се състои в Сливен. Протестът е насрочен за 17 часа пред дирекцията на парка. Протестът ще се проведе под надслов „Спаси природен парк Сините камъни“. От..
Изминалата 2024 година е изравнена по брой жалби с 2023 година подадени към бургаския общински посредник Тодор Стамболиев. Разликата е 45 сигнала,..
Масово домакинствата на парно в Бургас подменят старите си водомери с уреди с дистанционен отчет. Срокът за монтирането им е до 1 януари 2027..
На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът..