30 % от сушата и 30 % от морето трябва да са защитени до 2030 г. Това посочи зам.-министъра на околната среда Тома Белев. Той поясни, че тази мярка е заложена в „Зеления пакт“ на Европейския съюз. „10 % от сушата и 10 % от морето трябва да са строго защитени до 2030 г. и страните членки трябва да предприемат всички мерки, за да го направят. Морето е публична собственост, то е на всички нас. Трябва да има място за всеки. Морето е достатъчно голямо, има достатъчно територии за джетове, лодки, плажове. Ще има територии, които не са с джетове, лодки, плажове. Нямаме територии, които са разрешени за стопански риболов тук по Закон“, поясни той.
Предложението на Сдружението е част от залива на Корал с дължина 700 м. и ширина около 400 м. в морето, да бъде обявена за защитена морска територия. Причина е влошаването на екологичното разнообразие. Територията е избрана по специфични морфологични особености, посочи Асен Йорданов от „Да запазим Корал“. „Да се забрани бракониерският лов, траленето с промишлени средства, пускането на тръби за мръсна и фекална канализация, извършването на едър стопански риболов с всякакви средства – хвърляне на бомби, което е практика за съжаление, хвърляне на химически вещества. В предложението се включва забрана и на търговска дейност, нерегламентираното надпреварване с джетове, моторни лодки“, обясни той.
Всички тези неща са забранени и сега, но е добре да се упоменат и в Регламента на защитната зона, тъй като законите подлежат на някаква промяна, поясни Йорданов. Сред точките е и забрана за добиване на полезни изкопаеми в този залив, отдаване на концесия от площта на морето за тази дейност.
Нашето предложение не включва толкова сурови режими, каквито се дискутират на комисията, допълни Атанас Русев. „По този начин се създава изкуствено напрежение, ще започнат да ни нападат рибарите. Всъщност Морска администрация им забранява в момента риболова и всичко. В нашето предложение сме включили моторна лодка, която е с определени параметри. Това се отхвърли и на практика в момента Морска администрация направи така, че абсолютно всичко да е забранено, включително и с кану не можете да минете от там“, допълни той.
Принципът на прозрачността е нарушен, трябваше да има широка дискусия, посочи кметът на Царево Георги Лапчев. „Коментираме територия, която се създава, на която реално й се сменя режимът. Може процедурата да е спазена, но хората,които пряко ги касае, ще научат от медиите. Жалко, че хората, които живеем там не го знаем предварително, не сме предварително подготвени с евентуалните идеи, за да можем да ги изкоментираме“, допълни той.
Предстои решението на Комисията да бъде изпратено до министъра на околната среда и водите. След това в неговите правомощия е да вземе решение кои от точките да останат или да бъдат променени. Комисията одобри 6 от 10-те точки от предложението. Отпаднат точките, свързани със забраната за увреждане на естествената подводна флора и фауна, риболов чрез мрежи, взривове, тралове и др. отровни вещества; уловът на миди и рапани с тегло по-голямо от 5 кг. за денонощие, както и извършването на търговска дейност.
Двете полярни вълчици Аманда и Марая, които обитават зоопарка в Бургас, "излязоха" на индивидуална среща с черния "Ерген", красив мъжки вълк, който живее извън страната. Женските са на 4-годишна възраст и са готови да създадат потомство, съобщиха от бургаски зоокът. Младият мъжкар пристигна специално за тях от европейски зоопарк за краткосрочно..
Община Поморие приема заявления от граждани, които желаят на тротоара пред дома им да бъде засадено дърво, съобщиха от администрацията. Документи се приемат на имейл mayor@pomorie.bg или чрез деловодството на администрацията, като задължително трябва да се посочат адрес и телефонен номер. Експерт на отдел „Озеленяване“ ще прави преценка..
Месопустна Задушница е, една от трите, на които почитаме починалите. Тя предшества Великия пост и утрешните Месни заговезни. Въведена е реорганизация на движението на автомобили в района на Гробищния парк в Бургас. Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк..
Ръст в броя на делата в Районния съд в Бургас – 16 039. От тях 14 020 са свършени, от които със съдебен акт по същество са 11 440 и 2580 са прекратени. От всички свършени в срок до три месеца са 12 546, т.е. 89 %. По 90% от тях съдебните актове са окончателни. Това стана ясно от проведено общо събрание , на което бе представен отчет за дейността..
Информационните срещи на зрелостници с представители на университети в Община Бургас ще продължат до 15 март. За шеста поредна година Община Бургас и кариерните консултанти към ЦПЛР – Бургас организират поредица от информационни срещи, в които ще вземат участие преподаватели от Бургаски свободен университет, Държавен университет „Проф. д-р Асен..
Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва всички..
Благотворителен футболен турнир „Заедно за Крисена“, организира випуск 2025 на Търговска гимназия - Бургас. Инициативата има за цел да обедини училищната общност в града и да събере средства за лечението на Крисена - майка на две деца, която се бори с рядко заболяване - миелоидна/лимфоидна неоплазия с еозинофилия и тирозин киназна генна фузия..
Подробностите в звуковия файл.
Продължава почистването на плажа „Харманите“, където беше отчетено наличие на мазутни петна. Проверки са извършени от РИОСВ-Бургас и Басейнова..
Община Бургас уведомява, че поради възникнала необходимост от неотложен ремонт, Центърът за административно обслужване в централната сграда на Община..